Dekoloryzacja włosów – czym jest, jak ją wykonać i jakie daje rezultaty?

trena.pl 1 rok temu

Dekoloryzacja włosów to zabieg, który powinien być wykonywany w profesjonalnych salonach fryzjerskich, chociaż przez wiele osób przeprowadzany jest także w domowym zaciszu. Polega on na pozbyciu się niechcianych pigmentów z kosmyków w celu pokrycia ich nowym, pożądanym odcieniem. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty podczas dekoloryzacji powinno się sięgać po najwyższej jakości profesjonalne kosmetyki. Jak się go przeprowadza, aby przyniósł oczekiwane rezultaty i nie zniszczył przy tym pasm?

Dekoloryzacja włosów krok po kroku

Nowy odcień włosów może dodać uroku, poprawić nasz wygląd i pozytywnie wpłynąć na poczucie pewności siebie. Odpowiednio wykonana koloryzacja włosów może także nadać pasmom elastyczności, miękkości i blasku. Pod warunkiem, iż będzie przeprowadzona w profesjonalnym salonie z wykorzystaniem produktów, które nie wpłyną negatywnie na kondycję pukli, a po farbowaniu zostaną zastosowane kosmetyki regenerujące. Szeroką ofertę produktów do dekoloryzacji znajdziesz na stronie hurtowni fryzjerskiej Trena.pl.

Dekoloryzacja to wieloetapowy proces, który polega na pozbyciu się niechcianego odcienia z włosów, w celu pokrycia ich nowym kolorem. Jest to zabieg inwazyjny, który może znacznie osłabić kondycję pukli, dlatego powinien być wykonywany przez profesjonalistów w najlepszych salonach fryzjerskich.

Dekoloryzację wykonuje się najczęściej przy radykalnej zmianie koloru odcienia włosów farbowanych lub po nieudanej koloryzacji. Zabieg ten przeprowadza się etapami, przechodząc kolejno poprzez różne, niezbyt atrakcyjne, ciepłe odcienie, które będą pojawiały się na włosach: czerwienie, pomarańcze, a także żółcie. Istnieje możliwość, iż pożądanego rezultatu nie uda się osiągnąć podczas jednej wizyty u fryzjera i potrzebne będą dwie, a choćby trzy. Im ciemniejszy kolor włosów, które były poddawane wcześniej regularnemu farbowaniu np. na czarny kolor, tym trudniejsze zadanie stoi przed ekspertem. Z tego powodu dekoloryzacja włosów to zabieg, który wymaga nie tylko wysokich umiejętności fryzjera, ale także dużej cierpliwości klienta. Szczególnie, iż po drodze włosy mogą zrobić się nieprzyjemne w dotyku, szorstkie i widocznie matowe.

Jakich produktów użyć do dekoloryzacji?

W dekoloryzacji włosów sprawdza się m.in. puder L’Oreal Blond Studio. Produkt rozjaśnia pukle choćby o osiem tonów nie niszcząc przy tym ich struktury. Zawiera w swoim składzie uzupełniającą ubytki w kosmykach, wzmacniającą i odbudowującą pro-keratynę. Kosmetyku należy używać w połączeniu z oksydantem w kremie marki L’Oreal.

Oksydanty, jakich używa się do dekoloryzacji różnią się między sobą mocą. Inne poziomy stężenia tego typu produktu stosuje się w zależności od wyjściowego koloru włosów.

  • 12% – stosuje się do dekoloryzacji pukli z wysokim poziomem ciemnych barwników – brązowych i czarnych
  • 9% – wykorzystuje się do włosów w kolorze średniego brązu, a także ciemnego blondu
  • 6% – stosuje się do odbarwiania blond pukli

Aby poznać dokładną ilość dekoloryzatora i oksydantu, jaką należy zastosować, należy zapoznać się ze sposobem użycia dołączonym do opakowania. Często na jedną porcję rozjaśniacza przypadają dwie porcje oksydantu – ale wszystko zależne jest od konkretnego kosmetyku. Przygotowaną mieszankę nanosi się na pukle równomiernie w krótkim czasie, aby uzyskać jednolity efekt.

Wiele osób sięga także po naturalną dekoloryzację, w której wykorzystuje się szampon i sodę oczyszczoną do mycia włosów, a także ocet jabłkowy do ich płukania. Efekt nie jest jednak zbyt mocny, a cały rytuał należy regularnie powtarzać.

Dekoloryzacja włosów. Jak wykonuje się zabieg? Fot. Shutterstock

Dekoloryzacja włosów – od czego zależy rezultat?

Efekt dekoloryzacji zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wyjściowy kolor włosów – zdecydowanie trudniej jest uzyskać zadowalający rezultat na bardzo ciemnych włosach niż na tych jaśniejszych. Kolejną istotną składową jest poziom umiejętności fryzjera, a także rodzaj kosmetyków użytych do przeprowadzenia zabiegu. Zdecydowanie lepsze rezultaty przynoszą produkty profesjonalne, bogate w cenne składniki pielęgnacyjne. Środki do dekoloryzacji, a także technikę zabiegu powinno dobierać się indywidualnie pod kątem kondycji włosów, ich grubości, poziomu zniszczenia, wyjściowego odcienia, a także porowatości pasm.

Dekoloryzacja włosów – koszt zabiegu

Zabieg pozbywania się niechcianych pigmentów z włosów połączony z farbowaniem, a często także ze stylizacją i regeneracją to koszt od 300 do 1000 zł. Wszystko zależy od salonu fryzjerskiego, który wybierzemy, a także wykorzystanych kosmetyków. Na dekoloryzację należy zarezerwować sobie kilka godzin, a także przygotować się na konieczność powtórzenia wizyty.

Przeciwskazania do dekoloryzacji włosów

Dekoloryzacji nie wykonuje się na bardzo słabych i zniszczonych włosach, w tym tych poddanych zabiegowi trwałej ondulacji czy mocno przesuszonych, matowych i łamliwych. Kondycję włosów każdorazowo ocenia ekspert, który może odradzić wykonanie zabiegu.

Dekoloryzacja włosów – regeneracja po zabiegu

Zabieg dekoloryzacji włosów jest dość inwazyjny i może osłabiać kondycję pukli, dlatego tak ważne jest, aby poddać po nim włosy głębokiej regeneracji i nawilżeniu.

Produkty do dekoloryzacji mają za zadanie usunąć niechciany pigment z włosów, ale nie nadają przy tym nowego, pięknego odcienia, dlatego po tym zabiegu wykonuje się także farbowanie. Do tego etapu przechodzi się jednak dopiero, gdy kolor kosmyków jest już wystarczająco jasny. Koloryzację włosów można wykonać farbami trwałymi lub półtrwałymi, w tym nie zawierającymi w swoim składzie tonerami bez amoniaku.

Ważnym etapem procesu dekoloryzacji jest regeneracja pukli po zabiegu. W tym kroku wykorzystuje się szampony po farbowaniu, które mają kwaśny odczyn pH. Pozwalają one na zatrzymanie pigmentu we włosach dzięki zamknięciu ich łusek. Tego typu szampony nadają włosom elastyczność, miękkość i blask. Przygotowują je także na dalsze etapy pielęgnacji.

Uniwersalnym szamponem jest René Furterer Okara, który chroni odcień włosów farbowanych. W swoim składzie ma regenerujący ekstrakt z okary, zmiękczającą esencję oczar, a także z wierzby, która wykazuje adekwatności przeciwdziałające wypadaniu kosmyków. Produkt otula pasma płaszczem hydrolipidowym, który zabezpiecza włosy przed łamliwością.

Do blond i rozjaśnianych pukli sprawdzi się profesjonalny szampon L’anza Healing Blonde Bright, który niweluje żółte refleksy i niechciane tony, pozostawiając chłodny kolor. Produkt nadaje włosom miękkość, blask i elastyczność. Przedłuża także trwałość farby.

W pielęgnacji włosów brązowych warto użyć neutralizującego szamponu Alfaparf Semi Di Lino Brunette Anti Orange. Produkt doskonale niweluje pomarańczowe refleksy. Dogłębnie nawilża także włosy bez ich obciążania. Nadaje im także połysk, miękkość i blask. Chroni także pukle przed promieniowaniem UV. W swoim składzie ma formułę Urban Defence Pro, która chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, oparty na wyciągu z siemienia lnianego – Shine Fix Complex nadający kosmykom blask, a także Blue Light Shield zabezpieczający pasma przed wpływem niebieskiego światła.

Maska głęboko regenerująca włosy

Wśród masek do włosów farbowanych warto sięgnąć po Schwarzkopf Bonacure Color Freeze. Ten profesjonalny produkt ma kwaśny odczyn pH – wynoszący 4.5 – który pozwala przedłużyć trwałość koloru. Produkt zawiera w swoim składzie wegańską keratynę wzmacniającą strukturę włosów. Dzięki technologii Cell Equalizer dogłębnie regeneruje strukturę pukli. Kosmetyk nadaje miękkość, elastyczność i blask.

Decydując się na dekoloryzację włosów warto, aby klienci wybierali najlepsze salony fryzjerskie, cieszące się w internecie dobrymi opiniami i wykonali zabieg u ekspertów stale podnoszących swoje kwalifikacje. Fryzjerzy z kolei w swojej pracy powinni sięgać po najwyższej jakości kosmetyki, aby uzyskać doskonały rezulat. Warto podejść do tego zabiegu z rozwagą pamiętając, iż nie należy wykonywać go na siłę, jeżeli może one negatywnie wpłynąć na kondycję naszych włosów.

Idź do oryginalnego materiału