Sezon szparagowy jest stosunkowo krótki, bo ich smakiem cieszyć się możemy zaledwie dwa miesiące (maj-czerwiec). Warto w tym czasie jeść ich jak najwięcej, aby nie tylko nacieszyć się ich smakiem, ale również skorzystać z ich prozdrowotnych adekwatności. jeżeli nie jesteście pewni jak obchodzić się ze szparagami w kuchni lub szukacie inspiracji na dania ze szparagami, dziś podzielę się garścią porad i inspiracji! Zapraszam na przegląd: moje ulubione przepisy na dania ze szparagami – idealne na wiosnę!
Czy szparagi są zdrowe?
Szparagi mają nie tylko wyjątkowy smak, ale i szereg adekwatności wspierających zdrowie. Są niskokaloryczne, lekkostrawne i zawierają dużą ilość błonnika, dzięki czemu poprawiają pracę układu pokarmowego. W tych niepozornych roślinach znajdziemy duże ilości witaminy K i kwasu foliowego, a także witaminy B, C, A i E oraz bogactwo składników mineralnych (fosfor, selen, miedź, mangan, żelazo, potas, magnez, cynk i wapń). Co więcej, szparagi są doskonałym przeciwutleniaczem dzięki wysokiej zawartości glutationu, pomagającemu rozkładać wolne rodniki, co z kolei przyczynia się do zapobiegania niektórym nowotworom. Walka z wolnymi rodnikami wpływa również na spowolnienie procesów starzenia się, więc szparagi korzystne są nie tylko dla zdrowia, ale i urody
Jak przechowywać szparagi?
Szparagi lubią pozycję wertykalną, dlatego najlepiej gotować i przechowywać je w pionie. Aby pozostały świeże jak najdłużej, najlepiej jest wstawić je do słoika z zimną wodą (wystarczy odrobina, aby końcówki łodyg były zanurzone) i słoik wstawić do lodówki. jeżeli będziemy pamiętali o codziennej wymianie wody, szparagi możemy w ten sposób przechowywać choćby do 7-10 dni. jeżeli nie planujemy wykorzystać całego pęczka od razu, polecam wybierać szparagi o nienaruszonej strukturze, delikatnie spięte gumką (w nienaruszonych warzywach zdecydowanie wolniej zachodzą procesy gnilne).
Dania ze szparagami zero-waste
Przygotowując szparagi, odcinamy lub odłamujemy ich zdrewniałe końcówki, a w przypadku szparagów białych i fioletowych (lub zielonych, ale starszych sztuk) obieramy je z wierzchniej, łykowatej warstwy. Zarówno końcówki jak i obierki idealnie sprawdzą się jako baza do bulionu. Na początku sezonu warto wygospodarować w zamrażarce woreczek lub pojemnik na szparagowe “odpadki” i sukcesywnie dokładać do niego odcinane fragmenty. A gdy uzbiera się ich odpowiednia ilość, możemy zabrać się za gotowanie pysznego wywaru. Taka szparagowa esencja idealnie sprawdza się do różnego rodzaju zup, ale również jako bulion do risotto. Końcówki i obierki lub już gotowy wywar możemy przetrzymać w zamrażarce do późnego lata lub jesieni, gdy świeże szparagi nie będą już dostępne i wówczas ponownie zachwycić się ich aromatem.
Przepisy na dania ze szparagami
Przechodząc do konkretów, zebrałam dla Was moje ulubione przepisy na dania ze szparagami. Większość z nich jest szybka i mało wymagająca, za to bardzo bardzo smaczna!
Szybkie śniadanie – szparagi z jajkiem sadzonym
Składniki: szparagi (najlepiej zielone), jajka od kurki zielononóżki, oliwa, sól, pieprz, czosnek niedźwiedzi (lub inne ulubione zioła).
Najszybszy sposób na przygotowanie szparagów to ich usmażenie na maśle lub oliwie. Zielone szparagi myjemy pod zimną wodą i osuszamy. Odłamujemy zdrewniałe końcówki. W międzyczasie na patelni rozgrzewamy tłuszcz i gdy będzie ciepły – wrzucamy przygotowane szparagi. Oprószamy solą, pieprzem i czosnkiem niedźwiedzim i smażymy około 4 minut, od czasu do czasu przewracając je na druga stronę, aby podsmażyły się równomiernie. Na tej samej patelni robimy miejsce dla jajka i zmniejszamy ogień. Wbijamy jajko lub dwa i delikatnie oprószamy solą, pieprzem, czosnkiem niedźwiedzim i świeżym tymiankiem (kombinacja ziół jest dowolna:). Całość przykrywamy pokrywką i smażymy na bardzo małym ogniu, aby szparagi stały się miękkie (ale zachowały chrupkość) a jajko ścięło się idealnie (żółtko powinno się rozlewać!).
Całość przekładamy na talerz. Do tego duży malinowy pomidor z octem balsamicznym, solą, pieprzem, oliwa i koperkiem, kromka ulubionego pieczywa – i boskie śniadanie gotowe! W około 10 minut
Chrupiące szparagi z truskawkami, prażonymi orzechami włoskimi i malinowym winegret
Ta sałatka zawsze jako pierwsza znika ze stołu – i nic w tym dziwnego! Połączenie szparagów, truskawek i orzechów to prawdziwe niebo, a malinowy winegret tylko dodaje mu uroku i smakowitości. To ponownie szybka propozycja.
Składniki: szparagi, truskawki, orzechy włoskie, szpinak, rukola, pieprz, sól, winegret malinowy
Szparagi myjemy i osuszamy. Odłamujemy końcówki, ew. obieramy ze skórki (białe szparagi obieramy w całości). Przygotowane szparagi kroimy skośnie na około 3-4 cm kawałki i smażymy na oliwie, od czasu do czasu mieszając. W międzyczasie siekamy orzechy włoskie (nie musi być bardzo drobno) i powolutku prażymy je na małym ogniu. Truskawki myjemy, pozbawiamy szypułek i kroimy na 4.
Do dużej miski wsypujemy umyte i odwirowane, zielone listki. Polecam w tym przypadku miks młodego szpinaku i rukoli – dodają całości charakteru! Na zielone dodajemy szparagi i truskawki. Całość polewamy winegretem (przepis poniżej) i dokładnie mieszamy. Na wierzch chrupiące, ciepłe orzechy i gotowe!
Malinowy winegret
Składniki: oliwa, ocet malinowy lub balsamiczny, łyżeczka musztardy, łyżeczka miodu, sok z cytryny, garść malin lub łyżeczka dobrej jakości konfitury malinowej, sól, pieprz i ew. odrobina wody.
Całość miksujemy na gładki sos i przechowujemy w szczelnym słoiku. Taki winegret można przygotować w większej ilości. Wystarczy proporcjonalnie zwiększyć ilości poszczególnych składników. Tak przygotowany winegret możemy przechowywać przez kilka dni i polewać nim różne sałatki, dodając im malinowego posmaku.
Inną wariacją na temat szparagów z truskawkami jest przepis na Szparagi z truskawkami i kozim serem. Niezmiennie polecam, u nas te dwie pozycje przygotowujemy zamiennie.
Gładki krem ze szparagów
Jak pewnie wiecie, bardzo lubię zupy i kremy. Ten ze szparagów jest jedwabiście gładki i przepyszny!
Składniki: pęczek szparagów, 500 ml bulionu warzywnego, mała cebulka, 1 ząbek czosnku, oliwa, sól i pieprz a do podania: grzanki z dobrej jakości chleba i prażone ziarna słonecznika
W garnku rozgrzewamy oliwę i powoli podsmażamy pokorojone w kostkę cebulkę i czosnek. W tym samym czasie przygotowujemy szparagi; odłamujemy końcówki, ew. obieramy i kroimy pod skosem w 3-4 cm kawałki. Szparagi dodajemy do cebulki i czosnku, pozostawiając główki (te przyrządzają się najszybciej, dlatego dodamy je później). Całość doprawiamy solą oraz pieprzem i podsmażamy kilka minut, aż szparagi delikatnie się zarumienią. Do garnka wlewamy warzywny bulion i całość gotujemy, aż szparagi będą miękkie (około 10-15 minut). Aby uzyskać maksymalnie szparagowy smak, polecam wykorzystać wspomniany już wywar ze szparagowych końcówek i obierek Na ostatnie 5 minut gotowania dodajemy główki szparagów. Następnie całość miksujemy blenderem na gładki, szparagowy krem. Najpyszniej smakuje z dużymi grzankami z razowego chleba i garścią prażonego słonecznika – dodatkowa tekstura w zupach-krem zawsze na plus!