Dąbrowa Tarnowska: Zaprezentowano odnowiony obraz Matki Boskiej – pod warstwą farby krył się inny wizerunek

rdn.pl 20 godzin temu
Zdjęcie: obraz


Zobacz zdjęcia:

[See image gallery at rdn.pl] Podczas konferencji naukowej w Dąbrowie Tarnowskiej uroczyście odsłonięto obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który po renowacji wrócił do kościoła Wszystkich Świętych. Wierni biorący udział w sobotniej (08.02) uroczystości mieli okazję zobaczyć wizerunek Maryi w zupełnie innej niż zapamiętali formie.

Aktualny wygląd obrazu jest jego pierwotną, zamalowaną co najmniej 148 lat temu wersją, której odkrycia dokonano podczas prac konserwatorskich.

-Odkrycie związane z obrazem Matki Bożej jest z jednej strony sensacyjne, a z drugiej szokujące dla parafian, którzy byli przyzwyczajeni do dotychczasowej prezentacji karnacji Matki Bożej. Dotychczas był to obraz barokowy, więc w zupełnie innej kompozycji. Po tych badaniach i odkryciu okazało się, iż to obraz gotycki. Rozmawiamy o tym z parafianami. Wydaje się, iż ten „nowy”, a adekwatnie najstarszy, pierwotny obraz, ma w sobie tyle piękna, urody i historii za sobą, iż gwałtownie jest akceptowany. Cieszymy się, iż możemy modlić się do Matki Bożej przed obrazem, który ma ponad 500-letnią historię.

– mówił ks. prał. Stanisław Cyran – proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej

Po prezentacji odbyła się prowadzona przez ks. dr. hab. Jana Bartoszka konferencja naukowa, podczas której szczegółowo omówiono przebieg prac konserwatorskich oraz proces, który doprowadził do sensacyjnego odkrycia.

Prelekcje wygłosili: ks. prał. Stanisław Cyran – proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, dr hab. Paweł Pencakowski – prof. ASP w Krakowie oraz konserwatorki Ewelina Dziubińska–Rusek i Monika Miętus-Ziomek

-Gdy obraz trafia do pracowni konserwatorskiej, przeprowadzamy wstępne oględziny. jeżeli widzimy w prześwitach wcześniejsze warstwy obrazu, to możemy przeprowadzić badania w podczerwieni. Dysponujemy też wieloma odczynnikami chemicznymi, z ich użyciem stopniowo sprawdzamy zasięg i stan zachowania wcześniejszych warstw obrazu. Na tej podstawie podejmujemy decyzję, czy pozostawiamy dobrze zachowane, ale późniejsze warstwy, czy decydujemy się na odsłonięcie pierwotnych, wcześniejszych warstw. Istotna jest też kwestia wartości artystycznej dzieła.

– mówiła Monika Miętus-Ziomek, konserwatorka

Wizerunek Matki Bożej, który w ostatnich latach był widoczny na obrazie, nie odejdzie w zapomnienie. W planach jest wykonanie jego wiernej kopii.

-Oczywiście dla celów historycznych, ale też sentymentalnych. Skoro ludzie przez 200 lat modlili się przed obrazem barokowym, to chcemy wykonać wierną kopię tego obrazu. Została przygotowana wcześniej dokładna dokumentacja fotograficzna, więc nie będzie problemu, żeby ten obraz wiernie odtworzyć. Będzie w tej samej technice, na desce.

– mówił ks. prał. Stanisław Cyran.

Obraz ma zostać umieszczony w jednej z bocznych naw Starego Kościoła, jako świadectwo historii.

Idź do oryginalnego materiału