CZYM JEST I JAK DZIAŁA CYFROWA PREZERWATYWA?

sexed.pl 3 godzin temu

Niemiecka firma Billy Boy we współpracy z Innocean Berlin uruchomiła aplikację o nazwie Camdom. „Cyfrowa prezerwatywa” ma zabezpieczać przed nieuprawnionym nagrywaniem treści podczas intymnych spotkań. „Aplikacja CAMDOM jest tak prosta w użyciu jak zwykła prezerwatywa. Przed uprawianiem seksu użytkownicy umieszczają swoje telefony blisko siebie i aktywują aplikację, aby w ten sposób zablokować kamery i mikrofony. jeżeli jeden z użytkowników próbuje ominąć blokadę, aplikacja natychmiast uruchamia alarm” – zapewniają pomysłodawcy Camdom.

„Cyfrowa prezerwatywa” ma podobne zadanie jak jej fizyczny odpowiednik – bezpieczny i konsensualny seks. Jednak, zamiast chronić przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową, „cyfrowa prezerwatywa” zabezpiecza użytkowników przed nieuprawnionym nagrywaniem treści, uniemożliwiając robienie zdjęć, filmowanie lub nagrywanie dźwięku bez zgody.

Camdom, wykorzystując technologię Bluetooth, blokuje nieautoryzowany dostęp do aparatu i mikrofonu na urządzeniach użytkowników.

Smartfony stały się przedłużeniem naszego ciała i przechowujemy na nich wiele poufnych danych. Aby chronić przed nagrywaniem treści bez Twojej zgody, stworzyliśmy pierwszą aplikację, która dzięki Bluetooth może zablokować kamerę i mikrofon w wielu urządzeniach jednocześnie.

Felipe Almeida, twórca Camdom

JAK DZIAŁA CYFROWA PREZERWATYWA?

Aplikacja musi zostać zainstalowana na urządzeniach każdego z użytkowników. Aby ją aktywować, wystarczy sparować telefony. Aplikacja blokuje funkcje kamery i mikrofonu, zapobiegając nieautoryzowanym nagraniom. jeżeli ktoś spróbuje ominąć blokadę, Camdom wykryje naruszenie i natychmiast uruchomi alarm dźwiękowy. Alert sygnalizuje, iż mogło dojść do próby nagrywania bez zgody. Aplikacja może blokować wiele urządzeń jednocześnie. Aplikacja Camdon zyskała już popularność w ponad 30 krajach i niedługo będzie dostępna także dla użytkowników systemu iOS.

CO GROZI ZA UDOSTĘPNIANIE INTYMNYCH ZDJĘĆ W INTERNECIE?

Jeśli one zostaną rozpowszechnione, udostępnianie w internecie, nieograniczonej liczbie osób, to na pewno jest to naruszenie dóbr osobistych, ale również może być przestępstwem, np. z art. 191a § 1 k.k. – zgodnie z nim kto rozpowszechnia wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5 lat1.

Adwokat Barbara Szopa, która na co dzień specjalizuje się w sprawach dotyczących stalkingu

CO ZROBIĆ, JEŚLI KTOŚ UDOSTĘPNIŁ TWOJE INTYMNE ZDJĘCIA ALBO NAGRANIA W INTERNECIE?

Innowacyjne rozwiązanie ma pomagać w walce z przemocą w internecie, która polega na wykorzystaniu materiałów przedstawiających kogoś w sytuacji intymnej i chronić poufne dane w cyfrowym świecie. W badaniu „Nie na pokaz” zrealizowanym przez Dyżurnet.pl zapytano młode osoby o ich doświadczenia z wysyłaniem i otrzymywaniem materiałów intymnych. Respondenci przyznawali, iż fakt wycieku zdjęć lub filmów prezentujących kogoś w sytuacji intymnej może zniszczyć życie, lub sprowokować do zachowań autodestrukcyjnych. W drastycznych, ale wcale nierzadkich przypadkach, może prowadzić do próby samobójstwa.

Problemem jest również wtórna wiktymizacja, czyli sytuacja, w której osoba poszkodowana poprzez udostępnienie jej zdjęć uznawana jest za winną samej sobie, ponieważ środowisko uważa, iż stworzyła takie materiały lekkomyślnie lub zgodziła się je stworzyć2.

  • Możesz anonimowo zgłosić zdjęcie czy nagranie, które naruszają Zasady społeczności Instagramu. o ile ktoś grozi, iż udostępni coś, czego nie chcesz udostępniać publicznie (np. wiadomości, zdjęcia, filmy), prosi Cię o pieniądze lub zrobienie czegoś, co sprawia, iż czujesz się nieswojo, zgłoś profil tej osoby, korzystając z wbudowanych opcji zgłaszania na Facebooku lub Instagramie. jeżeli nie masz konta na Instagramie, możesz zgłosić zawartość, wypełniając ten formularz. Po zgłoszeniu posta specjalnie przeszkoleni członkowie zespołu ds. społeczności sprawdzą obraz i usuną go, jeżeli będzie on niezgodny z Zasadami społeczności. Technologia dopasowywania zdjęć pozwoli zapobiec dalszym próbom udostępnienia obrazu na Instagramie, Facebooku i w Messengerze.
  • Jeśli doświadczyłaś_eś przemocy w internecie, zgłoś to odpowiednim organom, takim jak policja lub specjalne jednostki zajmujące się cyberprzestępczością. Możesz skorzystać z przepisów cywilnych i karnych, które mają zastosowanie w konkretnych sytuacjach.
  • Pomoc możesz uzyskać na stronie Dyzurnet.pl. To zespół ekspertów NASK działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w internecie.
  • Skorzystaj z pomocy psychologa lub doradcy, aby poradzić sobie ze stresem i emocjonalnymi skutkami doświadczenia, np. możesz skontaktować się z osobami działającymi na Antyprzemocowej Linii Pomocy SEXEDPL od poniedziałku do niedzieli w godzinach 16-24, pod numerem 720 720 020.
  1. https://www.prawo.pl/prawo/co-grozi-za-rozpowszechnienie-nagich-zdjec-bylego-partnera,459255.html ︎
  2. https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/5364,Dzieci-wysylaja-swoje-intymne-zdjecia-nie-tylko-znajomym-Dyzurnetpl-Rosnie-przem.html ︎
Idź do oryginalnego materiału