Czym jest bikefitting? Na czym polega? Wyjaśniamy

tvs.pl 7 godzin temu

Czułeś kiedyś, iż po dłuższej przejażdżce na rowerze bolały Cię kolana, plecy a dłonie były zdrętwiałe? A może masz wrażenie, iż pedałujesz więcej, niż daje to odczuwalnego efektu? jeżeli tak, to bardzo możliwe, iż Twoja pozycja na rowerze nie jest dobrze dopasowana. Z pomocą przychodzi tu bikefitting, czyli rozwiązanie, które diametralnie może zmienić Twoją jazdę.

Bikefitting – jak to działa?

Bikefitting jest procesem, który pozwala dopasować rower do Twojej budowy ciała, elastyczności i stylu jazdy. Chodzi w gruncie rzeczy o to, abyś jeździł wygodniej, efektywniej i bez najmniejszego bólu i dyskomfortu.

W trakcie sesji bikefittingu specjalista przeprowadza analizę Twojej sylwetki – między innymi długość rąk, szerokość bioder, sprawdza ruchomość stawów i napięcia mięśni. W dalszej kolejności jesteś obserwowany w ruchu – na rowerze, na trenażerze, analizując, jak pracuje Twoje ciało. Wszystko po to, by stworzyć jak najlepsze warunki do jazdy na co dzień.

Dobry rozmiar to dopiero początek

Zanim dojdzie do jakichkolwiek ustawień, niezwykle istotne jest to, aby mieć odpowiedni rozmiar ramy. Źle dobrana rama jest jak zbyt małe buty, czyli da się chodzić, ale zbyt długo nie da się w nich wytrzymać. Fitter może pomóc określić, czy Twój rower nie jest przypadkiem za długi lub zbyt krótki. A jeżeli chcesz zaczerpnąć więcej informacji w tym zakresie, zajrzyj na https://www.decathlon.pl/c/htc/jak-dobrac-rozmiar-ramy-roweru-do-wzrostu_acdfd4bc-2202-488a-98f3-b2c40c9dc0ac, skąd dowiesz się jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu.

Co można zmienić jeszcze podczas bikefittingu? Całkiem sporo. Wysokość siodełka, jego przesunięcie w przód lub w tył, nachylenie, ustawienie kierownicy, długość mostka, pozycję bloków w butach. Niekiedy dobierane są też nowe komponenty, jeżeli obecne nie spełniają swojego zadania.

Bikefitting – dla kogo i po co?

Bikefitting nie jest tylko dla zawodowców, ale także dla amatorów, którzy potrzebują tego bardziej. Dlaczego? Ponieważ nie mają codziennego dostępu do fizjoterapeutów czy specjalistów od treningu. jeżeli jeździsz często i odczuwasz choćby najmniejszy dyskomfort, fitting może ci pomóc, jeśli:

  • masz bóle kolan, kręgosłupa lub karku podczas jazdy,
  • planujesz dłuższe trasy lub starty w zawodach,
  • kupiłeś nowy rower i chcesz go dobrze ustawić,
  • po prostu chcesz jeździć lepiej i bezpieczniej.

Efekty, które naprawdę czuć

Największa zmiana po fittingu jest komfort. Nie musisz już „przyzwyczajać się do bólu”. Ustawienie roweru pod Ciebie sprawia, iż jazda staje się przyjemnością, a nie walką z własnym ciałem. Ruch staje się płynniejszy, mięśnie pracują we właściwym zakresie i nie męczysz się tak szybko. Co jeszcze zyskujesz?

  • Komfort – brak bólu, drętwienia i napięć,
  • Lepszą wydajność – więcej mocy przy tym samym wysiłku,
  • Ochronę przed kontuzjami – szczególnie tymi przeciążeniowymi.

Jeśli szukasz odpowiedniego roweru, koniecznie zajrzyj na https://www.decathlon.pl/c/htc/rodzaje-rowerow-jaki-rower-kupic_53550764-aec5-42be-867c-0f9ff71255fa. Znajdziesz tam porady, które pomogą Ci dobrać rower w zależności od Twoich potrzeb, stylu jazdy i warunków, w jakich najczęściej jeździsz.

Bikefitting, czyli nie zgaduj, tylko dopasuj i ciesz się jazdą!

Bikefitting to rozsądny krok, jeżeli chcesz jeździć dłużej, wygodniej i nie ryzykując bólu. Każdy z nas ma inną budowę ciała, inne potrzeby i jeździ w inny sposób. Nie da się ustawić roweru tak samo dla wszystkich jednakowo. Dlatego warto dopasować go względem siebie – nie tylko raz, ale też wtedy, gdy zmieniasz rower, poprawia się kondycja albo zaczynasz jeździć inaczej.

źródło: materiał partnera, artykuł sponsorwany

Idź do oryginalnego materiału