Złota armatura to wspaniały element dekoracyjny w łazience. Nie ustępuje on jednak pod względem praktycznym, klasycznym wersjom. Jednak zanim zainwestujesz w tego typu propozycje, warto wiedzieć, jak zadbać o ich odpowiednią konserwację, aby przez lata wspaniale się prezentowały, a ich wierzchnia warstwa nie uległa starciu. Oczywiście na pierwszym miejscu należy postawić rodzaj materiału, z którego wykonana została bateria. Nie zapomnij także o ścieralności oraz dopasowaniu do niego odpowiednich środków czystości. Zatem – w jaki sposób dokładnie wyczyścić złotą armaturę w łazience?
Złota armatura czyszczenie – od czego zacząć?
Złote baterie łazienkowe sprawiają, iż przestrzeń staje się elegancka, luksusowa i ciekawa. Dlatego warto rozważyć jej zamontowanie. Należy mieć jednak na uwadze, iż wymagają one delikatnych zabiegów higienicznych. Mocne środki bardzo im szkodzą. Mogą choćby powodować odbarwienia. Aby wyczyścić złote baterie łazienkowe, możesz użyć miękkiej szmatki lub gąbki, nasączonej ciepłą wodą i delikatnym detergentem. Unikaj używania silnych środków czyszczących, jak aceton lub rozpuszczalnik, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę złotą. Przecieraj ją delikatnymi ruchami, a następnie spłucz czystą wodą i dokładnie osusz.
Czym czyścić złotą armaturę?
Skoro klasyczną armaturę można wyczyścić przy wykorzystaniu praktycznie każdego środka czystości, choćby tego o mocnym działaniu, warto dowiedzieć się jakich preparatów używać do konserwacji armatury o złotym kolorze. Do czyszczenia takiego elementu łazienkowego można użyć roztworu wody z mydłem, płynu do naczyń lub specjalnego środka do czyszczenia metali szlachetnych. Należy unikać używania detergentów zawierających chlor, który może uszkodzić strukturę złotą. Wykorzystuj miękką szmatkę i unikaj szczotki z twardym włosiem. Już po jednorazowym użyciu szorstkich gąbek czy szczotek, na powierzchni armatury mogą pojawić się rysy.
Zalety złotej armatury łazienkowej
Skoro już wiemy – czym myć złotą armaturę warto sprawdzić, jakie zalety mają tego typu rozwiązania do łazienki. Oczywiście pierwszą i najbardziej rzucającą się w oczy jest niebanalny design. Są bowiem wyjątkowo eleganckie, kojarzą się z dobrobytem i elegancją. choćby jeżeli pozostałe elementy znajdujące się w łazience mają minimalistyczny charakter, złota bateria sprawi, iż staną się oryginalne i nietuzinkowe. Często właśnie w ten sposób dobierane są poszczególne rzeczy w tym pomieszczeniu. Warto także wspomnieć o trwałości. Złoto jest bowiem bardzo trwałe i odporne na korozję, dlatego armatura z tego materiału jest w stanie przetrwać wiele lat użytkowania. Należy także wspomnieć o łatwości w utrzymaniu czystości. Poza delikatnymi środkami do czyszczenia nie wymaga specjalnej konserwacji. Ponadto złoto odznacza się uniwersalnością. Wspaniale pasuje do praktycznie każdego koloru oraz stylu aranżacyjnego.
Wady złotej armatury łazienkowej
Oczywiście, tak samo, jak każdy produkt do użytku, również złota armatura ma swoje wady. Warto je wymienić, aby mieć pełen obraz tego rozwiązania do łazienki. Należy także nadmienić, iż ta przestrzeń nie jest zbyt często remontowana, dlatego wszystkie produkty, które się w niej znajdują, powinny być przemyślane, trwałe i solidne. Pierwszą kwestią, o której warto wspomnieć, jest wysoka cena. Ten materiał jest droższy niż klasyczne rozwiązania, jednak przekłada się to na jego trwałość. Dlatego inwestycja bardzo gwałtownie się zwraca. Z pewnością zainteresuje Cię, iż złoto mimo znakomitego wykonania łatwo uszkodzić, dlatego trzeba uważać, aby nie robić poszczególnych elementów wykonanych z tego materiału. Złoto jest także miękkie, dlatego można go bardzo łatwo zarysować. Należy zatem uważać na pocieranie armatury ostrą szczotką czy gąbką. Na koniec należy wymienić tendencję do żółknięcia i matowienia. Warto zatem uważać na ekspozycję na chlor i słoną wodę.
Jak czyścić złotą armaturę?
Skoro już wiadomo, iż złota armatura to wspaniały dodatek do każdego wnętrza. jeżeli obawiasz się stosowania środków dostępnych w drogeriach, warto samodzielnie wykonać je w domu. Wspaniale sprawdza się wówczas też płyn do mycia naczyń. Jest on na tyle delikatny, iż można nim w końcu umyć talerze, sztućce i kubki, które później używane są do spożywania posiłków. Nie mogą być zatem wysoko chemiczne. Można zatem zrobić w domu skuteczny płyn do czyszczenia armatury, a także wykorzystać go do wyczyszczenia kuchenki i szafek. Wspaniale sprawdzi się płyn do naczyń w proporcjach 1:1 z ciepłą wodą. Warto także wykorzystać miękką szmatkę, najlepiej z mikrofibry, którą należy nasączyć wcześniej przygotowanym preparatem i przecierać armaturę. Jest także drugi sposób, mianowicie możesz umieścić domowy środek w butelce ze spryskiwaczem. Taka forma będzie niezwykle praktyczna i wygodna w użyciu. Warto wspomnieć, iż taka powierzchnia będzie nie tylko czysta, ale również będzie zachwycać swoim blaskiem.
Czyszczenie złotej armatury detergentami
Jeśli wolisz jednak skorzystać z detergentów, najlepiej wybierać te przeznaczone do czyszczenia dziecięcych butelek. Wówczas zyskasz pewność, iż złota powierzchnia armatury w ogóle się nie zniszczy. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na skład, to pozwoli Ci uchronić poszczególne elementy, ale również swoje dłonie przed działaniem silnych środków czyszczących. Należy przyjąć, iż najlepiej sprawdzi się odczyn neutralny lub zasadowy, czyli te o pH w granicach od 6 do 9. Uzyskasz w tym przypadku wspaniałe rezultaty, skutecznie usuniesz osad i kamień. A, do tego uchronisz złotą powierzchnię przed uszkodzeniem. Pamiętaj, aby po zastosowaniu różnych środków dokładnie spłukać je z armatury, a następnie osusz wszystko papierowym ręcznikiem. Dzięki temu całość będzie wspaniale się prezentować i przez długie lata zachwycać fantastycznym wyglądem!