Czy wycieczka zagraniczna musi kosztować krocie? Obalamy mity

informatorbrzeski.pl 5 godzin temu

Polskie wakacje w umysłach wielu to tanie wakacje. Czy jednak rzeczywiście wyjazd poza granice kraju musi oznaczać o wiele wyższe wydatki? Rzeczywistość może naprawdę mocno zaskoczyć.

Wakacje poza granice Polski – jak często wybierają je Polacy?

Pod kątem ciekawych miejsc do wypoczynku Polska naprawdę nie ma się czego wstydzić. Morze, jeziora, trasy rowerowe, niskie i wysokie góry, spora liczba parków narodowych – do wyboru, do koloru. Pomimo tego wyjazdy zagraniczne regularnie przyciągają uwagę Polaków i regularnie oni z nich korzystają.

Według badania firmy badawczej Minds & Roses w 2024 roku 56% Polaków przyznało, iż ma zamiar pojechać na wakacje, a wybrane przez nich miejsce znajduje się w ojczyźnie. Niemal co czwarty ankietowany (24%) stwierdził jednak, iż na wypoczynek wybierze się za granicę. Takie wyjazdy nie są więc rzadkością. Czy jednak są one zarezerwowane wyłącznie dla tych bogatszych obywateli?

Zagraniczne wyjazdy – ile w rzeczywistości mogą kosztować?

Utarło się, iż wakacje w Polsce najzwyczajniej w świecie są tańsze z uwagi na mniejszą odległość potrzebną do pokonania. Różnice widać było jednak w cenach noclegów czy jedzenia. O ile jeszcze kilkanaście czy choćby kilka lat temu tak rzeczywiście mogło być, obecnie tendencje prezentują się zgoła inaczej.

Według raportu, który w szczycie sezonu 2024 stworzył portal Rankomat.pl, ceny noclegów w uwielbianych przez Polaków zagranicznych kurortach były niższe niż nad Wisłą. Dla przykładu najtańsze opcje w hotelach 3-gwiazdkowych w Ustce dla rodziny 2+2 kosztowały 4 630 złotych, zaś w Mikołajkach choćby 5 142 złote! W tym samym okresie na Teneryfie można było znaleźć taki hotel już za 2 860 złotych, a w chorwackiej Dalmacji za 3 926 złotych.

Widać więc gołym okiem, iż na samym hotelu za granicą można zaoszczędzić niemałe pieniądze. Jedzenie w polskich górach czy nad morzem również zresztą nie jest najtańsze. Tanie wycieczki zagraniczne wcale więc nie są mitem, a wyjazd poza Polskę na letni wypoczynek nie musi kosztować fortuny.

Jak (i czy warto) zaoszczędzić na wakacjach?

Rosnące koszty życia odbijają się rzecz jasna także na branży turystycznej. Ceny noclegów, jedzenia czy usług sprawiają, iż dla wielu osób wypoczynek bez martwienia się o stan konta może być mniej osiągalny niż jeszcze parę lat temu. Badania pokazują jasno, że średnia cena wczasów co roku wzrasta o kilka procent. Polacy zresztą sami przewidują, iż ich wydatki będą większe.

Jak można sprawić, iż koszty będą niższe? Dobrym pomysłem jest szukanie lotów z wyprzedzeniem – wtedy to ceny jeszcze nie są tak wygórowane, jak w szczycie sezonu. Można również porozglądać się za kwaterami prywatnymi, które wcale nie muszą odstawać poziomem od hoteli, natomiast w wielu przypadkach są po prostu tańsze.

Warto jednak zwrócić uwagę na inną kwestię – wakacje to niezwykły czas w roku, w trakcie którego można zwolnić i odetchnąć od codziennych zmartwień. Dlatego też warto już na wstępie zaplanować budżet większy od przewidywanej wydanej kwoty. Dzięki temu nie tylko nie będziesz musiał nerwowo liczyć każdego grosza, ale nie zaskoczą cię też nagłe, nieplanowane wydatki.

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału