Niejedna osoba łapie się za głowę, słysząc o jedzeniu mięsa w Wigilię. Dawniej na stołach królowały postne potrawy, natomiast dziś bywa z tym różnie. Okazuje się, iż ta kwestia uległa zmianie w 2003 roku.
Czy w Wigilię można jeść mięso?
Według kościoła rzymskokatolickiego powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych, z wyłączeniem ryb, obowiązuje tylko dwa razy w roku - w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Wstrzemięźliwość od mięsa dotyczy osób, które ukończyły 14 lat. Z kolei post ścisły obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Wyłączeni są z niego chorzy lub niemający wyboru potraw.
Zgodnie z prawem kanonicznym możemy spożywać mięso w Wigilię, choć według tradycji uznaje się kolację wigilijną za postną. Zakaz spożywania dań mięsnych został zniesiony w 2003 roku, jednak biskupi nawołują do zachowania wstrzemięźliwości.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Srebrna spódnica — jak stylizować. Ten model to hit nadchodzących świąt
Dlaczego wcześniej Wigilia była postna?
W chrześcijaństwie Wigilia jest czasem oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Post miał na calu przygotowanie duchowe do tego wielkiego wydarzenia. Wierni chcieli jak najlepiej przeżyć Święta Bożego Narodzenia.
Poza tym w tradycji katolickiej wstrzemięźliwość oznacza pokutę i zmartwienie, co przybiera zupełnie nowego wymiaru w kontekście oczekiwania na Zbawiciela.
Post wigilijny był związany nie tylko z religią, ale też z kulturą. Przykładowo w Europie Środkowo-Wschodniej dzielenie się posiłkami postnymi z rodziną miało duże znaczenie. Od zawsze serwowano tam pierogi czy barszcz z uszkami, tym samym tworząc pewną kulinarną tradycję.
Jakie potrawy podaje się na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia?
W Polsce na Wigilię podaje się zwykle ryby w różnej odsłonie. Najczęściej na wigilijnym stole goszczą karpie i śledzie. Nie brakuje także innych tradycyjnych, postnych potraw tj. barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa, pierogi, kluski z makiem czy groch z kapustą. Z kolei ciastami kojarzonymi z tymi świętami są makowce, pierniki i serniki.
Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia jest bardzo uroczysty i obchodzi się go z większym rozmachem kulinarnym - na stole królują dania mięsne. W kulturze polskiej przyrządza się je z drobiu, wołowiny i wieprzowiny. Oprócz nich gospodynie przygotowują również tradycyjne wędliny czy pasztety.
W większości polskich domów przez cały czas kultywuje się tradycję postu w Wigilię, mimo zniesienia zakazu spożywania mięsa przez kościół. Pierwszy i drugi dzień świąt jest natomiast prawdziwą ucztą kulinarną.
Zobacz też:
Zimą włosy plączą się i kołtunią? Tak temu zaradzisz
Klasyczna marynarka, idealna na Wigilię. Pokochała ją Małgorzata Socha
Zamiast pić, wymocz w niej opuchnięte stopy. Będą gładkie jak jedwab