Czy urząd skarbowy sprawdza, skąd mam pieniądze? Zależy od naczelnika. Mogą choćby zablokować konto

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl


Czy urząd skarbowy sprawdza, skąd mam pieniądze? Zastanawia to sporo osób, które od czasu do czasu mają większe lub mniejsze wpływy na konto i nie wiedzą, czy coś im przez to grozi. Warto dowiedzieć się, czy są jakieś konsekwencje. Na co zwrócić uwagę?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż od jakiegoś czasu urząd skarbowy ma więcej uprawnień niż kiedyś. Ci, którzy to wiedzą, czasem się obawiają. Chodzi bowiem o możliwość sprawdzenia prywatnego konta podatnika. Kontrole raczej nie występują zbyt często, jednak nie oznacza to, iż nie mogą i nie będą się zdarzać. Jest to jednak możliwe tylko w określonych sytuacjach. W jakich?

REKLAMA







Zobacz wideo Tomek Włosok "Zastanawiałem się, czy będzie na ten przysłowiowy chleb" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Czy urząd skarbowy monitoruje wpłaty na konto? choćby nie będziemy o tym wiedzieć
Swobodę do sprawdzenia konta w banku urząd skarbowy ma od 1 lipca 2022 roku. Nie jest to jednak pełny dostęp do konta, a możliwość sprawdzenia informacji, które go dotyczą. Nie uzyskuje się ich też natychmiastowo.
Sprawdź też: Znaczenie mają nie tylko kalorie. Co ile godzin powinno się jeść posiłek? Dietetycy są zgodni
Niektórych oburza taki stan rzeczy, ponieważ przed 1 lipca 2022 roku urząd sam zwracał się z prośbą do podatnika, by ten dobrowolnie przekazał interesujące go informacje. Dopiero po odmowie lub uporczywym ignorowaniu prośby naczelnik urzędu mógł wystosować pismo o udostępnienie informacji bezpośrednio do banku. Dziś naczelnicy mogą to robić bez naszej wiedzy.





Urząd Skarbowy Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl





Do jakich danych ma dostęp urząd skarbowy? Tego nie da się ukryć
Warto wiedzieć, jakie dane bez naszej wiedzy może pozyskać urząd skarbowy. Banki są zobowiązane do przekazywania informacji o:

aktualnym stanie rachunków i obrotach;
rachunkach bankowych i oszczędnościowych;
rachunkach pieniężnych i rachunkach papierów wartościowych;
akcjach Skarbu Państwa lub obligacji;
kredytach, pożyczkach i innych zobowiązaniach;
obrocie papierami wartościowymi.

Nie przegap: Ofiarą efektu kameleona może paść każdy. prawdopodobnie też go stosujesz i zyskujesz sympatię
W pewnych sytuacjach Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zadecydować o blokadzie konta. Dzieje się tak na podstawie Art. 119zv Ordynacji podatkowej:

(...) o ile posiadane informacje, w szczególności wyniki analizy ryzyka, o której mowa w art. 119zn § 1, wskazują, iż podmiot kwalifikowany może wykorzystywać działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego, a blokada rachunku podmiotu kwalifikowanego jest konieczna, aby temu przeciwdziałać.

jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.



Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału