Owłosienie wokół sutków jest całkowicie naturalne i pojawia się niezależnie od płci. Mimo to dla wielu kobiet jest powodem wstydu lub dyskomfortu. Nie chcemy namawiać Cię do usuwania owłosienia, ponieważ uważamy, iż decyzję o tym, czy je pozostawić, czy depilować, powinnaś podjąć samodzielnie. Postaramy się jednak odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić to bezpiecznie, jeżeli zdecydujesz się to zrobić.
Niewielkie owłosienie w okolicy sutków może pojawić się u każdej osoby, choć ze względu na wyższe stężenie testosteronu, jest go zdecydowanie więcej u mężczyzn. Kolor, długość czy tekstura włosków, które wyrastają wokół sutków, mogą się różnić w zależności od osoby. U jednej będą one ciemne i szorstkie, u innej jasne i delikatne. Ich wygląd zależy w dużej mierze od pochodzenia etnicznego, wieku oraz gospodarki hormonalnej.
DLACZEGO WOKÓŁ SUTKÓW ROSNĄ WŁOSY?
Podobnie jak większość owłosienia na naszym ciele, włosy na sutkach są najprawdopodobniej pozostałością z czasów, gdy owłosienie było potrzebne do utrzymywania ciepła. Włosy pomagały regulować temperaturę ciała. Sutki to jedno z miejsc na ciele, w którym znajdują się mieszki włosowe. Chociaż nie wiadomo, ile dziewcząt i kobiet ma pojedyncze włoski wokół sutków, możemy założyć, iż jest to zjawisko powszechne, które nie powinno być powodem do niepokoju.
CZY USUWANIE WŁOSKÓW Z SUTKÓW JEST BEZPIECZNE?
Tak, usuwanie pojedynczych włosków, które rosną wokół sutków, jest bezpieczne, jeżeli zachowasz odpowiednie środki ostrożności. Niektóre metody depilacji mogą zwiększać ryzyko wrastania włosków lub infekcji, inne mogą być bolesne. jeżeli owłosienie na sutkach sprawia, iż czujesz się niekomfortowo i chcesz się go pozbyć, masz do wyboru kilka możliwości.
Przycinanie włosków, które rosną wokół sutków, to jedna z najprostszych metod. Używaj małych nożyczek, np. do przycinana paznokci. Rób to powoli i ostrożnie, jedną ręką przytrzymaj pierś, a drugą obetnij włoski. Trzymaj nożyczki blisko skóry, ale uważaj, żeby nie skaleczyć skóry.
Użyj pęsety. Jest to metoda mało przyjemna, ale pozwala gwałtownie pozbyć się włosków, które rosną wokół sutków. Ponieważ miejsce, z którego wyrastają, jest bardzo wrażliwe na ból, możesz usunąć włoski zaraz po ciepłej kąpieli, gdy mieszki włosowe są rozpulchnione. Pamiętaj, iż używanie pęsety może zwiększać ryzyko wrastania włosków lub infekcji.
Wosk. Ponieważ depilacja woskiem tak delikatnego obszaru może być bolesna, lepiej nie robić tego w domu i zostawić to profesjonalistom. Osoby przeszkolone w depilacji woskiem potrafią bezpiecznie i względnie bezboleśnie usunąć owłosienie z sutków.
Depilacja laserowa. Ze względu na barwnik w sutku, który przyciąga światło lasera, epilacja laserowa jest w tym miejscu niewskazana.
Do usuwania owłosienia z sutków NIGDY nie stosuj kremu do depilacji. Może on mocno podrażnić skórę i spowodować bolesną wysypkę.
MAM WŁOSKI WOKÓŁ SUTKÓW. KIEDY POWINNAM IŚĆ DO LEKARZA?
W większości przypadków pojedyncze włoski, które rosną wokół sutków, nie powinny być powodem do niepokoju, chyba iż towarzyszy temu jakiś inny objaw. Nadmierny wzrost włosów w dowolnym miejscu ciała może być spowodowany zmianami hormonalnymi np. w trakcie ciąży, dojrzewania lub menopauzy. Wiele kobiet często zauważa pierwsze włosy na sutkach, gdy zaczyna przyjmować doustne środki antykoncepcyjne.
Niektóre leki, takie jak glikokortykosteroidy lub leki immunosupresyjne, mogą również powodować nadmierny wzrost owłosienia na ciele.
Pojawienie się włosków na sutkach może być oznaką zespołu policystycznych jajników (PCOS). Dzieje się tak, gdy w organizmie jest podwyższony poziom testosteronu. Może to powodować nadmierny wzrost owłosienia w miejscach, które zwykle dotyczą mężczyzn (podbródek, piersi, brzuch, uda). PCOS to bardzo powszechna choroba, dotykająca prawie 1 na 10 kobiet na całym świecie.
Zespół policystycznych jajników charakteryzuje się nie tylko owłosieniem na piersiach. Mogą mu również towarzyszyć inne objawy, takie jak:
Rozregulowanie cyklu lub brak menstruacji
Nadmiernie przetłuszczająca się skóra lub trądzik
Wypadanie włosów i/lub wzrost owłosienia w innych miejscach, takich jak twarz
Zmiana sylwetki — poszerzanie się ramion
Obniżenie głosu
Problemy z zajściem w ciążę.
Obecność owłosienia na piersiach może być również oznaką zespołu Cushinga, któremu towarzyszą takie objawy, jak: wysokie ciśnienie krwi, czerwona lub napuchnięta twarz, nagromadzenie tłuszczu w klatce piersiowej, górnej części pleców, szyi i brzuchu.
Pamiętaj! jeżeli martwi Cię nadmierne owłosienie na klatce piersiowej lub doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów, skonsultuj się z lekarzem.