Czy obiad na Wszystkich Świętych można przygotować w jednym garnku? Pomysł na szybkie i pyszne dania

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: iStock


Zbliża się dzień, w którym wraz z bliskimi odwiedzimy cmentarze. Zastanawiając się, co podać na obiad na Wszystkich Świętych, warto rozważyć potrawy rozgrzewające i sycące.
Dobrym pomysłem na obiad na Wszystkich Świętych może być pożywna i rozgrzewająca zupa. Świetną opcją może okazać się również jednogarnkowe danie, które nie tylko łatwo odgrzać, ale też z powodzeniem zaspokoi ono głód i pomoże się rozgrzać.

REKLAMA







Zobacz wideo Na cmentarzach może niedługo zabraknąć miejsca



Co podać na Wszystkich Świętych?
Zastanawiając się, co podać na Wszystkich Świętych, warto rozważyć przygotowanie pysznej i rozgrzewającej zupy. Doskonale sprawdzi się w tej sytuacji oczywiście klasyczny rosół albo żurek z kiełbasą. Z powodzeniem jednak można zaproponować bliskim kremową zupę z dyni albo pożywną zupę gulaszową.
Zupa z dyni
Składniki:

1 kg dyni
3 duże ząbki czosnku
0,5 l bulionu warzywnego
2 średnie marchewki
1 cebula cukrowa
pół szklanki tłustego mleka
łyżka masła klarowanego
5 łyżek oliwy
sól
tymianek
oregano.

Sposób przygotowania:




Dynię dokładnie myjemy (jeśli jest to dynia Hokkaido, to nie obieramy), kroimy na pół, wydrążamy miąższ z pestkami i włóknami, kroimy na kawałki, rozkładamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Polewamy delikatnie oliwą, posypujemy solą, a między kawałki dyni wkładamy ząbki czosnku w całości. Dynię pieczemy około 35 minut w temperaturze 210 stopni (lub 180 z termoobiegiem). Upieczoną dynię blendujemy z odrobiną tymianku i oregano.
Obieramy cebulę i marchew. Cebulę drobno siekamy, marchew ścieramy na tarce. Do garnka dajemy łyżkę masła klarowanego, marchew i cebulę, podsmażamy przez około 20 minut na małej mocy palnika, mieszając od czasu do czasu drewnianą łyżką. Dodajemy bulion, doprowadzamy do wrzenia.
Do wywaru dodajemy pulpę dyniową, wlewamy mleko i wszystko razem miksujemy na gładko.

Zupa gulaszowa
Składniki:

0,5 kg wieprzowiny
0,5 kg wołowiny
3 średnie ziemniaki
1 cebula
1 korzeń pietruszki
1 czerwona papryka
2 średnie marchewki
4 ząbki czosnku
puszka pomidorów lub passaty
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1,25 l bulionu lub wody
3 łyżki smalcu lub oleju roślinnego
słodka i ostra papryka
tymianek
oregano
sól
pieprz.

Sposób przygotowania:

Mięso kroimy na małe kawałki i podsmażamy na smalcu lub oleju.
Cebulę obieramy i siekamy, podsmażamy na smalcu lub oleju. Obieramy i kroimy na plasterki czosnek, marchewki i pietruszkę. Paprykę oczyszczamy z gniazda nasiennego i kroimy na kawałki. Wszystko dodajemy do cebuli, smażymy do 10 minut.
Do warzyw dodajemy mięso z sosem oraz wodę lub bulion, a także przyprawy. Całość mieszamy, garnek przykrywamy i gotujemy na małej mocy półtorej godziny.
Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy do zupy wraz z pomidorami i przecierem. Mieszamy, ponownie przykrywamy, gotujemy, aż ziemniaki będą miękkie (około pół godziny).



Dania na Wszystkich Świętych
Jakie dania na Wszystkich Świętych warto przygotować, by po przyjściu z cmentarza zmarznięta rodzina mogła się ogrzać i najeść do syta? Obok rozgrzewającej i sycącej zupy innym dobrym pomysłem może okazać się jednogarnkowe danie, zwłaszcza takie, które można przygotować dzień (lub dwa) wcześniej, a odgrzewane smakuje jeszcze lepiej, niż świeżo zrobione. Taką potrawą jest chociażby leczo.



Składniki:

5 papryk (najlepiej różnokolorowych)
6 pomidorów malinowych
3 średnie cebule
4 ząbki czosnku
1 pęto kiełbasy
smalec lub olej
garść świeżego oregano
przyprawy (słodka papryka, ostra papryka, papryka wędzona, sól, pieprz).

Sposób przygotowania:

Cebule obieramy, kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka na rozgrzany tłuszcz, podsmażamy pięć minut, co jakiś czas mieszając drewnianą łyżką.
Czosnek obieramy i kroimy w plasterki. Kiełbasę kroimy w półplasterki. Dodajemy do garnka, podsmażamy 10 minut bez przykrycia.
Papryki myjemy, pozbawiamy gniazda nasiennego, kroimy na kawałki, wrzucamy do garnka z cebulą. Dodajemy po płaskiej łyżeczce papryki słodkiej i wędzonej oraz odrobinę papryki ostrej. Wrzucamy też jednego obranego i pokrojonego pomidora (koniecznie z sokiem). Przykrywamy garnek pokrywką, dusimy około 25 minut.
W tym czasie pozostałe pomidory obieramy i kroimy na kawałki, mieszamy z garścią oregano, odrobiną soli i świeżo mielonego pieprzu. Następnie dodajemy do garnka z leczo. Mieszamy, gotujemy 5 minut bez przykrycia.
Podajemy z pieczywem.



Dania obiadowe na Wszystkich Świętych
Jakie jeszcze dania obiadowe na Wszystkich Świętych warto przygotować? Na pewno sprawdzi się klasyczny bigos lub strogonow. To dania mięsne, sycące i rozgrzewające. Ale jeżeli dysponujemy cukinią, możemy przygotować bigos z cukinii.
Składniki:




4 średnie cukinie
5 pomidorów
1 cebula
biała część małego pora
2 średnie marchewki
3 ząbki czosnku
3 łyżki koncentratu pomidorowego
pęto lekko podwędzanej kiełbasy
tłuszcz do smażenia
przyprawy (liść laurowy, ziele angielskie, słodka papryka, sól, pieprz).

Sposób przygotowania:

Rozgrzewamy w garnku tłuszcz. Cebulę, pora i marchewki obieramy i kroimy na drobne kawałki, wrzucamy do garnka, podsmażamy 10 minut.
Cukinię obieramy i kroimy w półplasterki, dodajemy do garnka. Wraz z nią dodajemy obrany i pokrojony w plasterki czosnek oraz przyprawy. Mieszamy i smażymy bez przykrycia 10 minut.
Kiełbasę kroimy na plasterki. Pomidory obieramy i kroimy na kawałki. Jedno i drugie dodajemy do garnka, przykrywamy przykrywką, dusimy 20 minut.
Dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszamy. Gotujemy 20 minut bez przykrycia.
Serwujemy z pieczywem.
Idź do oryginalnego materiału