Czy można się opalić przez szybę? Naukowiec kończy spór. "Zgarnia prawie całość"

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Wybierając się w podróż samochodem, można poczuć ciepło promieni słońca na skórze. Czy promienie słoneczne przechodzą przez szybę? Popularyzator nauki dr inż. Adam Mirek postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości.
Przez lata narosło wiele teorii w kwestii możliwości opalania się przez szybę. Jedni przyjmują stanowisko, iż jest to jak najbardziej możliwe, więc krem z filtrem warto nałożyć również przed podróżą samochodem. Inni uważają, iż jest to niemożliwe. Jaka jest prawda? Głos w sprawie postanowił zabrać dr inż. Adam Mirek, jeden z popularyzatorów nauki w Polsce prowadzący profil na Instagramie @adamxm.


REKLAMA


Zobacz wideo Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski wzięli ślub kościelny. "Wiara jest dla nas ważna. Tak zostaliśmy wychowani"


Jakie są rodzaje promieniowania słonecznego? Nie każde to dla nas ryzyko
Wobec wielu krążących w sieci, sprzecznych informacji na temat możliwości opalenia skóry przez szybę, jedna z internautek poprosiła o jasne stanowisko w tej sprawie Adama Mirka. Doktor inżynierii biomedycznej na wstępie przypomniał, iż opalenizna powstaje w wyniku promieniowania UV. - Jest ono na maksa szkodliwe dla komórek w naszej skórze, dlatego powstaje brązowy barwnik melanina, który je ochrania, pochłaniając to promieniowanie - wytłumaczył.


Jednocześnie zaznaczył, iż światło UV, które jest wysyłane ze słońca, dzieli się na trzy różne rodzaje: UVA, UVB oraz UVC. Według Mirka nie każde z nich jest w takim samym stopniu groźne dla naszej skóry. - Promieniowanie UVC zostaje pochłonięte przez atmosferę, dzięki czemu adekwatnie nie ma na nas wpływu. UVB przechodzi przez atmosferę, ale tylko w pięciu procentach. Nie przechodzi natomiast przez szyby. UVA zgarnia prawie całość, bo aż dziewięćdziesiąt pięć procent i potrafi przenikać przez szkło - wyliczył.


Czy można się opalać przez okno samochodu? Naukowiec pośpieszył z odpowiedzią
Naukowiec przypomniał, iż odpowiedzialne za opaleniznę są promienie UVB, a te nie przechodzą przez barierę, jaką jest szyba. Co więcej, wnikają dość płytko w warstwy naszej skóry, więc szanse na skórę muśniętą słońcem są w tym przypadku nikłe. Należy jednak mieć na uwadze przede wszystkim promienie UVA, bo te docierają głęboko do naszej skory, tym samym niszcząc komórki. Skutek? Szybsze starzenie się, powstawanie zmarszczek, przebarwień, zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór. - Szacuje się, iż szyba działa jak odpowiednik kremu z filtrem SPF 20-40. Przednia szyba blokuje aż 95 proc. promieni UVA, natomiast boczne ok. 70 proc. [...] Przez szybę raczej się nie opalisz, ale możesz zrobić krzywdę skórze - podsumował.


sposoby na ochłodzenie wnętrza samochodu/ lato/fala upałów/klimatyzacjaFot.Tomasz Wiech / Agencja Wyborcza.pl


Szyba samochodu a ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Jak się chronić?
Uniwersytet Utah na łamach swojego serwisu healthcare.utah.edu radzi, aby przed wyruszeniem w letnią podróż samochodem odpowiednio zadbać o zabezpieczenie skóry. jeżeli planujesz spędzać dużo czasu w trasie, rozważ:


zainstalowanie folii okiennej blokującej promieniowanie UV na wszystkich szybach swojego samochodu,
noszenie długich rękawów, kapelusza i okularów przeciwsłonecznych,
nałożenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania na ramiona, dłonie i twarz.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału