Czy można nosić ubrania po zmarłym? Przez jedną rzecz niektórzy wolą nie ryzykować

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Czy można nosić rzeczy po zmarłej osobie? KatarzynaBialasiewicz/iStock


Gdy umiera bliska osoba, trudno zebrać się do wyrzucenia jej rzeczy. Niektóre zostawiamy sobie na pamiątkę, inne są w na tyle dobrym stanie, iż chcemy jeszcze z nich skorzystać. Czy można nosić rzeczy po zmarłej osobie?
Uporządkowanie rzeczy zmarłego to jedno z najtrudniejszych zadań, z jakimi trzeba zmierzyć się po pogrzebie. Podczas sprzątania w szafie możemy trafić na nowe, dopiero co kupione ciuchy albo takie, które są w świetnym stanie i żal ich wyrzucać. Dla wielu osób noszenie ubrań po zmarłym to wyraz szacunku i pamięci. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż jest z tym związany pewien przesąd.
REKLAMA


Zobacz wideo Małgorzata Werner o ostatnich chwilach ojca. "Dopóki taty nie zabrał zakład pogrzebowy, cały czas było disco polo"


Nie noś rzeczy po zmarłej osobie. Ten zabobon towarzyszył ludziom przez wiele lat
Kiedyś wierzono, iż należy odczekać 2 tygodnie od dnia pogrzebu i dopiero wtedy zacząć porządki w rzeczach zmarłego. Niektórzy rozdawali ubrania członkom rodziny albo przekazywali biednym, inni decydowali się spalić wszystkie ciuchy. Uważali bowiem, iż noszenie ich może przynieść nieszczęście.


Odzież zmarłego miała wciąż emanować jego energią i dopominać się o powrót do właściciela. Przez to nie mógł on zaznać spokoju po drugiej stronie. Podobny przesąd dotyczył butów zmarłej osoby. Nie wolno było ich zakładać, bo wtedy sprowadzano na siebie taką samą drogę, jaka spotkała nieboszczyka: problemy życiowe, choroba, śmierć.
Czy można nosić rzeczy po zmarłej osobie? pexels.com/cottonbro studio
Czy można nosić rzeczy po zmarłej osobie? Wszystko zależy od ciebie
W dzisiejszych czasach noszenie odzieży po zmarłym nie wydaje się niczym nadzwyczajnym. Coraz mniej osób wierzy w zabobony i decyduje się korzystać z rzeczy po bliskiej osobie. Nie ma w tym nic złego. Należy je jednak odpowiednio zdezynfekować. Najskuteczniejszą metodą jest ozonowanie. Można też użyć suchego lodu, który wyeliminuje bakterie i wirusy. jeżeli nie chcesz zatrzymywać ciuchów, zawsze możesz oddać je potrzebującym. Czyste, wyprasowane i zdezynfekowane ubrania warto zanieść do kościoła, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, noclegowni albo schroniska dla bezdomnych. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału