Koloryzacja włosów jest popularnym zabiegiem zmieniającym odcień pukli i poprawiającym ich wygląd. Może wydobywać to, co w nas najpiękniejsze, podkreślać atuty urody, a choćby odejmować lat. Wiele osób zadaje sobie różne pytania dotyczącego tego zabiegu: czy można myć włosy przed koloryzacją, czego nie robić przed i po farbowaniu, a także ile trwa taki zabieg? Odpowiedzi na te i wiele innych znajdziesz w naszym artykule.
Czy można myć włosy przed farbowaniem?
Przed koloryzacją pukli najlepiej jest nie myć włosów na jeden do dwóch dni. Oczywiście fryzjer pofarbuje także włosy, które były oczyszczane tuż przed wizytą. Działanie farby może jednak nie być w takim wypadku równomierne. Czas, w którym nie powinno się myć kosmyków przed koloryzacją jest także uzależniony od tego, jak gwałtownie się przetłuszczają. jeżeli borykasz się z nadmierną i niezwykle szybką produkcją sebum – wówczas możesz oczyścić pasma wieczorem – na dzień przed wizytą u fryzjera. Co ważne – nie udawaj się na koloryzację z bardzo przetłuszczonymi włosami. Może to bowiem utrudnić fryzjerowi ocenę wyjściowego koloru, co w efekcie może poskutkować nieodpowiednim doborem farby.
Za tym, aby nie myć włosów tuż przed koloryzacją przemawia z kolei fakt, iż podczas oczyszczania kosmyków pozbywamy się z nich także naturalnych olejów ochronnych, co może powodować silniejsze działanie farby.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rozjaśnianie bez niszczenia
Jakiego szamponu warto użyć przed koloryzacją? Możesz postawić na kosmetyk silnie oczyszczający z większą ilością detergentów, który usunie z kosmyków pozostałości produktów do stylizacji. Taki produkt polecany jest, jeżeli skóra głowy nie jest nadwrażliwa. jeżeli borykasz się z problemami skórnymi bądź Twój skalp jest delikatny i mocno reaguje na silne środki, wówczas sięgnij po delikatniejsze formuły i kosmetyki z naturalnym składem.
Czy można farbować włosy tłuste?
Jeśli na kosmykach osadziła się bardzo duża warstwa sebum, wówczas nie tylko ocena odcienia przez eksperta, ale także sam proces koloryzacji pasm może być znacznie utrudniony. Z kolei kondycja zbyt przesuszonych włosów wystawionych na działanie farby może się znacznie osłabić. Włosy nie powinny być ani zbyt tłuste, ani oczyszczone tuż przed wizytą w salonie.
Czego nie używać przed farbowaniem włosów?
Istnieje szereg produktów kosmetycznych, które zdecydowanie warto odstawić na półkę tuż przed farbowaniem. Przed koloryzacją na włosach nie sprawdzą się bogate, odżywcze maski tworzące na nich grubą powłokę ochronną. Warto także wstrzymać się ze stosowaniem produktów do stylizacji, a także różnego rodzaju olejków. Mogą one utrudnić wnikanie pigmentu we włosy.
Jak długo nie myć włosów po farbowaniu?
Wypłukiwanie się farby jest procesem naturalnym, dlatego jeżeli zależy Ci na utrzymaniu koloru na włosach nieco dłużej, warto odczekać z ich pierwszym myciem minimum 24 godziny. jeżeli Twoje kosmyki wolno się przetłuszczają – możesz wstrzymać się z ich oczyszczaniem do dwóch, a choćby trzech dni. Pozwoli to lepiej osadzić się na pasmach składnikom produktów użytych podczas koloryzacji.
Czego nie robić po farbowaniu?
Aby utrzymać piękny i głęboki kolor włosów przez długi czas, warto zwrócić uwagę na to, co może sprzyjać wypłukiwaniu się pigmentu. Czego zatem nie robić po farbowaniu?
- Unikaj szamponów z bardzo silnymi detergentami – zdecydowanie lepsze będą te przeznaczone do włosów po koloryzacji, które mają kwaśny odczyn pH wpływający na zatrzymywanie pigmentu w kosmykach. Takie kosmetyki nadają także włosom połysk i przedłużają trwałość odcienia.
- Do mycia i płukania włosów wykorzystuj letnią, a choćby chłodną wodę. Będzie ona zdecydowanie łagodniejsza od gorącej, która sprzyja usuwaniu koloru z włosów.
- Nie czesz włosów na mokro – może to powodować zniszczenia i osłabiać kondycję pukli. Po szczotkę do włosów sięgaj zawsze przed ich myciem.
- Ogranicz stosowanie urządzeń do stylizacji, które narażają włosy na działanie wysokich temperatur. Mogą one bowiem znacznie osłabić kondycję pukli, a także je matowić. Postaw na suszarkę z funkcją jonizacji, która domyka łuski włosów, a także wybieraj średnią lub choćby chłodną temperaturę nawiewu.
- Unikaj olejowania, które zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem farbowanych włosów. Mimo iż ma ono doskonałe adekwatności odżywcze, ochronne i regeneracyjne, to równie doskonale wydobywa pigment z włosów, dzięki czemu farba zmywa się z nich w ekspresowym tempie.
Co zrobić, żeby farba się nie wypłukiwała?
Niezwykle ważne jest stosowanie produktów do pielęgnacji, które są dedykowane włosom farbowanym: szamponów, masek i odżywek. Mają one zwykle kwaśny odczyn pH, który przedłuża trwałość koloru i domyka łuski włosów.
Czy refleksy to koloryzacja?
Refleksy są rodzajem koloryzacji, która polega na rozjaśnieniu o ton lub dwa kilku do kilkunastu pasm. Tworzy ona efekt fryzury muśniętej słońcem. Ze względu na niewielką zmianę odcienia, a także działanie na ograniczoną ilość pukli nie jest to metoda zbyt obciążająca dla włosów. Rezultat jest niezwykle subtelny i nadaje fryzurze efekt wielowymiarowości.
Czy koloryzacja to to samo, co farbowanie?
Koloryzacja to po prostu inna nazwa farbowania włosów. W tym zabiegu stosuje się farby trwałe, półtrwałe lub zmywalne, a także rozjaśniacze w celu uzyskania efektu zmiany odcienia. Koloryzacji mogą być poddawane całe włosy lub tylko ich wybrane pasma. Odcień może być jednolity lub zapewniać przejścia tonalne.
Co ile do fryzjera na koloryzację?
To jak często warto udać się do fryzjera na koloryzację włosów zależy od wielu czynników. Należą do nich:
- Kolor na jaki pofarbowane są włosy,
- Prędkość wzrostu pukli,
- Szybkość wypłukiwania się farby,
- Rodzaj włosów,
- Kosmetyki stosowane do pielęgnacji,
- Używanie półtrwałych farb pomiędzy wizytami u fryzjera,
- Efekt, który chcesz uzyskać.
Średni czas w jakim powinno się odwiedzać fryzjera to od 3 do choćby 12 tygodni. jeżeli zależy Ci na ukryciu siwych włosów lub Twoje odrosty bardzo rzucają się w oczy – np. kiedy farbujesz ciemne włosy na rudy kolor – wówczas te wizyty będą częstsze. To samo, jeżeli Twoje pukle gwałtownie rosną. Aby nieco odłożyć w czasie wizytę w salonie fryzjerskim możesz między farbowaniami zastosować produkty półtrwałe, które wzmocnią odcień. Są one zwykle bardzo delikatne dla włosów, ponieważ pokrywają je pigmentem z zewnątrz, nie wnikając w głąb pasm. Mają w swoim składzie także różne składniki odżywcze.
Jaka koloryzacja przy siwych włosach?
Siwe włosy można pofarbować na dowolny odcień. Główna różnica w koloryzacji tego typu kosmyków polega na odpowiednim doborze farby. Musi być ona przeznaczona do siwych włosów – czyli jej pigmenty powinny wnikać w głąb pukli przenikając przez łuski.
Farbowanie włosów, które mają kilka srebrzystych pasm, a tych całkowicie siwych może się od siebie znacznie różnić. Przy małej siwiźnie może sprawdzić się niewielka zmiana koloru – o ton lub dwa, w tym techniką Air Touch czy flamboyage. Wybierając pożądany odcień pukli weź też pod uwagę, jak gwałtownie rosną Twoje włosy, a także jak często chcesz udawać się do fryzjera. W przypadku gdy siwizna miałaby być mocno widoczna na odrostach – wówczas rozważ niewielką zmianę koloru. Koloryzacja powinna być dobrana zarówno pod kątem wyjściowego stanu i odcienia kosmyków, a także efektu, który chcesz uzyskać.
Czy można nakładać farbę na mokre włosy?
Farby trwałej nie powinno się nakładać na mokre włosy. Wilgotne kosmyki mogą utrudniać prawidłowe działanie preparatu, a także wnikanie pigmentu we włosy. Na mokre pukle nakłada się jedynie koloryzację zmywalną. Sposób użycia konkretnego produktu jest zawsze opisany przez producenta i dołączony do opakowania.
Jakie są rodzaje koloryzacji?
Istnieją trzy główne produkty do koloryzacji włosów: farby trwałe, półtrwałe i zmywalne. Te pierwsze gwarantują zmianę na stałe – chociaż z biegiem czasu, a dokładniej wraz z każdym kolejnym myciem – odcień zwykle blaknie, a pigment ulega wypłukiwaniu. Farby półtrwałe służą tonowaniu odcienia, a także nadawaniu mu głębi miedzy wizytami u fryzjera. Doskonale sprawdzają się one zarówno w domowym zaciszu, jak i w profesjonalnym użyciu. Produkty zmywalne to koloryzacja na chwilę, która utrzymuje się na włosach do pierwszego mycia.
Koloryzacja włosów może okazać się ekscytującą przygodą, która pozwoli Ci zarówno na subtelną, jak i radykalną zmianę wizerunku. Dopasowana do urody i przeprowadzona przez prawdziwego eksperta może dawać spektakularne rezultaty. Warto się do niej odpowiednio przygotować, jak i dbać o kosmyki już po samym farbowaniu, aby cieszyć się wymarzonym odcieniem jak najdłużej.