Czy kolagen do picia działa? – wywiad z ekspertem Ysto

tygodnikprzeglad.pl 1 tydzień temu

Artykuł sponsorowany

Kolagen do picia jest bardzo popularnym suplementem diety, który obiecuje poprawę kondycji skóry, włosów, stawów i ogólnego zdrowia. Aby zgłębić temat jego skuteczności i naukowych podstaw działania, zaprosiliśmy do rozmowy eksperta marki Ysto – Martynę Ubych. Czy kolagen do picia to tylko chwilowa moda? Zapraszamy do lektury wywiadu, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Czy kolagen do picia działa?

Martyna Ubych, ekspert marki Ysto: Tak, kolagen działa. I to nie tylko deklaratywnie. Czołowi producenci hydrolizatów kolagenu przeprowadzili i wciąż prowadzą wiarygodne, randomizowane badania kliniczne na dużych grupach, aby przedstawić na mierzalnych danych, jak działa kolagen i w jakich efektów możemy się spodziewać.

Kolagen jest białkiem produkowanym głównie przez fibroblasty w tkance łącznej, a także przez niektóre komórki nabłonkowe. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie tkankom wytrzymałości na rozciąganie. W kontekście suplementacji kolagenem, istotne jest zrozumienie mechanizmów, które wpływają na jego działanie.

Jakie to mechanizmy?

M.U.: Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen, są wrażliwe na bodźce fizyczne i chemiczne, które mogą wywoływać ich aktywację i proliferację. To znaczy, iż możemy na nie wpływać. Aktywowane fibroblasty zwiększają produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, co jest najważniejsze dla zdrowia skóry i innych tkanek – to już zostało zmierzone.

Kiedy pijemy kolagen, nasz organizm rozpoznaje specyficzne peptydy kolagenowe krążące we krwi jako nadmierny rozkład własnego kolagenu. To bodziec niezbędny do zwiększenia własnej aktywności metabolicznej. Rezultatem jest większa i szybsza synteza nowego kolagenu – nie tylko skórnego, ale również wszystkich innych białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Przykładowo, Pro-Hyp, czyli kompleks dwóch aminokwasów (prolina i hydroksyprolina) uzyskanych z kolagenu, wywołuje znaczący wzrost syntezy kwasu hialuronowego – aż 3,8-krotny. Kwas hialuronowy jest najważniejszy dla utrzymania nawodnienia i elastyczności skóry.

A jakich efektów możemy oczekiwać?

M.U.: Jeśli skoncentrujemy się wyłącznie na działaniu zmierzonym wiarygodnymi badaniami klinicznymi, należałoby wymienić: wzrost nawilżenia skóry, wzrost elastyczności skóry, ochronę skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV, redukcję zmarszczek, redukcję cellulitu, zwiększenie grubości włosów, potencjał zmniejszenia bólu, poprawy jakości życia i poprawy funkcji ciała u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów i szybszy powrót do aktywności sportowej po uszkodzeniach więzadeł i ścięgien.

Czy lepiej wybrać kolagen do picia rybi, czy wołowy?

M.U.: Źródło pozyskania kolagenu nie ma aż tak dużego znaczenia, jak kiedyś utrzymywano. Znaczenie ma za to sposób, w jaki przeprowadzono proces hydrolizy. W zależności od warunków hydrolizy możemy otrzymać kolagen, który wykazuje lepsze działanie na stawy lub lepsze działanie na urodę. Są również dedykowane surowce kolagenowe na np. więzadła lub na zwiększenie mięśni i redukcję tłuszczu w organizmie.

Firmy produkujące surowce kolagenowe mają swój tzw. unikalny peptydowy odcisk palca, który jest dedykowany na konkretny problem. Potrafią stworzyć bardzo skuteczny zestaw peptydów na urodę zarówno z drobiu, ryb, jak i z bydła. Najważniejsze jest więc, żeby suplement kolagenowy miał w składzie markowy kolagen, wymieniony z nazwy, ze znakiem handlowym firmy, która go wyprodukowała. To nasza jedyna gwarancja skuteczności, tym bardziej, iż rynek zalała fala tanich kolagenów z Chin sprowadzanych w beczkach. O tych surowcach nie wiemy adekwatnie nic.

Mówi się jednak, iż kolagen rybi jest najlepszy.

Martyna Ubych: Naszym zdaniem to kwestia tego, iż producenci suplementów chętniej umieszczają w swoich produktach kolagen rybi, bo wydaje im się, iż będzie się sprzedawał lepiej, a nie dlatego, ze przeanalizowali wyniki badań.

Nie szukając daleko – surowiec kolagenowy Verisol pochodzenia wieprzowo-wołowego ma fantastyczne wyniki, lepsze niż wariant rybi tego surowca. Oryginalny wieprzowo-wołowy Verisol w dawce 2,5 g dziennie wykazał zwiększenie elastyczności skóry o średnio o 7%, zwiększenie nawilżenia skóry o: 11-14%, przyspieszenie tempa wzrostu paznokci o 12%, zmniejszenie o 42% częstotliwości łamania się paznokci, zmniejszenie falistości skóry (cellulitu) o 11%, redukcję zmarszczek już po 4 tygodniach. Wariant rybi tego surowca wykazał w badaniach podobne wyniki w dawce 5 g, a co interesujące i tak były trochę gorsze.

Kto w takim razie powinien suplementować kolagen?

Martyna Ubych: Moim zdaniem w zasadzie każdy.

Z poziomu celu: szczególnie osoby uprawiające sport – amatorsko i zawodowo, bez względu na wiek. Kobiety i mężczyźni, którym zależy na naturalnej poprawie wyglądu skóry, włosów i paznokci. Każdy, kto chce odsunąć w czasie widoczne oznaki starzenia się skóry. Osoby z suchą skórą i problemami skórnymi.

Z poziomu wieku: osoby w okolicach dwudziestu kilku lat, które chcą odsunąć w czasie powstanie pierwszych zmarszczek. Panie w okresie menopauzy, które chcą poprawić elastyczność skóry, seniorzy, bo kolagen to rusztowanie całego organizmu, nie tylko skóra i stawy, ale oczy, organy wewnętrzne, powięzi…

Z poziomu problemu: każdy, kto potrzebuje wsparcia stawów, więzadeł, ścięgien, skóry. Pojawiają się również pierwsze doniesienia z badań pilotażowych o wpływie kolagenu na zdrowie jelit.

Jak często suplementować kolagen?

Zależy, z jakiego powodu suplementujemy kolagen. Zgodnie z informacjami z badań najdłużej trzeba poczekać na efekty na włosach i paznokciach. jeżeli chcemy trwałych efektów, nie spożywamy potraw pro kolagenowych, powinniśmy małe porcje kolagenu na stałe włączyć do diety. jeżeli ma to być intensywna kuracja na skórę, to najlepiej stosować produkt z kolagenem 12 tygodni, zrobić miesięczną fazę wypłukania bez suplementacji i powrócić do suplementu.

A co jeść, chcąc zadbać o prawidłową syntezę kolagenu ustrojowego?

Wolno gotowany wywar z kurzych łapek. Skóra świńska, jedzona np. w golonce, ścięgna, chrząstki, żyły, parówki z dużą zawartością zmielonej skóry i ścięgien, salceson, pasztetową, podroby i pasztety, ryby w galarecie, jaja. Dodatkowo powinniśmy uzupełnić dietę w witaminy i minerały, które wpływają na tworzenie helisy kolagenowej w organizmie: witaminę E, witaminę A, cynk, miedź, krzem, selen, siarkę organiczną. Przydadzą się również silne antyoksydanty, które uniemożliwiają wpływ mikrostanów zapalnych na tworzenie się kolagenu. Wszystkich zainteresowanych, co pozostało ważne dla zdrowego kolagenu w organizmie zapraszamy tu: https://ysto.pl/kolagen/ po więcej wiedzy.

Dziękuję za rozmowę. Mamy nadzieję, iż te informacje pomogą naszym czytelnikom w podjęciu świadomej decyzji o włączeniu kolagenu do swojej codziennej rutyny żywieniowej. Dziękuję jeszcze raz za cenne informacje i poświęcony czas.

Artykuł sponsorowany

Post Czy kolagen do picia działa? – wywiad z ekspertem Ysto pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Idź do oryginalnego materiału