CZY JESTEM W CIĄŻY? OTO NAJWCZEŚNIEJSZE OBJAWY, KTÓRE WARTO ZNAĆ

sexed.pl 1 miesiąc temu

Objawy wczesnej ciąży mogą się różnić w zależności od osoby. Możesz czuć, iż Twoje ciało się zmienia, zanim dowiesz się, iż jesteś w ciąży, lub możesz w ogóle nie zauważyć żadnych objawów. Objawy wczesnej ciąży najczęściej obejmują takie symptomy jak brak miesiączki, częstszą potrzebę oddawania moczu, tkliwość piersi, uczucie zmęczenia i poranne mdłości. Fakt, iż zauważysz u siebie niektóre z nich, niekoniecznie oznacza, iż ​​jesteś w ciąży. Jedynym sposobem, aby się upewnić, jest wykonanie testu ciążowego lub badania USG.

Z tego artykułu dowiesz się o tym:

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Czy brak miesiączki to zawsze pierwszy objaw ciąży?

Czy ból podbrzusza oznacza ciążę?

Co to jest krwawienie implantacyjne?

Jakie są problemy trawienne we wczesnej ciąży?

Jak wygląda śluz szyjkowy na wczesnym etapie ciąży?

Czy w ciąży zmienia się temperatura ciała?

Inne objawy ciąży: zmęczenie, częste oddawanie moczu, ból piersi

Silny ból brzucha we wczesnej ciąży – co może oznaczać?

Infekcja dróg moczowych w ciąży – co trzeba wiedzieć?

WPROWADZENIE. DLACZEGO WAŻNE JEST ROZPOZNANIE WCZESNYCH OBJAWÓW CIĄŻY

Wczesne objawy ciąży często przypominają te, które możesz mieć tuż przed i w trakcie menstruacji, dlatego możesz nie zdawać sobie sprawy, iż jesteś w ciąży. Fakt, iż zauważysz u siebie niektóre z nich, niekoniecznie oznacza, iż ​​jesteś w ciąży. Pamiętaj, iż ciąży nie diagnozuje się po ruchach brzucha, wyglądzie piersi czy bólach.

Jedynym sposobem, aby się upewnić, jest wykonanie testu ciążowego lub badania USG. Testy ciążowe są dostępne w aptece lub drogerii bez recepty.

JAKIE SĄ PIERWSZE OBJAWY CIĄŻY?

Objawy wczesnej ciąży obejmują takie symptomy jak brak miesiączki, zmiany w piersiach, zmęczenie, częste oddawanie moczu oraz nudności i wymioty. Jednak objawy te mogą być spowodowane innymi czynnikami i niekoniecznie oznaczają, iż jesteś w ciąży. jeżeli podejrzewasz, iż jesteś w ciąży, wykonaj domowy test ciążowy i udaj się do lekarza rodzinnego.

Rozpoznawanie wczesnych objawów ciąży może być zarówno ekscytujące, jak i przytłaczające, ale nie musisz przechodzić przez to sama. Pamiętaj, iż zawsze możesz skorzystać z anonimowych i bezpłatnych porad naszych ekspertów.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z anonimowych porad ekspertów SEXEDPL

BRAK LUB OPÓŹNIENIE MIESIĄCZKI – PIERWSZY SYGNAŁ CIĄŻY?

Najczęstszym i najbardziej oczywistym objawem wczesnej ciąży jest brak miesiączki1. Po zapłodnieniu organizm produkuje hormony, które zatrzymują owulację i złuszczanie się błony śluzowej macicy. Oznacza to, iż cykl menstruacyjny ustał i nie będziesz mieć miesiączki aż do narodzin dziecka.

Jednak brak miesiączki nie zawsze jest oznaką ciąży. Nieregularne menstruacje mogą być również spowodowane stresem, nadmierną aktywnością fizyczną, dietą, zaburzeniami równowagi hormonalnej i innymi czynnikami, które mogą powodować nieregularne miesiączki.

CZY BÓL PODBRZUSZA MOŻE OZNACZAĆ WCZESNĄ CIĄŻĘ?

Ból w dolnej części brzucha we wczesnej ciąży może mieć związek z szybkimi zmianami, które zachodzą w Twoim ciele. gwałtownie rosnący płód potrzebuje coraz więcej miejsca, więc zwiększa się rozmiar macicy, która stopniowo zaczyna wywierać nacisk na sąsiednie narządy, takie jak pęcherz. Obrzęk narządów rozrodczych może powodować:

  • Uczucie pełności w brzuchu,
  • Delikatne skurcze macicy,
  • Bóle pachwiny,
  • Ogólny ból w dolnej części brzucha.

PLAMIENIE IMPLANTACYJNE – CZYM RÓŻNI SIĘ OD MIESIĄCZKI?

Lekkie plamienie może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Krwawienie implantacyjne, pojawia się między 10 a 14 dniem po zapłodnieniu, gdy zapłodniona komórka jajowa przyczepia się do wyściółki macicy. Krwawienie implantacyjne jest bardziej skąpe od zwykłej miesiączki, a wydzielina jest bardzo jasna albo brązowa. Może rozpocząć się mniej więcej w czasie regularnego okresu i trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Warto zaznaczyć, iż jest to wczesny objawy ciąży, którego nie doświadczają wszystkie kobiety, a czasem bywa mylony z regularnym okresem.

Przeczytaj też: Nieplanowana ciąża? Zobacz, jakie masz opcje

NUDNOŚCI I INNE OBJAWY TRAWIENNE NA POCZĄTKU CIĄŻY

Poranne mdłości, które wbrew nazwie mogą wystąpić o każdej porze dnia lub nocy, często zaczynają się jeden do dwóch miesięcy po zajściu w ciążę. Niektóre kobiety odczuwają nudności wcześniej, a inne nigdy ich nie doświadczają. Możesz także odczuwać nudności, ale nigdy nie wymiotować.

PORANNE NUDNOŚCI I WYMIOTY – DLACZEGO WYSTĘPUJĄ

Przyczyna nudności w czasie ciąży nie jest jasna. Prawdopodobnie objawy trawienne spowodowane są zmianami hormonalnymi.

ZGAGA I INNE OBJAWY ŻOŁĄDKOWE W CIĄŻY

Ponad połowa kobiet w ciąży cierpi na poważną zgagę, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Zgaga, zwana również niestrawnością to podrażnienie lub uczucie pieczenia przełyku. Jest spowodowana cofaniem się treści żołądkowej. Zgaga w ciąży może pojawić się wskutek zmian poziomu hormonów, które mogą wpływać na mięśnie przewodu pokarmowego. Powiększona macica może uciskać brzuch, wypychając kwasy żołądkowe do góry.

Kiedy jesteś w ciąży, możesz stać się bardziej wrażliwa na pewne zapachy, a Twój zmysł smaku może się zmienić. Podobnie jak większość innych objawów ciąży, preferencje czy problemy żołądkowe można przypisać zmianom hormonalnym.

ZMIANY HORMONALNE A PIERWSZE OBJAWY CIĄŻY

Wahania hormonalne mogą na Ciebie wpłynąć na wiele sposobów2. W pierwszym trymestrze ciąży wzrasta poziom progesteronu, co często powoduje wahania nastroju. Zwiększony poziom progesteronu spowalnia trawienie i zmniejsza prędkość perystaltyki jelit. Powoduje to zwiększone ryzyko zaparć i gazów, zwiększone ryzyko zakażenia układu moczowego, zmniejszoną zdolność do wytworzenia odpowiedzi immunologicznej.

ŚLUZ I JEGO ZMIANY NA POCZĄTKU CIĄŻY

Śluz szyjkowy to płyn produkowany przez gruczoły wewnątrz szyjki macicy. Stanowi większość wydzieliny z pochwy, wraz z komórkami skóry i bakteriami. jeżeli zauważyłaś, iż śluz szyjkowy zmienia kolor, objętość i konsystencję w trakcie cyklu menstruacyjnego, to możesz być pewna, iż ​​jest to całkowicie normalne. Dzieje się tak z powodu wahań poziomu hormonów.

Po okresie, a przed owulacją (kiedy jajnik uwalnia komórkę jajową), możesz zauważyć, iż wydzielina jest gęsta i biała, a następnie stopniowo staje się bardziej kremowa. Gdy zbliżasz się do owulacji — która następuje około 14 dni przed okresem — śluz szyjkowy staje się rzadszy, przejrzysty i śliski, trochę jak surowe białko jajka. Ten rodzaj wydzieliny ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, wydzielina znów stanie się gęsta i biała.

Pamiętaj, iż możesz nie zauważyć niektórych z tych zmian, jeżeli stosujesz hormonalną antykoncepcję, ponieważ niektóre formy antykoncepcji mogą powodować zagęszczenie śluzu szyjkowego (utrudniając plemnikom przemieszczanie się w nim) lub hamować owulację.

Zmiany w wydzielinie z pochwy mogą czasami być oznaką czegoś innego, np. infekcji lub reakcji na coś, co zostało włożone do pochwy (np. tampon). jeżeli zauważysz, że wydzielina ma silny lub nieprzyjemny zapach, jest żółta lub zielona, ​​a także odczuwasz swędzenie lub zaczerwienienie, dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z lekarzem w celu przeprowadzenia badania kontrolnego.

Nie powinnaś polegać wyłącznie na zmianach śluzu szyjkowego, aby określić, czy jesteś we wczesnej ciąży. Jeśli spóźnia Ci się okres się, zrób test ciążowy.

Myślisz, iż możesz być w ciąży? Zrób test! Fot. Unsplash

PODWYŻSZONA TEMPERATURA CIAŁA JAKO OZNAKA CIĄŻY

Wczesne objawy ciąży są bardzo podobne do objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Podstawowa temperatura zaraz po przebudzeniu wynosi od 36,5 do 37 stopni Celsjusza. Przed i w trakcie miesiączki temperatura spada. W czasie ciąży wzrasta o około 0,5 stopnia Celsjusza i utrzymuje się na tym poziomie. jeżeli temperatura ciała pozostaje podwyższona przez co najmniej osiemnaście dni, może być to objawem ciąży.

Ważne: Aby móc dokonać wiarygodnego porównania, powinnaś regularnie mierzyć temperaturę jeszcze przed zajściem w ciążę.

INNE CZĘSTE OBJAWY NA POCZĄTKU CIĄŻY

Istnieją pewne dodatkowe objawy wczesnej ciąży, które nie są tak powszechne. Podobnie jak w przypadku najczęstszych objawów, te symptomy mogą wystąpić lub nie. Ważne jest, aby pamiętać, iż każda osoba jest inna i doświadcza objawów ciąży inaczej.

SENNOŚĆ I ZMĘCZENIE – JAK DŁUGO MOGĄ TRWAĆ

Senność i zmęczenie są bardzo powszechne na wczesnym etapie ciąży. Jest to najprawdopodobniej spowodowane ogromnym wzrostem hormonu – progesteronu. Progesteron jest potrzebny do utrzymania ciąży, ale spowalnia również metabolizm. Poziom energii prawdopodobnie wzrośnie ponownie około czwartego miesiąca ciąży, kiedy łożysko będzie dobrze rozwinięte. Zmęczenie w czasie ciąży może być również spowodowane
anemią, która najczęściej jest wynikiem niedoboru żelaza.

CZĘSTOMOCZ – KIEDY MOŻE SIĘ POJAWIĆ

Zanim jeszcze nie dostaniesz okresu, możesz zauważyć, iż musisz częściej oddawać mocz. Dzieje się tak, ponieważ w Twoim organizmie jest więcej krwi niż wcześniej. Podczas ciąży zwiększa się ukrwienie organizmu. Nerki filtrują krew i usuwają nadmiar odpadów, które opuszczają organizm w postaci moczu. Im więcej krwi w organizmie, tym częściej będziesz musiała oddawać mocz.

BÓL I TKLIWOŚĆ PIERSI JAKO WCZESNY SYGNAŁ CIĄŻY

Wczesne zmiany hormonalne w ciąży mogą sprawić, iż piersi będą wrażliwe i obolałe. Możesz również zauważyć, iż Twoje piersi stały się większe, a Twój biustonosz jest ciaśniejszy niż zwykle. Dyskomfort prawdopodobnie zmniejszy się po kilku tygodniach, gdy organizm przyzwyczai się do zmian hormonalnych.

DODATKOWE OZNAKI CIĄŻY WYMAGAJĄCE KONSULTACJI LEKARSKIEJ

Łagodne skurcze są częstym zjawiskiem na wczesnym etapie ciąży. jeżeli jednak odczuwasz silne skurcze lub pojawia się krwawienie, koniecznie natychmiast udaj się do lekarza. Te objawy mogą wskazywać na problem wymagający szybkiej interwencji medycznej. Zawroty głowy to kolejny objaw, który należy uważnie monitorować. Chociaż sporadyczne zawroty głowy są zwykle niegroźne, omdlenia lub ekstremalne zawroty głowy połączone z dusznością mogą sugerować powikłania. Natychmiast skonsultuj się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy.

SILNY BÓL BRZUCHA LUB NIETYPOWE PLAMIENIA

Ból podbrzusza w pierwszych tygodniach ciąży może być niepokojącym objawem, jeżeli towarzyszy mu krwawienie lub plamienie. W tym czasie istnieje największe ryzyko poronienia. Dlatego nie lekceważ takich objawów, ale natychmiast udaj się do specjalisty. Charakterystyczny kłujący brzuch w ciąży może być również wynikiem schorzeń przewodu pokarmowego lub układu moczowego, takich jak zaburzenia jelitowe, zapalenie wyrostka robaczkowego lub kolka jelitowa. W tym przypadku również konieczna jest interwencja medyczna, aby umożliwić prawidłową diagnozę i skuteczne leczenie.

Przeszywający ból brzucha w ciąży nie zawsze musi być bezpośrednim objawem wczesnej ciąży. Możesz doświadczać dolegliwości w czasie ciąży, które nie są w ogóle związane z Twoim stanem, ale z innymi procesami chorobowymi zachodzącymi w ciele. Inne przyczyny bólu brzucha, które mają podłoże nieginekologiczne, to:

  • grypa żołądkowa,
  • zatrucie pokarmowe,
  • zapalenie ślepej kiszki,
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • zapalenie trzustki lub zapalenie wątroby,
  • wirusowe zapalenie żołądka i jelit,
  • niedrożność jelit lub zespół jelita drażliwego,
  • kamienie nerkowe.

OBJAWY WSKAZUJĄCE NA INFEKCJĘ DRÓG MOCZOWYCH

Ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych3. W czasie ciąży — szczególnie od szóstego do dwudziestego czwartego tygodnia — drogi moczowe zmieniają się wraz ze wzrostem macicy. Zwiększony ciężar i nacisk macicy na pęcherz mogą blokować przepływ moczu, co czyni je idealnym środowiskiem dla bakterii. Ciąża osłabia również
układ odpornościowy , który jest naturalną barierą ochronną organizmu przed chorobami. Może to zwiększyć ryzyko infekcji, w tym infekcji układu moczowego.

Do najczęstszych objawów zakażenia układu moczowego w czasie ciąży należą:

Ból podczas seksu

Ból podczas oddawania moczu (dyzuria)

Krew w moczu

Nieprawidłowy kolor moczu (mętny wygląd) i silny zapach.

Nietrzymanie moczu (wyciekanie moczu)

Częsta i nagła potrzeba oddawania moczu.

Do rzadszych objawów infekcji dróg moczowych w czasie ciąży należą:

Gorączka (temperatura powyżej 37,7 stopni Celsjusza

Dreszcze

Zmiany psychiczne lub dezorientacja

Wymioty.

Nie ma domowych metod leczenia gwarantujących wyleczenie infekcji dróg moczowych. Infekcja może przekształcić się w poważne infekcje nerek. Tak więc, jeżeli podejrzewasz, iż masz infekcję dróg moczowych, a jesteś w ciąży, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

PODSUMOWANIE. JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY WCZESNEJ CIĄŻY I KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA

Wiele z tych oznak i objawów nie jest charakterystycznych dla wczesnej ciąży. Niektóre mogą wskazywać, iż chorujesz lub iż zbliża się okres. Możesz być w ciąży, nie doświadczając wielu z tych objawów.

Jeśli nie masz okresu i zauważysz niektóre z powyższych objawów, wykonaj domowy test ciążowy lub skontaktuj się z lekarzem. jeżeli domowy test ciążowy jest pozytywny, umów się na wizytę u lekarza. Im szybciej zostanie potwierdzona ciąża, tym szybciej będziesz mogła zdecydować, co dalej.

  1. https://www.forumginekologii.pl/artykul/jakie-sa-pierwsze-objawy-ciazy ︎
  2. https://www.doz.pl/czytelnia/a17304-Pierwsze_objawy_ciazy__po_czym_poznac_ze_doszlo_do_zaplodnienia ︎
  3. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/118965,zakazenie-ukladu-moczowego-w-ciazy ︎
Idź do oryginalnego materiału