Agencja Informacyjna: „Czy ja dobrze rozumiem?”– to tytuł nowego cyklu programów, o naukach humanistycznych, w Telewizji Polskiej Nauka
Od poniedziałku, 18. listopada 2024 r. TVP Nauka zaprasza widzów przed odbiorniki, od poniedziałku do piątku, o godz. 19:00, na nowy program popularnonaukowy „Czy ja dobrze rozumiem?”. W inspirującą podróż, po naukach humanistycznych, zabierze zainteresowanych Marta Perchuć-Burzyńska – wydawca porannych informacji w Radiu Tokfm i autorka programów kulturalnych, współprowadząca audycję „Poczytalni”.
Spis treści
Co o programie „Czy ja dobrze rozumiem?” myśli Marta Perchuć-Burzyńska
Goście programu popularnonaukowego „Czy ja dobrze rozumiem?”, na antenie TVP Nauka, będą wyjaśniać, jak na życie ludzi wpływa szeroko rozumiana humanistyka. Przedstawią, jak pomaga ona zrozumieć rzeczywistość, rozwijać zdolności intelektualne, kształtować świadomość kulturową oraz korzystać z osiągnięć nauk ścisłych.
„Czy ja dobrze rozumiem?” to program telewizyjny, w którym wraz z ekspertami będą poruszane intrygujące tematy, dotyczące nauk humanistycznych, od psychologii po historię, zawsze szukając głębszego sensu i zrozumienia.” – Wyjaśnia Marta Perchuć-Burzyńska – gospodyni popularnonaukowego programu. „Czy ja dobrze rozumiem?”
Dyrektor Marek Zając zdradza genezę programu „Czy ja dobrze rozumiem?”
„Pomysł, programu popularnonaukowego „Czy ja dobrze rozumiem?” emitowany w TVP Nauka, narodził się podczas rozmów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.” – Wspomina Marek Zając – Zastępca Dyrektora Biura Programowego Telewizji Polskiej w likwidacji. – „Kiedy szukano odpowiedzi na pytanie: jak skutecznie promować polskie osiągnięcia naukowe? Sęk w tym, iż nauki humanistyczne, często traktowane są po „macoszemu”. Tymczasem ich wpływ na życie ludzi, a także osiągnięcia polskich badaczy jest na porównywalnym poziomie co obszar nauk ścisłych. To naprawdę fascynujący świat, w który warto się zagłębić.” – Uważa Marek Zając – Zastępca Dyrektora Biura Programowego Telewizji Polskiej w likwidacji.
Co to jest program popularnonaukowy „Czy ja dobrze rozumiem?”?
Program popularnonaukowy „Czy ja dobrze rozumiem?”, emitowany w TVP Nauka, to cykl 16. odcinków, w których Marta Perchuć-Burzyńska, wspólnie ze specjalistami omawiać będzie interesujące zagadnienia. Stałym gościem programów będzie dr Mira Marcinów – pisarka, filozof, psycholog, ekspert Laboratorium Nowych EpifaniiProgram popularnonaukowy „Czy ja dobrze rozumiem?”, emitowany w TVP Nauka, powstaje przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które finansuje to przedsięwzięcie.
Co to są nauki humanistyczne?
Nauki humanistyczne, inaczej, humanistyka to grupa nauk, badających człowieka, jako istotę społeczną i jego twórczość. Przynajmniej częściowo należą do nauk empirycznych. Do humanistyki czasem włącza się też filozofię, przykładowo w klasyfikacji OECD. Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych bywała przyznawana za prace filozoficzne. Przedstawiciel humanistyki to humanista, przy czym to słowo dotyczy też przedstawicieli humanizmu, np. tego renesansowego.
Co to jest TVP Nauka?
TVP Nauka to stacja Telewizji Polskiej w likwidacji, o charakterze edukacyjnym. Rozpoczęła nadawanie 3. października 2022 roku. W październiku tego samego roku doszło do uruchomienia serwisu internetowego pod tą samą nazwą. Kanał jest dostępny w telewizji naziemnej, niekodowanej, kablowej i satelitarnej. Stacja emituje programy edukacyjne i publicystyczne oraz filmy dokumentalne, skoncentrowane na historii nauki oraz pozostałych treściach naukowych.
Jakie nowości w TVP Nauka?
Program popularnonaukowy „Czy ja dobrze rozumiem?” to tylko jedna z kilku nowości w jesiennej ramówce TVP Nauka. W niedziele 3 listopada na antenie został zainaugurowany nowy cykl popularnonaukowy „Nauka jest wszędzie”, który prowadzi Monika Koperska – doktor chemii i popularyzatorka nauki i wykładowczyni akademicka. Jest ona również ekspertem w cyklu programów „Jedzenie ma znaczenie, nauka na talerzu„, poświęcony zdrowym odżywianiu, których emisję rozpoczęto w sobotę 9 listopada 2024 roku. Program prowadzi Grzegorz Łapanowski – kucharz i dziennikarz kulinarny. 3 nowe programy w TVP Nauka dowodzą, iż kondycja Telewizji Polskiej w likwidacji jest dobra.
Jakie są losy nowego projektu Karty Powinności?
Obecnie kontrolujący spółkę Telewizja Polska zaproponowały w projekcie Karty Powinności połączenie kanałów TVP Historia, TVP Dokument i TVP Nauka w stację TVP Wiedza, a także likwidację: TVP Kobieta, Alfa TVP, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2. Powrócić miałby natomiast kanał TVP 4K, aby tak się stało potrzenba była zgoda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, kótra jednogłośnie odmówiła upoważnienia przewodniczącego Macieja Świrskiego do zawarcia porozumienia w sprawie ustalenia Kart Powinności mediów publicznych na lata 2025–2029. W konsekwencji Telewizja Polska nie będzie mogła zamknąć części swoich stacji.
Dziękujemy za przeczytanie artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które można znaleźć tutaj. Agencja Informacyjna.
AI kultura /dec/ 15.11.2024