Czy dziecko musi pościć w Wigilię? Kluczowa jest granica

gazeta.pl 6 dni temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / Ben_Kerckx / Andypoland


Wiele osób zastanawia się, czy post w Wigilię, szczególnie w przypadku dzieci jest obowiązkowy. Nie wszyscy wszak przepadają za postnymi potrawami. Trudno jest też wytłumaczyć maluchom, dlaczego ważna jest wstrzemięźliwość. Czy one również muszą pościć? Kluczowa w tej sprawie jest granica wieku.
Według przepisów prawa kanonicznego post w Wigilię nie jest obowiązkowy. Zatem dlaczego pościmy? Tu na znaczeniu ma oczywiście tradycja oraz fakt, iż księża i biskupi zachęcają, aby w miarę możliwości uczynić ten dzień postnym. Tak, by lepiej przygotować się do wieczornej wieczerzy i samego Bożego Narodzenia. Ale co z dziećmi? Czy również one powinny powstrzymać się od jedzenia mięsa?


REKLAMA


Zobacz wideo Znowu to zrobiliśmy. Testujemy świąteczne menu Magdy Gessler


Post w Wigilię. To nie nakaz, ale tradycja?
W wielu polskich domach w Wigilię przeważnie nie je się mięsa. Wynika to głównie z długoletniej tradycji, bo oficjalnie nie ma tego dnia nakazu (tak jak np. w Środę Popielcową), by pościć. Jednak, jak podkreślają duchowni – ważne jest, aby Wigilię uczynić wyjątkowym dniem, dlatego zachęcają do poszczenia. A co z dziećmi? Czy one również muszą pościć?
Do tej sprawy odniósł się Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z tekstem uchwały z 13 marca 2014 roku, prawo kanoniczne wskazuje, iż wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy tylko tych osób, które ukończyły 14 rok życia. Zatem młodsze dziecko nie musi zachowywać postu. Może na śniadanie zjeść kanapki z wędliną, a na obiad swoje ulubione pulpeciki.


Kto musi zachowywać post całkowity?
W kościele katolickim uznaje się kilka rodzajów postów. Jednym z nich jest post ilościowy, który zakłada, iż można zjeść jeden posiłek dziennie, czy post jakościowy, który mówi o zaniechaniu jedzenia mięsa i innych mięsnych wywarów. Post ścisły jest z kolei połączeniem obydwu powyższych rodzajów, czyli należy znacznie ograniczyć ilość posiłków oraz nie spożywać mięsa. Jednak to, kto ma posić - również jest dokładnie opisane w prawie kanonicznym. Tu również kluczem jest wiek danej osoby. Wierni, którzy ukończyli 18 rok życia, aż 60 roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni:


w Środę Popielcową,
w Wielki Piątek.


W wytycznych nie ma mowy o Wigilii. Jednak z polską tradycją, w wielu domach tego dnia wierni Kościoła katolickiego zachowują post ścisły, czyli w ciągu dnia jedzą dwa skromne posiłki i jeden do syta (wieczerza wigilijna) - oczywiście bez mięsa.
Idź do oryginalnego materiału