Czy do teatru wypada iść w sneakersach? Granice swobodnej elegancji są tu bardzo cienkie

g.pl 1 tydzień temu
Strój do teatru jest istotny nie tylko dlatego, iż chcemy wyglądać ładnie. Jest też przejawem szacunku dla artystów i innych osób, które tam przychodzą. Warto więc zastanowić się nad wyborem, bo nie zawsze jest on oczywisty.
Ubranie to coś, na co od zawsze zwracamy uwagę. Ma ono znaczenie w wielu różnych aspektach naszego życia. Wszak inaczej ubieramy się na spotkanie ze znajomymi, randkę, wesele czy do notariusza. Nic więc dziwnego, iż szukamy adekwatnych stylizacji do kina czy teatru.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak ubrać dziecko na szkolne uroczystości?


Strój do teatru - dlaczego to ważne?
Strój do teatru to nie tylko po prostu ubranie, w którym wychodzimy na ulicę. Jest kilka miejsc, do których warto przemyśleć ubiór i jedną z nich jest teatr. Elegancki strój jest wyrazem szacunku nie tylko dla artystów, ale i dla sztuki, którą reprezentują. Jest to miejsce przepełnione kulturą i winno być traktowane z należytym szacunkiem. Odpowiedni wygląd świadczy też o naszym obyciu i kulturze osobistej.


Stylizacja do teatru dla dzieci
Teatr jest miejscem, do którego zwykle chodzą dorośli, ale także realizowane są spektakle dla dzieci i młodzieży. Je także obowiązuje odpowiednia etykieta i adekwatne zachowanie w miejscach tego rodzaju. Dlatego też stylizacja do teatru dla dzieci nie jest mniej ważna.


Zdjęcie ilustracyjneiStock / Iana Pronicheva


Oczywiście sprawdzi się tutaj klasyka, a zatem biała bluzka i granatowe, szare, czarne spodnie lub spódnica. Nie musi być to jednak ubiór tylko w takich kolorach. Co do zasady barwy są obojętne. Istotne jest to, by strój był elegancki i odpowiedni do tego miejsca. Może być on więc np. w odcieniach pastelowego różu, błękitu czy fioletu. Może mieć także wzory, nie musi być gładki. De facto strój do teatru będzie podobny do tego, jaki szykujemy dla dzieci na gale szkolne.


Ubiór do teatru dla młodzieży
Jak już wspomniano, niezależnie od wieku ubiór do teatru powinien być odpowiedni. W przypadku młodzieży jest to o tyle trudne, iż często są w okresie buntu co do tego, jakie zasady nakłada społeczeństwo czy rodzice. Łatwiej będzie przekonać młodzież do określonego ubioru, gdy lekko się ustąpi. Dalej jednak strój musi być elegancki, choć może być też lekko zadziorny czy stylizowany na sportowy.


Zdjęcie ilustracyjneiStock / FabrikaCr


Poza nieśmiertelną klasyką sprawdzić się mogą też ubrania typu oversize czy stylizowane na sportowe, które mają dodatek w formie żakietu czy marynarki. Tu kolory nie są bardzo istotne, bo mogą być to szarości, ale także granaty, biel, błękit, czerwień czy pudrowy róż. W tym wszystkim nie można również zapominać o obuwiu, które powinno być eleganckie, a nie np. znoszone pozdzierane buty do biegania.
Jak się ubrać do teatru muzycznego lub zwykłego? Strój dla dorosłych
Teatr muzyczny to wyjątkowe miejsce i taki też powinien być ubiór. Zdecydowanie adekwatnym kierunkiem jest tutaj elegancja, ale warto też sprawdzić, czy w przypadku konkretnej imprezy jest jakaś informacja co do tego, jaki strój wybrać. Czasem bowiem pojawiają się imprezy tematyczne.


Zdjęcie ilustracyjneiStock / Caiaimage/Robert Daly


jeżeli zaś chodzi o eleganckie ubranie, gdy zastanawiamy się, jak się ubrać do teatru muzycznego lub zwykłego, to najlepiej zdecydować się na:


w przypadku pań - polecamy subtelną garsonkę, żakiet do wizytowych spodni lub ołówkowej spódnicy albo lekko rozkloszowaną sukienkę do kolan lub dłuższą, a obuwie - szpilki, buty na niewielkim obcasie lub elegancje balerinki;
w przypadku panów - polecamy garnitur lub marynarkę dobraną do wizytowych spodni, koszulę, a obuwie - zwykłe, skórzane półbuty albo oxfordy.


Garniturpixabay


A jak ubrać się do teatru na komedię?
Z istoty swej jest to forma luźniejsza. Nie wymaga więc tak poważnego ubioru jak to jest w przypadku innego rodzaju przedstawień. Nie oznacza to jednak, iż można przyjść w przysłowiowym dresie. Można jednak pozwolić sobie na bardziej casualowy strój. Oczywiście dalej powinien być schludny, czysty i ładny, ale nie musi to być tak galowy i elegancki jak w ww. przypadkach.


Zdjęcie ilustracyjneiStock / Jovanmandic


A zatem jak ubrać się do teatru na komedię? Można zdecydować się na mniej formalny strój i zrezygnować z często mało wygodnych żakietów i garsonek, a także z butów na wysokim obcasie. W przypadku mężczyzn nie są natomiast konieczne garnitury czy marynarki, choć ładna, czysta koszula jest dalej mile widziana.


Jak ubrać się do teatru na koncert?
Tu wiele zależy od tego, jakiego rodzaju będzie to wydarzenie. Może być to bowiem orkiestra, a może być zespół muzyki rockowej. Dlatego w tym konkretnym przypadku przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakiego charakteru muzyczne wydarzenie idziemy oglądać. Wtedy łatwiej będzie zdecydować, jak ubrać się do teatru na koncert, bo wybór może być determinowany charakterem słuchanej muzyki.
Czy poza tym, jak się ubrać do teatru, należy zwrócić uwagę na coś jeszcze?
Jest kilka istotnych rzeczy, na które koniecznie należy zwrócić uwagę, gdy wybieramy się w takie miejsca. Jak się ubrać do teatru to jedno z zagadnień, ale nie mniej ważne jest to, by mieć np. wyłączony dźwięk w telefonie. Nie można zapominać, iż teatr jest miejscem, gdzie sztuka dzieje się tu i teraz. Rozbrzmiewający na sali telefon może nie tylko rozpraszać aktorów, ale też przeszkadzać innym widzom i jest zwykłym brakiem szacunku. Lepiej więc upewnić się kilka razy, iż nic takiego się nie wydarzy, niż popełnić taką prostą gafę.


Kolejną rzeczą jest to, iż nie powinno się podczas spektaklu czy innego widowiska niczego jeść. To także nieładne zachowanie, które jest wyrazem braku kultury osobistej. Co prawda utarło się, iż w kinie takie praktyki są dozwolone, ale przyznać trzeba, iż nikt nie lubi, gdy ktoś nad uchem mlaszcze, szeleści papierami, syczy otwieraną butelką napoju gazowanego czy sprawia, iż słyszalne są inne odgłosy spożywania pokarmów. Tym bardziej nie jest to odpowiednie zachowanie w teatrze.
Nie powinno się także przychodzić spóźnionym. jeżeli jest taka możliwość, a aura powoduje konieczność zabrania kurtki czy płaszcza, należy je pozostawić w szatni.
Zobacz też: Z takimi włosami można przyciągnąć uwagę! Fryzury z PRL-u ciekawą opcją retro na dziś [ZDJĘCIA, INSPIRACJE]
Idź do oryginalnego materiału