Cześć Przyjaciele!
Dzisiaj wigilia Świąt Bożego Narodzenia, a zatem pomyślałem, iż na blogu pojawi się wpis pokazujący piękno gdańskich świątyń. Tym razem tematem przewodnim będą gotyckie szczyty, czyli prawdziwe CUDA z cegły, które ROBIĄ WRAŻENIE.
Być może udacie się w najbliższym czasie do któregoś z owych kościołów bądź spojrzycie przejeżdżając obok i pomyślicie – ALE PIĘKNE GOTYCKIE SZCZYTY. Być może ten wpis Was na to nakieruje. Będzie mi bardzo miło.
Nim przejdziemy dalej, do gotyckich szczytów, cegieł i cudów, pragnę życzyć Wam rodzinnych, pięknych, miłych i wartościowych Świąt Bożego Narodzenia. To doskonały czas, aby Bóg narodził się w naszych sercach. Tego nam wszystkim życzę.
Tymczasem zapraszam serdecznie do lektury i zdjęć!
1. Kościół Św. Trójcy – fasada zachodnia
Finezyjne szczyty wieńczące fasadę zachodnią Kościoła Św. Trójcy pochodzą z 1514 roku. Ponad 500 lat mieszkańcy i przyjezdni mają możliwość podziwiania cudów z cegły na Starym Przedmieściu.
Dlaczego te szczyty robią takie wrażenie? Patrząc na kościół widzimy, iż od posadzki w górę ciągnie się masywna ceglana ściana z trzema wielkimi oknami. W dużej mierze gładka fasada, czyli ustawione na sobie tysiące cegieł, NAGLE przechodzi w misternie rozrzeźbione trzy szczyty. Ten sam budulec, a jak inny efekt! Największe wrażenie robią profilowane sterczyny oraz fakt, iż cała dekoracja szczytów jest ażurowa. Kościół Św. Trójcy jest wielką świątynią, aczkolwiek dzięki szczytom dostaje lekkości, finezji i fantazji.
Swoją drogą, zajrzyjcie do środka i zobaczcie wspaniałą ruchomą szopkę – jedna z ładniejszych w Gdańsku.
2. Kościół Św. Trójcy – prezbiterium
Kościół Św. Trójcy to ogromna świątynia, która de facto składa się z trzech budynków. To główny kościół Św. Trójcy, kaplica Św. Anny oraz dawny kościół Wieczerzy Pańskiej, w tej chwili pełniący rolę prezbiterium. Właśnie od strony ulicy Rzeźnickiej, można podziwiać drugi gotycki szczyt, który ROBI WRAŻENIE. To szczyt obecnego prezbiterium Kościoła Św. Trójcy. Szczyt zdobią trzy ośmioboczne wieżyczki, które swą lekkością i smukłością kontrastują z masywną ceglaną ścianą. Prawdziwe ceglane dzieło.
3. Bazylika Mariacka – szczyty od strony ulicy Mariackiej
Ulica Mariacka od strony zachodniej zamknięta jest potężną bryłą Bazyliki Mariackiej. Miliony cegieł tworzą wielkie cielsko, dające WSPANIAŁE wrażenie zamknięcia osi widokowej, owej uroczej przestrzeni. Jednakże jeżeli spojrzymy w górę, zobaczymy, iż masywna świątynia, zwieńczona jest WYBORNYMI gotyckimi szczytami! Spójrzcie tylko na cegiełki, ich kształty i finezję w ułożeniu. Środkowy szczyt pochodzi z 1440 roku. Co ciekawe, krzyż go wieńczący ma ponad 2 metry wysokości. To istnie koronkowa robota.
4. Kościół Św. Mikołaja – szczyty elewacji zachodniej
Kościół Św. Mikołaja od strony zachodniej zdobią wspaniałe gotyckie szczyty. Nie są tak misternie zdobione jak opisywane powyżej (pewnie dlatego, iż powstały około 100 lat wcześniej), ale mają urok, który przyciąga wzrok. Charakterystyczne są tutaj lizeny przechodzące w sterczyny oraz niewielkie szczyciki przeprute okrągłymi przezroczami.
5. Kościół Św. Katarzyny – szczyty elewacji wschodniej
Kościół Św. Katarzyny najczęściej oglądany jest od strony ulicy Rajskiej, ale to z drugiej strony prezentuje się najpiękniej. Właśnie od wschodu świątynia posiada trzy PRZECUDNE gotyckie szczyty. Zdaje się, iż nie mają sobie równych w Gdańsku. To przykład, iż z cegły można tworzyć prawdziwe cuda.
6. Kościół Św. Jana
W poszukiwaniu wspaniałych gotyckich szczytów warto również obejść Kościół Św. Jana. Położony nieco poza turystycznymi szlakami, cieszy swą architekturą. Mamy tutaj szczyty wypełnione blendami i zwieńczone sterczynami.
7. Kościół Św. Piotra i Pawła
Na koniec zabieram Was na Stare Przedmieście, od którego zaczęliśmy zestawienie wspaniałych gotyckich szczytów w Gdańsku. Tym razem pragnę zwrócić Waszą uwagę na szczyty wieńczące wieżę owej świątyni. Typowe dla architektury gotyckiej, najładniej wyglądają w ciepłych promieniach słońca.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Miasto składa się z tak wielu elementów, iż NIE MA SZANS zauważyć ich jednocześnie. Właśnie z tego względu postarałem się o jeden z takich elementów. Mamy w Gdańsku wspaniałe gotyckie świątynie, których szczyty, co tu dużo pisać, ROBIĄ WRAŻENIE. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego dobrego!