Coraz więcej kobiet decyduje się na ten zabieg. "W końcu nie wyglądam na chorą"

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Przedłużanie i zagęszczanie włosów cieszą się w tej chwili dużą popularnością. Potwierdza to Klaudia Duszyńska, certyfikowana trycholożka, która od lat wykonuje takie zabiegi. Wśród jej klientek są nie tylko młode kobiety, ale także panie dojrzałe, po sześćdziesiątym roku życia. - Przychodzą po naturalny efekt "wow": bez koloryzacji, stylizacji termicznej czy inwazyjnych zabiegów - zdradza.
Mimo to tego typu procedury wzbudzają pewne kontrowersje. Na forach internetowych możemy znaleźć wątki, w których kobiety skarżą się na uciążliwe skutki uboczne, takie jak na przykład nadmierne wypadanie włosów. Z drugiej strony w mediach społecznościowych widzimy zachwycające metamorfozy, które sprawiają, iż kolejne osoby chcą sprawdzić, jakie efekty takie zabiegi przyniosą w ich przypadku.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak Ania Lewandowska dba o włosy?


Włosy wypadały jej garściami. Teraz w końcu jest zadowolona
Marta, która po pierwszy zdecydowała się na zagęszczanie włosów w 2023 roku, deklaruje, iż póki będzie miała taką możliwość, będzie powtarzać zabieg. - W końcu nie wyglądam na chorą. Po trzydziestce włosy wypadały mi garściami. Porobiłam różne badania, naprawdę obawiałam się, iż coś mi jest. Na koniec usłyszałam słynne zdanie, iż "taka po prostu moja uroda" - opowiada.
Jednak Marta nie chciała pogodzić się z tym, jak zaczęłam wyglądać jej fryzura. Zdecydowała się więc na zagęszczanie i przedłużanie włosów. - Cieszę się, iż mamy w tej chwili takie możliwości. Kiedyś wiele kobiet po prostu ścinała włosy na krótko, choćby jeżeli im taka fryzura nie pasowała i się nie podobała. Zawsze jednak podkreślam, iż jeżeli już coś takiego robimy, to warto skorzystać z usług kogoś, kto ma w tym duże doświadczenie - dodaje.
Długo marzyła o długich włosach. Teraz zaakceptowała krótkie
Nie wszyscy są jednak zadowoleni z takich usług. Maja na zabieg przedłużania włosów zdecydowała się trzy lata temu. Mimo iż początkowo była zachwycona efektem, w tej chwili twierdzi, iż już nigdy się na niego nie zdecyduje. - Trudno mi było zapuścić włosy. Nigdy mi się to tak naprawdę nie udało. Najdłuższa długość, jaką udało mi się osiągnąć, to taka tuż za obojczyki - opowiada Maja.
- Myślę, iż przyczynia się do tego krótki cykl życia włosa. Moje pasma rosną do pewnej długości, a potem wypadają. Nie pomagają na to żadne wcierki i peelingi. Wspominam o tym, bo bardzo sumiennie stosowałam te produkty - wspomina. - A ja długo marzyłam o długich włosach. Dlatego też w końcu zdecydowałam się na ten zabieg - dodaje.


Maja uważa, iż popełniła błąd, iż przed zabiegiem nie skonsultowała się z trychologiem (to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem problemów ze skórą głowy i włosami) lub dermatologiem. - Potem dowiedziałam się, iż aktywny problem wypadania włosów jest przeciwskazaniem do przedłużania - wspomina. - Podejrzewam też, iż osoba, która wykonywała zabieg, nie była zbytnio doświadczona. Po zdjęciu doczepów, włosy wypadały w ogromnych ilościach. Zaczęłam się obawiać, iż wyłysieję - opowiada.
Z powodu przykrych doświadczeń Maja nie zdecydowała się na ponowny zabieg. - Czytałam, iż takie skutki, jakich ja doświadczyłam, to w tej chwili rzadkość i iż udając się do profesjonalisty, można ich spokojnie uniknąć. Jednak naprawdę wolę już nie ryzykować. Poza tym polubiłam moją fryzurę na boba - kończy.
Jak to jest z tym wypadaniem włosów?
Wypadanie włosów to chyba najczęściej opisywany problem, z którym mierzą się niektóre osoby po przedłużaniu włosów. Klaudia Duszyńska, która jest także certyfikowaną trycholożką, podkreśla, iż przyczyn tego zjawiska jest wiele.
- Od stresu i zaburzeń hormonalnych, przez nieprawidłową dietę i niedobory witamin, aż po predyspozycje genetyczne czy nierównowagę skóry głowy. Często klientki nie są choćby świadome, iż problem istnieje, bo nie daje on wcześniej widocznych objawów. Dopiero po założeniu dodatkowego obciążenia w czasie zabiegu przedłużania te ukryte problemy mogą się uwidocznić - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Jednak jak zaznacza, nie oznacza to, iż sam zabieg jest przyczyną. - Raczej staje się momentem, który ujawnia istniejące już predyspozycje do wypadania. Dlatego najważniejsze jest, by taki zabieg wykonać u doświadczonego specjalisty, który rozpozna ewentualne przeciwwskazania.
Przed każdym przedłużaniem i zagęszczaniem należy także przeprowadzić odpowiedni wywiad, z elementami analizy skóry głowy i kondycji włosa. - jeżeli widzimy oznaki osłabienia, zalecamy najpierw wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, diagnostyki lub suplementacji, a dopiero potem przystępujemy do zabiegu. To podejście pozwala nam zachować naturalne włosy w dobrej kondycji, przy jednoczesnym osiągnięciu pięknego efektu wizualnego - wyjaśnia Klaudia Duszyńska.


Coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg przedłużania włosów materiały prasowe, Hollywood Hair


I jak dodaje, bardzo ważnym elementem zapobiegania ewentualnym problemom jest również świadomość kondycji własnych włosów jeszcze przed zabiegiem. - Klientka powinna mieć pewność, iż włosy nie wypadają w sposób nadmierny. jeżeli jednak taki proces się już toczy, należy najpierw zidentyfikować jego przyczynę i wdrożyć działania mające na celu jego zatrzymanie - mówi.


A jak to wygląda w przypadku zagęszczania włosów? Mimo iż to nieco subtelniejszy zabieg, również wymaga profesjonalizmu i indywidualnego podejścia. - Podchodzimy do niego z taką samą uwagą, jak do przedłużania. Dobieramy odpowiednią ilość i grubość pasm tak, aby efekt był naturalny i komfortowy, a włosy klientki, niezależnie od ich gęstości czy kondycji, nie były przeciążone - mówi Klaudia Duszyńska.


Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja
adekwatna pielęgnacja to podstawa trwałości i wyglądu efektu po zabiegu. - Najważniejsze zasady to: mycie włosów pod prysznicem (w pozycji pionowej), regularne szczotkowanie delikatną szczotką bez kuleczek na końcach, unikanie szarpania i przede wszystkim niechodzenie spać w mokrych włosach - wymienia Klaudia Duszyńska.
Warto stawiać na produkty pielęgnacyjne i stylizacyjne, które nie obciążają pasm, a jednocześnie zapewniają im odpowiedni poziom nawilżenia, ochrony i blasku. Poza tym na rynku są dostępne suplementy wspierające wzrost włosów, wzmacniające cebulki i uzupełniające ewentualne niedobory. - Taki holistyczny model, łączący pielęgnację zewnętrzną i wewnętrzną, pozwala cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami przez długi czas - podsumowuje nasza rozmówczyni.
Klaudia Duszyńska - założycielka i prezeska marki Hollywood Hair. Certyfikowana trycholożka, specjalistka w zakresie pielęgnacji skóry głowy i włosów, z doświadczeniem zdobywanym w Polsce i za granicą.
Idź do oryginalnego materiału