Co zrobić z puszką po rybie? Wielu wyrzuca ją do niewłaściwego pojemnika. Powinna trafić tylko tu

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Puszka, fot. intek1 / iStock


Opakowania z metalu często pojawiają się w naszych kuchniach. Zwłaszcza u miłośników konserw i morskich przysmaków. I choć segregacja nie jest nam obca, często wahamy się nad tym, gdzie wyrzucać puszki po rybach. Mamy na to prostą odpowiedź.
Segregacja śmieci to już codzienność w wielu domach. Papier trafia do jednego pojemnika, plastik do drugiego, a szkło do trzeciego. Czasem jednak pojawiają się odpady, które budzą wątpliwości. Weźmy na przykład puszkę po śledziu w pomidorach. Na pierwszy rzut oka wygląda jak metal, jednak są w nim również inne materiały. Do którego pojemnika ją wrzucić, by postąpić adekwatnie? Powyższy dylemat zdarza się częściej, niż myślisz, dlatego raz na zawsze wyjaśnijmy tę kwestię.


REKLAMA


Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ


Gdzie wyrzucać puszki po rybach? Mają swoje określone miejsce
Puszki po rybach często budzą wątpliwości. Choć wykonane są z metalu, ich wnętrze może być pokryte warstwą plastiku lub lakieru, co rodzi pytania o adekwatny sposób segregacji. Dodatkowo resztki jedzenia utrudniają decyzję i sprawiają, iż takie opakowania często lądują w odpadach zmieszanych. A to niestety spory błąd.


Tymczasem wystarczy zapamiętać jedną prostą zasadę. Puszki tego typu należy wrzucać do żółtego pojemnika przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Warto jednak przedtem je opróżnić i przepłukać pod bieżącą wodą, aby usunąć resztki i zapachy. Dzięki temu proces recyklingu przebiegnie sprawniej, a cenne surowce zostaną wykorzystane ponownie.


Puszka ryby, fot. intek1 / iStock Puszka ryby, fot. intek1 / iStock


Dlaczego warto segregować puszki? W ten sposób dbasz o środowisko
Wyobraź sobie, iż puszka po rybie, która jeszcze wczoraj była na stole, za kilka miesięcy może stać się częścią nowego roweru (do jego wykonania potrzeba ok. 600 aluminiowych puszek) albo… kolejnym opakowaniem na konserwę. Tak właśnie działa recykling, proces, który umożliwia wielokrotne wykorzystywanie surowców, jednocześnie chroniąc zasoby naszej planety. Odpady, takie jak puszki po napojach, konserwach i innych produktach, to cenny materiał. Ich ponowne przetwarzanie zmniejsza konieczność wydobywania rud metali, co oszczędza energię i ogranicza emisję gazów cieplarnianych.


Zobacz też: Tyle zapłacimy za prąd w 2025 roku. Rachunki mogą być niższe? "To przedwyborczy prezent"
Niestety, opakowanie po rybie, które trafi do odpadów zmieszanych lub, co gorsza, do środowiska, może rozkładać się choćby 200 lat. A przez cały ten czas uwalniają się szkodliwe substancje, które zanieczyszczają glebę i wodę, wpływając negatywnie na cały ekosystem. Dlatego tak ważne jest, aby segregować odpady i wyrzucać je do adekwatnych pojemników. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału