Co spakować na trekking? Praktyczny przewodnik po niezbędnym ekwipunku

infoprzasnysz.com 14 godzin temu

Trekking, czyli wędrówka po terenie wymaga starannego przygotowania. Oto kilka porad, co zabrać ze sobą na wycieczkę, aby cieszyć się z obcowania z przyrodą i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Do czego spakować rzeczy na trekking?

Zanim podpowiemy, co spakować na trekking, należy zastanowić się, w czym przechować rzeczy na długą wędrówkę. Jedni wolą plecak, dla innych wygodniejsza jest torba trekkingowa.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, zwróć uwagę na pojemność swojego ekwipunku. Na krótsze, jednodniowe wyprawy wystarczy plecak o pojemności 20-30 litrów. Na kilkudniowe trekkingi lepiej sprawdzi się model o pojemności 40-60 litrów. jeżeli planujesz dłuższą wyprawę z namiotem, potrzebujesz plecaka lub torby o pojemności co najmniej 60-80 litrów.

Zarówno plecak jak i torba powinien być wyposażony w solidny system nośny, który odciąży plecy i zapewni komfort noszenia. Pas biodrowy, regulowane szelki oraz usztywnione plecy to elementy, na które koniecznie zwróć uwagę.

Równie ważna jest wodoodporność. Postaw na materiał, który nie nasiąka wodą lub zaopatrz się w pokrowiec przeciwdeszczowy.

Odzież na trekking – co musisz wiedzieć?

Wędrówka po terenie będzie przyjemnością, o ile zadbasz o ciepły i wygodny strój. Jak ubrać się na trekking? Doskonale sprawdza się zasada „na cebulkę”, czyli ubiór warstwowy. Pierwszą, bazową warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna, która odprowadza pot i nie dopuszcza do przegrzania i wyziębienia organizmu. Druga warstwa izolacyjna chroni przed zimnem. Jej podstawą może być funkcjonalna bluza trekkingowa, polar lub lekka kurtka puchowa.

W przypadku wędrówki wczesną wiosną i jesienią przyda Ci się również kurtka przeciwdeszczowa lub softshell, która chroni przed deszczem i wiatrem. Zimą natomiast niezbędna okaże się kurtka puchowa z kapturem i kieszeniami.

Jeśli chodzi o dół stroju, to niezawodne okazują się spodnie trekkingowe – lekkie, wytrzymałe i szybkoschnące. Zwróć uwagę na modele z odpinanymi nogawkami – gwałtownie przekształcisz je w szorty, gdy zrobi się ciepło.

Oprócz tego wyposaż się w grube, oddychające skarpety trekkingowe wykonane z wełny merino lub mieszanki materiałów syntetycznych. Do plecaka zabierz również czapkę, szalik/ komin i rękawiczki. Latem ochronę głowy może stanowić czapka z daszkiem lub kapelusz.

Obuwie trekkingowe – jakie buty założyć?

Buty to istotny element wyposażenia trekkingowego. Na krótkie trekkingi po dość równym terenie wystarczą niskie buty trekkingowe, które są lekkie i elastyczne. Na bardziej wymagające trasy i górskie szlaki lepiej sprawdzą się wysokie buty z usztywnieniem kostki, które zapewniają doskonałe wsparcie i ochronę stopy.

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, postaw na buty z solidną, antypoślizgową podeszwą, która zapewnia odpowiednią przyczepność na różnych nawierzchniach. Warto zainwestować w buty wodoodporne z membraną. Ten innowacyjny materiał chroni przed wodą, ale jednocześnie pozwala stopie oddychać.

Niezbędny sprzęt trekkingowy – czy masz już wszystko?

Planujesz kilkudniowy trekking z noclegami w terenie? Koniecznie zaopatrz się w namiot, śpiwór i karimatę. Miej przy sobie również jedzenie w tym przekąski, które dostarczą Ci niezbędnej energii. Travellunch na Sportano.pl to marka, która ma w ofercie żywność liofilizowaną, której nie trzeba podgrzewać. Z opakowania wystarczy wyciągnąć torebkę pochłaniającą wilgoć, a następnie całość zalać wrzątkiem. Po kilku minutach danie jest gotowe. Przyda Ci się również poręczny zestaw turystyczny, w którego skład wchodzi kubek, talerz i sztućce.

Jeśli chodzi o dodatkowe elementy wyposażenia plecaka trekkingowego, zabierz ze sobą:

  • Latarkę;
  • zapalniczkę/zapałki;
  • apteczkę pierwszej pomocy;
  • powerbank do telefonu;
  • bukłak lub butelki na wodę;
  • scyzoryk lub multitool;
  • środek na komary, meszki i kleszcze.

Odpowiednie przygotowanie do trekkingu to podstawa bezpiecznej przygody. Dobór ekwipunku uzależniony jest od długości i trudności trasy, a także warunków pogodowych. Pamiętaj o zdrowym rozsądku – ograniczaj wagę bagażu, ale nie rezygnuj z najważniejszych elementów, które mogą zdecydować o twoim komforcie i bezpieczeństwie.

artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału