Co różni mankiety w męskich koszulach? Mówią one o Twoim stroju więcej niż myślisz

genialne.pl 1 rok temu
Zdjęcie: mankiety w męskich koszulach, fot. freepik


Podobnie jak kołnierzyki, mankiety są istotną częścią każdej koszuli i mówią wiele o wybranym stylu ubierania się i poziomie formalności całego stroju. Co różni mankiety w męskich koszulach? Które z nich pasują do jeansów, a które do wyjściowego garnituru?

Co różni mankiety w męskich koszulach?

Mankiet koszuli może być zapinany na guziki, ćwieki lub spinki. Istnieje wiele stylów mankietów, a ponieważ mogą one zużywać się szybciej niż reszta koszuli, to lepiej wykonane koszule mają mankiety, które można wymienić.

W dawnych wiekach zamożni mężczyźni nosili mankiety ozdobione koronką, styl ten przetrwał do dziś wśród katolickich duchownych. Z czasem krawcy z Savile Row wynaleźli różne style mankietów do koszul: na guziki, na ogniwa (pojedyncze i podwójne mankiety) oraz mankiety wymienne. Odtąd zaczęły one być wiązane z poziomem formalności koszuli, jak i całego stroju. Przy czym generalnie mankiety na guziki były i są najmniej formalne, a na spinki najbardziej.

mankiety w męskich koszulach, fot. freepik

Rodzaje mankietów koszulowych

Istnieje pięć głównych typów mankietów koszulowych dla mężczyzn:

  • baryłkowe (guzikowe);
  • pojedyncze;
  • francuskie/podwójne;
  • koktajlowe;
  • wymienne;

Mankiety baryłkowe

To najbardziej popularny styl mankietu koszuli. Jest on powszechnie spotykany w świecie biznesu, a choćby na ulicy w „typowych” koszulach. Najczęściej spotyka się je z dwoma guzikami rozstawionymi poziomo, a w rzadszych przypadkach guziki te będą rozstawione pionowo.

Z kolei mankiet zapinany na jeden guzik jest prawie wyłącznie domeną producentów koszul na zamówienie. Wynika to z faktu, iż umieszczenie tylko jednego guzika na mankiecie koszuli wymaga precyzyjnego pomiaru, co nie jest możliwe w przypadku „zwykłych” koszul.

Mankiety pojedyncze

Koszula z pojedynczym mankietem jest podobna do koszuli z mankietem baryłkowym, ale zapina się na spinki do mankietów, a nie na przyszyty guzik. Jednak jest to niezwykle rzadka koszula i zawsze ma kołnierzyk typu wing. Dlatego w praktyce trudno dostać ją inaczej niż zamawiając bezpośrednio u krawca.

Podwójne mankiety (francuskie)

Podobnie jak mankiety pojedyncze, mankiety francuskie wymagają spinek do zapięcia. Jednak w przeciwieństwie do mankietów pojedynczych, są one dwa razy dłuższe niż zwykle i podwajają się, stąd określenie „podwójny mankiet”. Francuski lub „podwójny” mankiet to elegancka opcja, która nadaje się do profesjonalnego stroju biznesowego. A choćby do noszenia z dżinsami w bardziej swobodnym kolorze lub wzorze.

Mankiet odwracalny

Mogą zapinać się na ogniwo lub guzik, ale w większości przypadków są to mankiety podwójne. Mankiety tego typu są dość rzadkie, choć zwykle znajdują się jako opcja w sklepach z odzieżą na zamówienie.

Mankiety koktajlowe

Znany również jako mankiet turnback, mankiet Casino, Portofino lub po prostu mankiet Jamesa Bonda. Mankiet koktajlowy jest rzadkim zapięciem. Zasadniczo jest to trochę skomplikowany podwójny mankiet w kształcie baryłki. Jest on zawinięty na sobie, a jego brzegi są ułożone po przekątnej.

Chociaż tego typu mankiety istniały już wcześniej, to spopularyzował je Sean Connery w roli Jamesa Bonda, w filmie „Dr. No”. Nosił je też Pablo Picasso.

Skoro już wiesz, co różni mankiety w męskich koszulach, to tutaj przeczytasz o wieszakach, które skutecznie odstraszają mole.

Poznaj 8 weselnych trików, dzięki którym bawię się do białego rana

Idź do oryginalnego materiału