Co robić, jak jest powódź? MSWiA przypomina. W ten sposób będą wiedzieć, iż potrzebujesz pomocy

kobieta.gazeta.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Powódź Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl / Fot. MSWiA


Dramatyczna sytuacja między innymi w Głuchołazach sprawiła, iż wiele osób potrzebuje pomocy - ewakuacji, medycznej bądź dostarczenia wody i żywności. Z tego względu MSWiA opublikowało komunikat z instrukcją, co należy zrobić.
Ze względu na powodzie w kraju każdy z nas powinien być przygotowany i znać sposoby, które ułatwią służbom udzielenie nam pomocy. Teraz sytuacja jest dramatyczna między innymi w Głuchołazach, jednak musimy mieć na uwadze, iż żywiołu nie da się w pełni zwalczyć i podtopienia mogą wystąpić również w innych miejscach, w których teraz pozostało względnie bezpiecznie. Z tego względu w sieci coraz częściej można się natknąć na tzw. instruktaż powodziowy, opublikowany przez MSWiA. O co chodzi?


REKLAMA


Zobacz wideo Caroline Derpieński chce poświęcić się charytatywności. Opisuje, jak wyglądają takie gale


Instruktaż powodziowy. Zrób to, jeżeli zostałaś w domu i potrzebujesz pomocy
Instruktaż został opublikowany przez MSWiA. jeżeli zostałaś w domu, a wokół jest powódź, z czasem możesz potrzebować pomocy. Co wtedy zrobić?


Instrukcja wezwania pomocy w przypadku pozostania w gospodarstwie w czasie powodzi MSWiA Fot. MSWiA


Przede wszystkim staraj się nie wpadać w panikę. Na dachu budynku warto wywiesić flagę we właściwym kolorze, która będzie sygnałem dla służb. Możesz ją zrobić z materiału, który masz pod ręką.


Biała - potrzeba ewakuacji;
Czerwona - potrzeba pomocy medycznej;
Niebieska - potrzeba żywności i wody.


W przyoadku gdy nad twoim domem krąży śmigłowiec, możesz dać znak, iż potrzebujesz, lub nie potrzebujesz pomocy. W przypadku pierwszej opcji unieś obie ręce w górę. W przypadku drugiej opcji unieś w górę tylko jedną rękę, tak jak przedstawiono na powyższej grafice. Służby zwracają się też z prośbą, by nie machać do śmigłowców na przywitanie, co może rozpraszać i dawać sprzeczne sygnały.


Gdzie zadzwonić o pomoc? Telefony alarmowe, które mogą się przydać w czasie powodzi
MSWiA przypomniało również o telefonach alarmowych, pod które można dzwonić, jeżeli potrzebujemy pomocy.


Numer alarmowy - 112;
Pogotowie ratunkowe - 999;
Straż pożarna - 998;
Policja - 997;
Pogotowie wodociągowe - 994;
Pogotowie cieplne - 993;
Pogotowie gazowe - 992;
Pogotowie energetyczne - 991.


jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału