Każda relacja między dwiema osobami oraz jej wartości są inne, co wynika z różnic międzyludzkich – osobowości, potrzeb, pragnień i oczekiwań. Dla jednych kluczem do udanego związku jest namiętność i żar, podczas gdy niektórzy mogą bardziej cenić ugodowość czy jednakowe poczucie humoru. Bez wątpienia jest jednak wiele cech, które w każdym związku pomimo ich ogólnego zróżnicowania, powinny być obecne, aby relacja była zdrowa i trwała.
Co jest najważniejsze w związku?
Psychologowie podkreślają, iż zdrowe relacje obejmują uczciwość, lojalność, zaufanie i otwartą komunikację między partnerami. Ponadto wymagają równego zaangażowania, wysiłku i skłonności do kompromisu. Pomimo bycia w związku obie strony mają prawo do prywatności, niezależności oraz podejmowania własnych decyzji, choćby jeżeli są one niezgodne z opinią drugiej osoby.
Należy pamiętać, iż miłość nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla poświęcenia własnej wartości lub braku szacunku dla partnera. Aby związek mógł kwitnąć i zapewniać obopólną satysfakcję, wymaga wzajemnego szacunku, nienarzucania swoich upodobań oraz uwzględniania różnic i akceptowania ich pomimo innych poglądów. najważniejsze jest także poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego – jego naruszenie może wiązać się z utratą zaufania, które stanowi fundament dobrej relacji, oraz nieodwracalnym zerwaniem więzi. Żaden związek nie jest zawsze beztroski i bezkonfliktowy, jednak ważne, aby obdarowywanie siebie szczęściem i tworzenie wspólnych, pięknych wspomnień mogło przyćmić wszystkie trudne chwile oraz wzmocnić związek pomimo przeciwności.
Przeczytaj również: 8 oznak iż w końcu jesteś w dobrym związku. Takim, na jaki zasługujesz
Najważniejsze wartości w związku
- Wzajemne zaufanie
Zaufanie w związku nie jest czymś, co można po prostu zdobyć i utrzymać. Należy je budować z czasem i ciągle umacniać, dając przykład swoim zachowaniem i zaangażowaniem. Praca nad zdrową relacją i tworzeniu dobrej, wspólnej drogi wymaga świadomości, iż obie strony mogą na sobie polegać w każdej sytuacji.
- Otwarta komunikacja
Otwarta komunikacja to podstawa każdego udanego związku. Nikt nie umie czytać w myślach, dlatego regularne wyrażanie swoich uczuć i oczekiwań jest niezbędne, aby druga osoba mogła je poznać i zrozumieć. Dobra komunikacja to także najważniejszy element rozwiązywania konfliktów i wzmacniania więzi, ponieważ pozwala na zapobieganie nieporozumieniom i spełnianie swoich wzajemnych potrzeb.
- Własna przestrzeń
Bycie w związku w dużej mierze opiera się na spędzaniu czasu razem i dzieleniu się swoją codziennością. Należy jednak pamiętać, iż każda strona ma prawo do poszanowania jej prywatności i realizacji swoich własnych potrzeb bez udziału partnera. Spotkania z przyjaciółmi czy spełnianie się w danej pasji mogą przecież przebiegać bez udziału ukochanego. Zdrowa relacja uwzględnia chęć bycia samemu czy z innymi ludźmi bez obawy o nieprzyjemne konsekwencje.
- Swoboda w wyrażaniu uczuć i opinii
Osoby będące w związku nie muszą zgadzać się ze sobą we wszystkim. Każdy powinien mieć prawo do wyrażenia swojej własnej opinii warunkowanej swoimi poglądami czy doświadczeniem. Dobra relacja daje przestrzeń na tego rodzaju różnice, prowadzenie swobodnej dyskusji i wymianę zdań na różne tematy. najważniejsze jest poszanowanie dla czyichś uczuć, choćby jeżeli są one dla drugiej strony nie do końca zrozumiałe. Ważne, aby otwarcie dzielić się swoimi emocjami i ich nie tłumić w obawie przed reakcją partnera.
- Kompromis
W każdym związku prędzej czy później pojawia się jakieś nieporozumienie, które wymaga kompromisu. Każda ze stron związku powinna umieć uargumentować swoje stanowisko i być gotowa na negocjacje, a nie upierać się przy swoim zdaniu, nie dając szansy partnerowi na wyrażenie swojego zdania. Relacja wymaga pewnych ustępstw i otwartości do zrezygnowania z niektórych rzeczy na rzecz partnera i jego potrzeb.
Przeczytaj również: Czy jesteś szczęśliwy w związku? 10 pytań kontrolnych
Jak być szczęśliwym w związku?
Aby związek mógł być szczęśliwy, musi być cały czas pielęgnowany. W żadnym momencie wspólnego życia nie może zabraknąć w nim powyższych wartości, ponieważ stanowią one fundament dobrej, zdrowej relacji, w której partnerzy są dla siebie najważniejsi i chcą swojego szczęścia. Ważne jest także wspólne ustalanie priorytetów, które sprawi, iż związek będzie trwały i przetrwa każdy konflikt.