Co dzieje się z majątkiem seniora bez spadkobierców?

glosseniora.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: seniora


W Polsce żyje niemal 10 milionów seniorów, z których znaczna część nie zabezpieczyła jeszcze swojego dorobku. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś nie ma komu przekazać majątku? To realny problem, na który regularnie zwracamy uwagę w Głosie Seniora – opisując prawdziwe historie osób starszych. Pokazujemy, jak uniknąć pułapek prawnych związanych z darowiznami czy przekazywaniem majątku. W ramach
kampanii „Stop manipulacji – nie daj się oszukać” edukujemy seniorów, jak chronić siebie i swoje prawa majątkowe.

Według ustaleń Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) około 4,7% Polaków nie ma nikogo, kto mógłby przejąć ich majątek. To blisko pół miliona osób w wieku emerytalnym. Jednocześnie Główny Urząd Statystyczny szacuje, iż w Polsce jest około 10 milionów seniorów – i aż 9 na 10 z nich nie sporządziło testamentu. Oznacza to, iż większość starszych osób w ogóle nie zadbała o formalne uregulowanie kwestii dziedziczenia.

Brak testamentu? Majątek trafia do gminy

Jeśli senior nie pozostawił testamentu i nie ma ustawowych spadkobierców, spadek przejmuje gmina ostatniego miejsca zamieszkania. W sytuacji, gdy nie można tego ustalić – Skarb Państwa. To długi proces, bo sąd musi najpierw zbadać, czy nie ma innych krewnych uprawnionych do dziedziczenia. Gdy ich nie znajdzie, nieruchomości, oszczędności i choćby rzeczy osobiste seniora przekazuje się instytucjom państwowym.

Testament, darowizna, przekazanie instytucji

Sposobów na uniknięcie takiej sytuacji jest kilka, a najpopularniejszym z nich wciąż pozostaje testament (spisany własnoręcznie lub u notariusza). W ten sposób to sam senior decyduje, do kogo trafi jego majątek po śmierci.

Inną opcją jest dokonanie darowizny jeszcze za życia. Może to być przekazanie mieszkania, działki czy oszczędności konkretnej osobie (lub instytucji). Coraz częściej seniorzy decydują się też na zapis charytatywny, wybierając np. hospicja, domy dziecka, schroniska dla zwierząt albo fundacje historyczne i kulturalne.

Na co zwrócić uwagę przy przekazywaniu nieruchomości?

W najnowszym, 76. numerze Głosu Seniora warto przeczytać artykuł „Nie przepisuj mieszkania za życia” (27 strona), w którym opisano zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnego przekazywania lokalu. Autorzy ostrzegają, iż choćby najbliższe otoczenie seniora może niekiedy wykorzystać sytuację, pozbawiając go faktycznej kontroli nad własnym domem.

Idź do oryginalnego materiału