Co dają proteiny włosom i kiedy je stosować?

trena.pl 10 miesięcy temu

Proteiny to jedne z trzech składników – obok emolientów i humektantów – które należy dostarczać włosom, aby było zdrowe i pełne blasku. Zalecane są szczególnie bardzo zniszczonym oraz wymagającym odbudowy pasmom. Czym są proteiny i jak działają?

Proteiny są białkami, które budują nasze ciało – w tym włosy. Czasami w wyniku złej pielęgnacji, intensywnego rozjaśniania czy częstego stosowania urządzeń do stylizacji, we włosach mogą pojawić się ubytki tego składnika – wówczas warto go uzupełnić sięgając po profesjonalne kosmetyki: szampony, maski, odżywki czy kuracje.

Jakie są proteiny do włosów?

Proteiny dzielą się na trzy główne grupy: aminokwasy, hydrolizowane oraz wielkocząsteczkowe. Każda z nich jest niezbędna do zachowania dobrej kondycji i zdrowego wyglądu włosów. Czym się charakteryzują i jak działają poszczególne z nich?

  • Aminokwasy – mające najmniejsze cząsteczki stymulujące porost włosów oraz zapobiegające ich wypadaniu. W tej grupie znajdziemy tyrozynę (biorącą udział w wytwarzaniu barwnika włosów – melaniny); argininę (przyspieszającą wzrost pasm); taurynę (przeciwdziałającą wypadaniu i wpływającą na grubość kosmyków); cysteinę (niezbędną w procesie wzrostu włosów); metioninę (mającą duży wpływ na wygląd i kondycję pukli);
  • Hydrolizowane – o nieco większych od aminokwasów cząsteczkach, które z łatwością uzupełniają ubytki w strukturze pasm i zmniejszają uszkodzenia, nie obciążając przy tym włosów. W tej grupie znajdziemy m.in. hydrolizowaną keratynę i jedwab, proteiny pszenicy, a także kefir, jogurt i jajka.
  • Proteiny wielkocząsteczkowe – które zapewniają pasmom sprężystość, gładkość i blask. W tej grupie znajdziemy: proteiny mleczne, kolagen, keratynę, elastynę i jedwab.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co dają emolienty?

Co dają proteiny włosom?

Proteiny jako budulec włosów, a także niezbędny składnik pielęgnacji, wykazują szereg adekwatności poprawiających kondycję i wygląd pukli. Działają one:

  • Regenerująco,
  • Odbudowująco,
  • Poprawiają elastyczność,
  • Uzupełniają ubytki,
  • Nadają blask,
  • Wygładzają strukturę włosów,
  • Pomagają definiować i utrzymać skręt kręconych pukli.

Proteiny – zwierzęce czy roślinne?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb, a także… światopoglądu Proteiny można bowiem podzielić także na te pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W pierwszej grupie znajdziesz: pszenne, kukurydziane, owsiane oraz sojowe. W drugiej zaś: mleczne, keratynę, jedwab i kolagen.

Jakie włosy lubią proteiny?

Proteiny lubią szczególnie włosy wysoko- i średnioporowate. To one są bowiem najbardziej narażone na zniszczenia. Mają do tego znacznie rozchylone łuski, co znacznie ułatwia przenikanie protein w strukturę pasm oraz uzupełnienie ubytków.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pielęgnacja cienkich włosów

Jakie włosy nie lubią protein?

Protein najbardziej nie lubią włosy niskoporowate, te najzdrowsze, najgrubsze i najgładsze. Powód jest prosty – nie potrzebują zbyt wysokiej dawki tego składnika z zewnątrz, ponieważ ich struktura jest nim dostatecznie wypełniona. Mają one także regularnie ułożone łuski, które dokładnie przylegają do kory. Nie ułatwia to przenikania dużych cząsteczek protein do wnętrza pasm i powoduje ich osadzanie się na zewnątrz, co daje w efekcie rezultat przeproteinowania.

Konieczność stosowania protein jest kwestią indywidualną. Niektóre włosy potrzebują częstego dostarczania dużej dawki tego składnika, podczas gdy innym wystarczy sporadyczna pielęgnacja z jego wykorzystaniem.

Jak sprawdzić czy włosy lubią proteiny?

Oceniając poziom porowatości włosów, a także wypróbowując różnego rodzaju maski proteinowe. jeżeli Twoje pasma są wysoko- lub średnioporowate to z pewnością potrzebne im będzie dostarczenie tego składnika co jakiś czas. Wprowadzając go do swojej pielęgnacji możesz zaopatrzyć się na początek w dwa produkty – maski zawierające ten proteiny pochodzenia zwierzęcego i roślinnego – i sprawdzić który z nich sprawdzi się na Twoich kosmykach.

Jak wyglądają włosy którym brakuje protein?

Jeśli zastanawiasz się, po czym poznać, iż włosom brakuje protein i kiedy stosować proteiny na włosy, to rozpoznasz to zarówno po wyglądzie, jak i dotyku. Takie pukle:

  • mają tendencję do puszenia,
  • są sianowate i słabe,
  • odznaczają się suchością i szorstkością,
  • mają tendencję do wypadania,
  • są łamliwe,
  • często się rozdwajają.

Kiedy emolienty a kiedy proteiny?

Proteiny są potrzebne szczególnie włosom zniszczonym, szorstkim i wymagającym odbudowy, natomiast emolienty stosuje się w wypadku elektryzowania, suchości i łamliwości. jeżeli podczas jednego zabiegu pielęgnacyjnego chcesz zastosować zarówno emolienty, jak i proteiny to zacznij od tych drugich, aby uzupełniły ubytki w pasmach. Emolienty domkną z kolei proteiny w strukturze pasm tworząc na nich powłokę ochronną utrzymującą składniki wewnątrz włosów.

Dlaczego włosy nie lubią protein?

Włosy nie zawsze lubią proteiny, a powodów może być kilka:

  • wybór nieodpowiedniego rodzaju protein do porowatości włosów,
  • zbyt częste stosowanie protein,
  • niska porowatość włosów,
  • stosowanie zbyt wielu kosmetyków z proteinami – zamiast stosować np. proteinowy szampon, maskę i kurację – postaw tylko na jeden z nich.

Jak uzupełnić proteiny we włosach?

Proteiny we włosach uzupełnisz stosując specjalne szampony, maski, odżywki oraz kuracje. Ich nanoszenie możesz połączyć z dostarczaniem także innych składników – emolientów i humektantów oraz wykorzystując metodę OMO. Wówczas efekt może być jeszcze bardziej spektakularny. Na wilgotne włosy nanieś proteinową odżywkę lub maskę i pozostaw na ok. 10 minut. Po tym czasie delikatnie umyj włosy – skupiając się przed wszystkim na skalpie i przeciągając produkt na długości pasm. Tutaj sprawdzi się szampon humektantowy. Na koniec domknij łuski włosów stosując odżywkę emolientową, która zatrzyma składniki odżywcze w strukturze.

Jak często stosować proteiny na włosy?

Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od porowatości, rodzaju i kondycji kosmyków. zwykle warto dodać proteiny do pielęgnacji w odstępie trzech do pięciu myć włosów. Proteiny nie są bowiem składnikiem, z którym należy przesadzać i stosować zbyt często. Obserwuj przy tym swoje włosy i sprawdzaj, jak reagują na konkretne grupy składników.

Przeproteinowanie włosów – co to jest?

Przeproteinowanie występuje wtedy, gdy tego składnika jest na naszych pasmach za dużo. Dzieje się tak, jeżeli stosujesz proteiny zbyt często lub ich rodzaj nie jest odpowiedni dla Twoich pasm. Przeproteinowanie rozpoznasz zarówno po wyglądzie i kondycji włosów, jak i dotykając ich. Są one:

  • Trudne do rozczesania,
  • Usztywnione,
  • Pozbawione blasku i matowe,
  • Kruche i rozdwojone na końcach,
  • Sztywne,
  • Nieprzyjemne w dotyku,
  • Zbite w strąki,
  • Pozbawione sprężystości i elastyczności,
  • Puszące się,
  • Trudne do ułożenia,
  • Nadmiernie przetłuszczające się.

Kosmetyki z proteinami

Poniżej kilka pomysłów na produkty zawierające w swoim składzie cenne proteiny.

Szampony proteinowe

Tego typu produkty sprawdzają się zarówno, jeżeli chcesz uzupełnić niedobór tego składnika we włosach, zachować równowagę PEH, wzmocnić cebulki i przyspieszyć porost, jak i po keratynowym prostowaniu.

Maski proteinowe

Stosowanie masek to doskonały sposób na uzupełnienie we włosach ubytków protein. Dzięki bogatym składom i intensywnemu działaniu dają oczekiwane efekty wzmocnienia, regeneracji i odżywienia. Po jakie proteinowe maski warto sięgnąć?

  • L’Oreal Professionnel Absolut Repair Gold Quinoa+Protein to maska regenerująca, która zawiera w swoim składzie proteiny pozyskiwane z komosy ryżowej oraz białko pszeniczne. Kosmetyk działa regenerująco, nawilżająca, wygłądzająco oraz zapobiega powstawaniu uszkodzeń.
  • Prosalon Chantal Protein Therapy to keratynowa maska odbudowująca. W swoim składzie ma m.in. proteiny jedwabiu i nawilżający ekstrakt z aloesu. Kosmetyk nadaje włosom zdrowy wygląd, ułatwia ich rozczesywanie, nie obciąża i zapobiega elektryzowaniu.

Odżywki proteinowe

Maski można stosować wymiennie z odżywkami, które charakteryzują się nieco lżejszymi formułami. Doskonale pielęgnują pasma, zapewniając im zdrowy wygląd. Które proteinowe odżywki warto zatem zastosować?

  • Matrix Total Results Instacure to odżywka do włosów łamliwych z proteinami, która zawiera w swoim składzie także prowitaminę B5. Kosmetyk uzupełnia ubytki we włosach i zapewnia im zdrowy wygląd.
  • L’Oreal Professionnel Absolut Repair Gold Quinoa+Protein to odżywka regenerująca, która zawiera w swoim składzie ekstrakt z komosy ryżowej i białko pszeniczne. Wygładza, uelastycznia i chroni włosy nie obciążając ich przy tym.

Jak zmyć proteiny z włosów?

Jeśli borykasz się z problemem przeproteinowania to jednym z rozwiązań będzie dokładne umycie włosów szamponem z silniejszym detergentem. W razie potrzeby powtórz oczyszczanie kosmyków. jeżeli zaś Twoje włosy są bardzo delikatne, to przed zastosowaniem szamponu wmasuj w wilgotne pukle odżywkę emolientową, spłucz ją i dopiero wtedy umyj pasma. Problem przeproteinowania może utrzymywać się choćby do kilku myć, dlatego oprócz dawki cierpliwości pomocne mogą okazać się kosmetyki emolientowe.

Naturalne maski proteinowe

Oprócz stosowania profesjonalnych kosmetyków można także przygotować naturalne maski proteinowe, które uzupełnią ubytki we włosach. Poniżej kilka prostych pomysłów:

  • Maska z awokado i bananem – rozgnieć dokładnie miąższ z jednego awokado i banana lub zmiksuj składniki blenderem. Dodaj żółtko z jajka, łyżkę oliwy z oliwek (lub innego oleju – w zależności od porowatości kosmyków), a także dwie łyżki wody kokosowej. Taką maskę nanieś na włosy i pozostaw na ok. pół godziny.
  • Maska z jogurtem i miodem – do średniego opakowania jogurtu dodaj dwie łyżki miodu i żółtko jajka. Taką mieszankę nanieś na lekko wilgotne włosy i pozostaw na ok pół godziny, po czym umyj delikatnie szamponem.
  • Maska żelatynowa – jedna z najpopularniejszych wśród włosomaniaczek – nie tylko odbudowuje, ale nadaje także wyjątkowy połysk. Do pół szklanki gorącej wody dodaj 3 łyżki żelatyny, a gdy ostygnie – także łyżkę dopasowanego do indywidualnych potrzeb oleju. Nanieś ją na pasma i pozostaw na ok. pół godziny. Po tym czasie umyj dokładnie włosy delikatnie szamponem i nanieś odżywkę.

Pamiętaj, iż proteiny są jednym z trzech – obok emolientów i humektantów – składników, które należy dostarczać włosom, aby zachwycały swoją kondycją, zdrowie i doskonałym wyglądem.

Idź do oryginalnego materiału