Cierpliwość to cnota, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. To pewnego rodzaju umiejętność, która pomaga zauważyć to, co ważne. To dzięki niej radzimy sobie z życiowymi wyzwaniami i nie boimy się wychodzić ze strefy komfortu. Cierpliwość, przyjrzyjmy się jej dokładnej.
Potęga cierpliwości
Przeróżne doświadczenia życiowe skłaniają nas do tego, by zastanowić się, jak ważna jest cierpliwość w radzeniu sobie z wyzwaniami. Wszyscy stajemy w obliczu trudnych sytuacji, które wystawiają nasze granice na próbę. W obliczu sytuacji, które są dla nas niezręczne, niekomfortowe i wymagają od nas wyjścia ze strefy komfortu. I to właśnie dzięki cierpliwości do pewnych spraw jesteśmy w stanie podejść „z czystym umysłem”, na spokojnie, unikając impulsywnych działań napędzanych frustracją lub złością. Dzięki cierpliwości możemy się skupić na długoterminowych celach, a nie krótkoterminowych niepowodzeniach.
Co by się stało, gdyby w niezręcznych, trudnych i stresujących sytuacjach nie było cierpliwości? Gdyby uciekła, przepadła bezpowrotnie?
Cierpliwość sprzyja życiowej odporności i uczy nas wytrwałości, wtedy, gdy sprawy nie toczą się zgodnie z planem. Wtedy, gdy coś idzie nie po naszej myśli. To cierpliwość uświadamia nam, iż wartościowe i cenne osiągnięcia często wymagają od nas czasu, pracy i wysiłku.
Cierpliwość w nieoczekiwanych życiowych zakrętach
Życie rzadko układa się tak, jak to sobie wyobrażamy. Potrafi rozczarować, niemiło zaskoczyć, stłamsić i przygnieść. Możemy być w kochającym związku, możemy sobie wyobrażać, iż z kimś spędzimy całe życie, a tu nagle, zupełnie niespodziewanie, coś się kończy. Życie wystawia nas na próbę. W takich sytuacjach to właśnie cierpliwość może powstrzymać nas przed powiedzeniem lub zrobieniem czegoś krzywdzącego. Przed zrobieniem czegoś, czego potem mogłybyśmy żałować.
To dzięki cierpliwości zadajemy mądre pytania, szukamy wsparcia i rozważamy różne opcje. Niezależnie od tego, czy chodzi o związek, rodzinę, przyjaciół, czy kwestie zdrowotne, cierpliwość daje nam siłę do podejmowania działań krok po kroku.
Wdzięczność i cierpliwość
To właśnie wdzięczność jest kluczowym i najważniejszym elementem cierpliwości. Zamiast rozpamiętywać to, co złe i koncentrować się na tym, czego nam brakuje, lepiej zacząć doceniać to, co mamy, a możemy to zrobić tylko dzięki wdzięczności i cierpliwości. Wdzięczność zmniejsza zniecierpliwienie i sprawia, iż w naszym życiu pojawia się dobro.
Jak pielęgnować cierpliwość?
- Praktykuj wdzięczność – koncentruj się na pozytywnych aspektach swojego życia i doceniaj rzeczy, które masz.
- Przyjmij zmianę – uznaj, iż zmiana jest czymś nieuniknionym.
- Skup się na rozwiązaniach – kiedy staniesz przed wyzwaniem, zadaj sobie pytanie: „Co mogę zrobić, by tak się stało?”, a potem zacznij szukać rozwiązań.
- Zaakceptuj to, co masz – czasami, pomimo naszych starań, nie wszystko idzie po naszej myśli. To dzięki cierpliwości możemy zaakceptować to, co zostało nam dane.
Nagroda za cierpliwość
Rozwijanie cierpliwości wymaga wysiłku i czasu, ale to, co uda nam się osiągnąć, jest czymś naprawdę istotnym. Cierpliwość przynosi wewnętrzny spokój i poczucie szczęścia. Pomaga radzić sobie z życiowymi wyzwaniami, co prowadzi do lepszego życia. To dzięki niej potrafimy pokonywać przeszkody i znajdujemy euforia choćby w nieoczekiwanych momentach.
Źródło: psychologytoday.com