Cześć Przyjaciele!
Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.
Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób choćby w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.
Mam jednocześnie przekonanie, iż jeżeli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.
W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.
To DWUDZIESTY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – WRZESZCZ – Gdzie bywał król Polski?, jeden z pierwszych takich parków!, wrzeszczański modernizm :O
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – WYSPA SOBIESZEWSKA – Jak natura i człowiek stworzyły wyspę?, zjawiskowa fauna, wyjątkowy prom :O
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – OLIWA – zabytek ukryty w dolinie, mało znany ogród, najwyższy w północnej Polsce!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – NOWY PORT – prom, którego nie ma, Teatr Muzyczny w Nowym Porcie?, pamiątka po latarni morskiej
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – CHEŁM – tajemnicze nekropolie, ulica Długa i widok na morze!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – ORUNIA – warzywniak, który przenosi w czasie i ślady po linii tramwajowej
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – STOGI – tańce nad jeziorem, najszersza plaża i dlaczego Stogi to wyjątkowe miejsce?
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Górki Zachodnie – tramwaj wodny, którego nie ma, ukryte jezioro i plaża nad rzeką
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Siedlce – ul. Kościelna bez kościoła, największy taki cmentarz i najstarszy budynek
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – GŁÓWNE MIASTO (Historyczne Śródmieście) – wędrujący gotyk, potężny zegar i niejeden Neptun
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – STARE MIASTO (Historyczne Śródmieście) – ciekawostki “Katarzynki”, Mały Młyn, który nie jest młynem i oryginalne zabytki
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – STARE PRZEDMIEŚCIE (Historyczne Śródmieście) – wyjątkowe szkoły, SKARBY dzielnicy i nazwy opowiadające o historii
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Dolne Miasto (Historyczne Śródmieście) – dlaczego Łąkowa nie jest Łąkową?, czy Dolne Miasto było “Małym Amsterdamem”?
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Długie Ogrody (Historyczne Śródmieście) – królewskie orszaki, rokokowy pałac i najmniejszy hotel
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Spichlerze i Ołowianka (Historyczne Śródmieście) – lepsza od Amsterdamu, wyjątkowy spichlerz i aleja jak żadna inna!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Biskupia Górka i Zaroślak (Historyczne Śródmieście) – ulica, której nie ma, podziemna klatka schodowa i nietypowy dzwonek do drzwi!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Nowe Ogrody i Grodzisko (Historyczne Śródmieście) – wyjątkowe pomniki, świątynie i ulica
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Aniołki – o cmentarzach, parkach i pomnikach
Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.
Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat Suchanina
1. Suchanino dawniej było…
Suchanino jest w tej chwili jedną z bardziej gęsto zaludnionych dzielnic Gdańska. Na powierzchni 1,44 km2, mieszka niemal 10 tysięcy osób, co daje 6658 osób na 1km2. Nie zawsze jednak tak było, bowiem dawniej, gdy dzielnica była wsią, jej powierzchnia była znacznie większa, natomiast liczba mieszkańców dużo niższa. Dla przykładu, na terenie Suchanina leżały dzisiejsze Aniołki, Młode Miasto lub Diabełkowo. Z kolei liczba “dusz” na początku XIX wieku nie przekraczała setki.
2. O linii tramwajowej, która nie powstała
Jeszcze przed I Wojną Światową pojawił się pomysł linii tramwajowej, łączącej Nowe Ogrody z Wrzeszczem, a przebiegającej przez Suchanino. Były plany, rozpoczęły się choćby prace, czego spuścizną jest ulica Powstańców Warszawskich. Niestety z inwestycji zrezygnowano, stawiając w tym czasie na budowę linii na Stogi i do Nowego Portu. Gdyby historia potoczyła się inaczej, jeździlibyśmy na Suchanino tramwajem.
3. A wiecie, iż centrum handlowe “Morena” leży… na Suchaninie?
Znany każdemu “Carrefour”, a ogólniej mówiąc “Galeria Morena”, z racji nazwy, musi znajdować się na “Morenie” (Piecki-Migowo), prawda? Otóż nie. Jak się okazuje, co można podejrzeć na wikimapii, “Galeria Morena” znajduje się w granicach Suchanina. Zatem można powiedzieć: “jadę do Carrefura na Suchanino”.
4. Historyczna zabudowa dzielnicy
Patrząc na Suchanino z Chełmu, Siedlec lub Wzgórza Mickiewicza, zdaje się ono wielkim blokowiskiem. Owszem, południowa część dzielnicy ma charakter blokowiska, ale Suchanino to również zabudowa historyczna. W latach 30-tych XX wieku, a więc 90 lat temu, przy ulicach Beethovena, Schuberta, Mozarta, Wagnera i Schumanna, zbudowano osiedle domów. Wiele z nich przebudowano, zatracając ich urokliwy wygląd i harmonię osiedla, choć wciąż można znaleźć kilka przykładów bez przeróbek, krzykliwych kolorów, dobudówek i innych.
5. Skąd wzięła się nazwa dzielnicy?
Suchanino to nazwa zatwierdzona po 1945 roku, a nawiązująca do tej z pochodzącej z XIV wieku – “Suchanke”, po niemiecku “Zochanino”. Nie jest to nic pewnego, ale przypuszcza się, iż nazwa miała nawiązywać do tego, iż ów teren, w porównaniu do okolicznych, był suchy.
6. Polodowcowe jeziorko na Suchaninie?
Niewielki staw przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawskich, Beethovena, Wyczółkowskiego i Cygańska Góra istniał tutaj od wieków. Otóż od dawna istniało tutaj polodowcowe jeziorko, które w zmiejszonej formie, istnieje do dziś. To właśnie tutaj znajdowało się centrum wsi.
7. Długa i zaskakująca historia
Historia Suchanina jest dłuższa niż może się wydawać. Wiele osób postrzega dzielnice przez pryzmat bloków z lat 70-tych XX wieku, jednakże dzieje podgdańskiej wsi sięgają XIV wieku. Wówczas to w Krzyżacy nadali 15 łanów w tej wsi rycerzom Maciejowi i Nasudzie z Nanic i Śmiechowa (obecnie Wejherowo). Wieś sięgała swym terytorium aż do Wisły! W ciągu wieków Suchanino było nękane w czasie wojen, ale i niszczone przez Gdańsk, który był zmuszony do czyszczenia przedpola twierdzy. Wielokrotnie palone, podnosiło się ze zniszczeń. W granicach Gdańska znalazło się Suchanino w 1902 roku, mając już kilka tysięcy mieszkańców. Później ta liczba rosła do ponad 11 tysięcy (obecnie ok. 10 tysięcy).
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, iż ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.
Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!