Ciekawe miejsca w woj. świętokrzyskim, które warto odwiedzić szczególnie zimą

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: WOJCIECH HABDAS


Jakie interesujące miejsca w woj. świętokrzyskim warto odwiedzić? Okazuje się, iż to niewielkie województwo kryje w sobie wiele miejsc i obiektów wartych zobaczenia.
interesujące miejsca w woj. świętokrzyskim są coraz częściej odwiedzane przez turystów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podpowiadamy, jakie tajemnice kryje w sobie województwo świętokrzyskie.


REKLAMA


Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]


interesujące miejsca w województwie świętokrzyskim
interesujące miejsca w województwie świętokrzyskim można znaleźć niemal na każdym kroku. Jednym z takich miejsc jest niewątpliwie Szydłów, nazywany polskim Carcassonne z uwagi na zachowane tu fragmenty średniowiecznego zespołu miejskiego.


Szydłów, miasto otoczone średniowiecznymi murami FOT. JAKUB OCIEPA / Agencja Wyborcza.pl


W Szydłowie podziwiać można mury obronne i Bramę Krakowską z XIV wieku, gotycki kościół Wszystkich Świętych, kościół farny św. Władysława, późnorenesansową synagogę i zamek królewski z XIV wieku. Co roku w sierpniu w Szydłowie odbywa się plenerowa impreza o nazwie Święto Śliwki. Innym ciekawym miejscem w województwie świętokrzyskim jest Opatów. Na uwagę zasługuje tu zwłaszcza Kolegiata św. Marcina z II poł. XII w. ze słynnym "Lamentem Opatowskim" i barokowy klasztor ojców Bernardynów z przełomu XIV i XV wieku. Warto odwiedzić też Podziemia Opatowskie, czyli system piwnic wydrążonych pod rynkiem starego miasta. Na lubiących podziemia wrażenie zrobi też Sandomierz, ze swoją Podziemną Trasą Turystyczną, którą przemierza się od strony ul. Oleśnickich aż do budynku Ratusza. Gotycki ratusz, muzeum w Zamku Królewskim, Muzeum Diecezjalne w Domu Długosza czy Brama Opatowska to obiekty, które również warto zobaczyć, będąc w Sandomierzu. interesujące miejsca w województwie świętokrzyskim, które zasługują na uwagę, to również:


znany z dowcipów Wąchock ze swoją Aleją Humoru
ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe
ruiny zamku w Bodzentynie.


interesujące miejsca w Górach Świętokrzyskich
interesujące miejsca w Górach Świętokrzyskich można podziwiać, przemierzając specjalnie przygotowane szlaki piesze. Główny Szlak Świętokrzyski oznaczony jest kolorem czerwonym i prowadzi z Gołoszyc przez Święty Krzyż, Przełęcz Hucką, Bieliny, Łysicę, Świętą Katarzynę, Górę Wymyśloną, szczyt Radostowa, Klonówkę, Domaniówkę i kolejne wzniesienia aż do wsi Kuźniaki. Najciekawszym miejscem jest tu niewątpliwie Święty Krzyż, zwany też Łysą Górą, wznoszący się 595 m n.p.m.


Platforma widokowa na zboczu Łysej Góry (Świętego Krzyża) Fot. Jarosaw Kubalski / Agencja Wyborcza.pl


W okresie wczesnego średniowiecza był on prawdopodobnie ośrodkiem kultu związanego z religią Słowian, a od wielu wieków jest miejscem, do którego pielgrzymują wierni z różnych stron kraju. Na szczycie góry znajduje się bowiem opactwo benedyktyńskie, nazywane Świętym Krzyżem dlatego, iż przechowywane są w nim relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus. W budynku należącym niegdyś do zabudowań opactwa mieści się z kolei w tej chwili Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ciekawym miejscem w Górach Świętokrzyskich jest też Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Odwiedzając tę wieś, warto zobaczyć także:


zespół klasztorny bernardynek z II poł. XV w.
drewnianą kapliczkę św. Franciszka i źródło, z którego woda według tradycji leczy choroby oczu
kaplicę cmentarną zwaną kapliczką Żeromskiego.


Góry Świętokrzyskie: interesujące miejsca
Przemierzając Góry Świętokrzyskie, interesujące miejsca znajdziemy praktycznie na każdym kroku. Na turystów czekają liczne pomniki przyrody nieożywionej, takie jak choćby Burzący Stok, Cygańska Kapa czy Skały w Krynkach. Na uwagę zasługuje też z pewnością Jaskinia Piekło pod Skibami, w której mieszkają nietoperze. Obiekt ma długość 57 metrów, szerokość 20 metrów i wart jest zobaczenia. Innym ciekawym miejscem jest Jaskinia Ponurego w Rezerwacie Kamień na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Jest jaskinią szczelinową o długości 25 metrów i nie jest udostępniona turystycznie. Od 15 stycznia do 15 listopada zwiedzać natomiast można Jaskinię Raj.


Jaskinia Raj Autorstwa PT Łysogóry - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=121777579


Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Górach Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych na świecie. Podziwiać tu można nie tylko stalaktyty i stalagmity, ale też niezwykle rzadkie perły jaskiniowe (pizoidy). Można ją zwiedzać, nie posiadając specjalnych umiejętności, gdyż jest jaskinią o rozwinięciu poziomym, a na dodatek trasa przystosowana jest do zwiedzania przez grupy wycieczkowe i oświetlona elektrycznie. Nie można jej zwiedzać zimą, gdyż hibernują tu nietoperze.


interesujące miejsca do zwiedzania: woj. świętokrzyskie ma ich sporo
Czy w województwie świętokrzyskim są interesujące miejsca do zwiedzania? Świętokrzyskie to jedno z najmniejszych województw w Polsce, ale atrakcji tu nie brakuje. Na uwagę zasługuje chociażby Park Etnograficzny w Tokarni. Warto zwiedzić tutejsze Muzeum Wsi Kieleckiej i zobaczyć niepowtarzalne obiekty zgromadzone w skansenie. Na zwiedzających czeka też Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Z przewodnikiem zwiedza się Pałac w Kurozwękach i zdecydowanie warto to zrobić, by m.in. poznać historię rodu Popielów. Niebanalnym miejscem do zwiedzania jest też Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Czołgi, samoloty, samochody opancerzone i inny sprzęt wojskowy z pewnością spodobają się nie tylko miłośnikom militariów. jeżeli jednak wolimy zwiedzać pod dachem, to warto wybrać się do Pałacyku Sienkiewicza w Oblęgorku. Dziś mieści się tu oddział Muzeum Narodowego. Na pewno warto też zwiedzić Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie oraz Centrum Geoedukacji Geonatura w Kielcach. Zwiedzanie na świeżym powietrzu też jest w modzie: wiedzę przyrodniczą i historyczną poszerzyć można przemierzając Leśną Ścieżkę Przyrodniczo-Historyczną im. Wybranieckich w Lasach Cisowskich.
Idź do oryginalnego materiału