Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersystetu Jaume I w Castelló de la Plana i Uniwersytetu w Walencji wynika, iż Polska jest na czele stawki pod względem liczby zgonów wywołanych takim zatruciem. W ich opinii problem stale się pogłębia, a korzystanie z kuchenek gazowych może skracać życie przeciętnej osoby o blisko dwa lata. Wszystko przez zanieczyszczenia powietrza generowane podczas gotowania i ekspozycji na szkodliwe substancje tworzące się podczas spalania gazu.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?
Kuchenki gazowe zabijają więcej osób niż samochody. Zanieczyszczenia są ogromne
Juana María Delgado-Saborit, główna autorka badania, przyznała, iż skala problemu jest znacznie większa, niż pierwotnie przypuszczano. Podczas analiz sprawdzono poziom zanieczyszczenia powietrza NO2 - dwutlenkiem azotu - w domach, w których są kuchenki gazowe. Na jaw wyszło, iż w 14 krajach w przeciętnym gospodarstwie domowym poziom zanieczyszczenia emitowanego przez kuchenki przekracza limity ustanowione przez WHO, co stanowi poważne zagrożenie ludzkiego zdrowia i życia. Naukowcy doszli do wniosku, iż każdego roku w Unii Europejskiej ma miejsce ponad 36 tys. przedwczesnych zgonów powiązanych z użytkowaniem kuchenek gazowych. W wielkiej Brytanii rocznie takich wypadków jest aż 3,9 tys. W raporcie zaznaczono, iż większość ofiar ginie w wyniku zatrucia dwutlenkiem azotu, który powstaje podczas przygotowania posiłków na gazie.
Należy jednak podkreślić, iż w przypadku tych badań pod uwagę wzięto wyłącznie jeden z emitowanych gazów. To oznacza, iż liczba tego typu ofiar może być jeszcze większa. To dlatego, iż nie skupiano się na tlenku węgla oraz benzenie. Problem natomiast staje się coraz poważniejszy, ponieważ już teraz jest to dwa razy więcej niż w przypadku ofiar wypadków samochodowych.
Dwutlenek azotu kolejnym cichym zabójcą. Już w 1978 roku mówiono o jego toksyczności
Z raportu wynika, iż sam dwutlenek azotu wdychany regularnie przez osoby przebywające w zamkniętych pomieszczeniach jest silnie trujący i ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Może doprowadzić między innymi do przewlekłych schorzeń dróg oddechowych, a najbardziej narażone są dzieci.
Już w 1978 roku dowiedzieliśmy się, iż zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu jest wielokrotnie wyższe w kuchniach z kuchenkami gazowymi niż elektrycznymi. Jednak dopiero teraz jesteśmy w stanie określić liczbę żyć skracanych przez to zjawisko
- wyjaśniła Delgado-Saborit, cytowana przez dziennik "The Guardian". Autorzy raportu alarmują, iż przeciętnie jedna trzecia gospodarstw domowych w państwach UE posiada kuchenki gazowe. W Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wynosi natomiast aż 54 proc. Najwięcej przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w domach notuje się we Włoszech, Polsce, Rumunii, Francji i Wielkiej Brytanii. Co więcej, nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby lat życia utraconych z powodu kontaktu z dwutlenkiem azotu podczas gotowania na gazie. Jest to łącznie około 12 tysięcy utraconych lat życia. Pełny raport hiszpańskich naukowców został opublikowany na stronach internetowych Uniwersystetu Jaume I w Castelló de la Plana i Uniwersytetu w Walencji.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.