Ciasto góra lodowa bez pieczenia na dużą blachę.

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Góra lodowa bez pieczenia to zachwycające wyglądem ciasto na herbatnikach, z biszkoptami zanurzonymi w masie budyniowej i zalane polewą z mleka w proszku. Proporcje są na dużą blachę. Polecam na świąteczny stół, jak i na co dzień.

Składniki na górę lodową.

Podane proporcje są na dużą blachę. Robiłam ciasto na blaszce o wymiarach 24cm x 24cm z rozpinanymi bokiem. Możesz także użyć blachy 20cm x 30cm. Szklanka to pojemność 250ml. Masło wyjmuję z lodówki przed przygotowywaniem, aby miało temperaturę pokojową.

Kaloryczność ciasta: około 400 kcal / 100g.

Składniki na krem z budyniem.

  • 750ml mleka 3,2% (3 szklanki)
  • 2 jasne budynie bez cukru (waniliowe lub śmietankowe) 80g
  • 150g cukru
  • 200g masła w temperaturze pokojowe
  • 2 żółtka
  • 1 łyżka mąki pszennej

Składniki na jasną i ciemną polewę.

  • 250g półtłustego mleka w proszku (około 2 szklanek)
  • 200g masła
  • 150ml wody
  • 150g cukru (około 2/3 szklanki)
  • 2 płaskie łyżki gorzkiego kakao

Dodatkowo:

  • opakowanie ciemnych herbatników (ja wykorzystałam około 40 sztuk na blachę 24cm x 24cm)
  • opakowanie okrągłych biszkoptów

Używam oczywiście ciemnych herbatników, aby pięknie kontrastowały z jasną masę ciasta.

Ciasto lodowa góra Zachwyca swoim oryginalnym wyglądem.

Sposób wykonania góry lodowej.

Ciasto Góra Lodowa przygotowywałam około 1 godziny. Powiem szczerze, iż więcej jest pracy przy myciu misek i czasu oczekiwania na ostygnięcie, niż przy samym przygotowywaniu ciasta 🙂. Góra lodowa jest prosta w przygotowaniu i nieziemsko pyszna. Przed przystąpieniem do robienia ciasta, przeczytaj cały przepis, by sprawnie i przede wszystkim we właściwym czasie wszystko przygotować.

Krok 1. Gotuję budyń.

Masło wcześniej wyciągam z lodówki, aby miało temperaturę pokojową i dało się z łatwością miksować. Przygotowanie ciasta zaczynam od ugotowania budyniu, który musi ostygnąć przed dodaniem do masy kremowej.

Do garnka wlewam 2 szklanki mleka 3,2%, wsypuję 150g cukru, mieszam dzięki łyżki i podgrzewam na średnim ogniu. Do wysokiego, litrowego naczynia np z miarką wlewam trzecią szklankę mleka, wsypuję 80g budyniu z 2 opakowań oraz 1 płaską łyżkę mąki pszennej. Wlewam także 2 żółtka z średnich jajek. Całość mieszam za pomoc łyżki, aż do uzyskania jednolitej masy bez grudek.

Gdy mleko w garnku zacznie wrzeć, zmniejszam ogień i wlewam do naczynia z mlekiem i proszkiem 3 łyżki gorącego mleka. Całość mieszam ze sobą, dzięki czemu masa hartuje się i niweluje ryzyku powstania grudek. Następnie zdejmuję garnek z ognia, wlewam wymieszane mleko z proszkiem budyniowym, mąką i żółtkami i cały czas mieszam energicznie łyżką. Po czym ponownie kładę garnek na średni ogień. Cały czas mieszam, aż powstanie gęsta masa budyniowe bez grudek. Ugotowany budyń odstawiam do ostudzenia w kuchni, nie w żadne chłodne miejsce typu balkon lub lodówka. Trwa to około 4 godzin. Zaplanuj dobrze czas :-).

Krok 2. Przygotowuję krem budyniowy.

Gdy budyń ostygnie i masło ociepli się do temperatury pokojowej, przygotowuję masę budyniową. Gdybym nie zachowała tych samych temperatur obu składników, masa by się zważyła. Z pewnością nikt z nas nie lubi grudek w cieście.
Masło ubijam na najwyższych obrotach miksera, aż do uzyskam puszystą masę. Do puszystej masy maślanej dodaję po 1 łyżce ostudzony budyń o temperaturze pokojowej i miksuję na średnich obrotach do połączenia składników. Proces trwający około 5 minut, powtarzam, aż połączę masę maślaną z całym budyniem. Otrzymuję puszystą masę maślano – budyniową.

Krok 3. Przygotowuję blaszkę i pierwszą warstwę.

Dużą blachę o wymiarach 24cm x 24cm wyścielam na odpinanym dnie papierem do pieczenia. Układam warstwę kakaowych herbatników. Wyszły mi 4 rzędy i 5 kolumn. Łącznie 20 herbatników na pierwszą warstwę. Dobrze jest użyć blachy o niezaokrąglonych rogach, dzięki czemu równo dopasujesz herbatniki do formy. Możesz oczywiście użyć jasnych herbatników, które są łatwiej dostępne w sklepach, ale zalecam użycie ciemnych. Kakaowe herbatniki z pewnością lepiej się prezentują w kontraście do jasnej masy budyniowej.

Przygotowuję kolejne warstwy.

Na warstwę herbatników dzięki łyżki wykładam 2/3 masy budyniowej. Całość wyrównuję i układam na to kolejną warstwę herbatników. Druga warstwa to także 4 rzędy i 5 kolumn herbatników oraz trochę wolnej przestrzeni. Dlatego z jednej strony delikatnie przekrajałam herbatniki na pół i układałam w wolną przestrzeń.

Na drugą warstwę herbatników wykładam pozostałą część masy budyniowej i wyrównuję warstwę

Okrągłe biszkopty przekrawam na pół. Układam w rzędach jeden obok drugiego, wbijając je lekko w masę budyniową jak na zdjęciu poniżej.

Tak przygotowane ciasto odkładam w chłodne miejsce i zabieram się za przygotowanie jasnej i ciemnej polewy.

Krok 4. Przygotowuję jasną i ciemną polewę.

Polewę robię dopiero jak mam cała ciasto przygotowane, ponieważ masa z mleka w proszku gwałtownie stygnie i nie ma czasu w zwlekanie z polewaniem. Do garnuszka wlewam 150ml wody oraz dodaję 200g masła pokrojonego w mniejsze kawałki (może być z lodówki) i wsypuję 2/3 szklanki cukru (około 150g). Całość podgrzewam na małym ogniu. Co jakiś czas mieszam i lekko zwiększam ogień, aż masa się rozpuści i zagotuje. Możesz oczywiście dać mniej cukru, ale moim zdaniem taka ilość jest optymalna w połączeniu z mlekiem w proszku.

Po zagotowaniu, zdejmuję garnuszek z ognia. Do gorącego płynu cały czas energicznie mieszając dzięki trzepaczki (kuchennej rózgi), wsypuję 2 szklanki półtłustego mleka w proszku (około 250g). dzięki blendera usuwam grudki i otrzymuję gładką masę.

1/3 polewy odlewam do drugiej miski i dodaję 2 płaskie łyżki gorzkiego kakao i mieszam do powstania jednolitej masy. Uzyskuję jasną i kakaową polewę.

Krok 5. Oblewam biszkopty obiema polewami.

Wyciągam ciasto z chłodnego miejsca i za pomocą łyżki polewam po zatopionych w masie budyniowej biszkoptach. Raz jasną masą, raz ciemną. Z pewnością dobrze jest jak druga osoba pomoże przy tej czynności :-). Szybkie wykonanie tej czynności jet bardzo ważne, aby polewa nie zgęstniała i dała się równomiernie rozprowadzić. Nie przejmuj się, gdy widzisz kończącą się polewę w misce i czyste biszkopty. Masa będzie jeszcze spływać i pokrywać biszkopty. Polewa gwałtownie zastyga.

Na zdjęciu Góra lodowa zaraz po zalaniu jasną i ciemną polewą.

Jeśli polewa wyjdzie za gęsta, lub zgęstnieje podczas polewania, dodaj trochę wrzątku i całość wymieszaj do uzyskania jednolitej i lejącej się polewy.

Gotową Górę Lodową odkładam na 2 – 4 godziny w chłodne miejsce np lodówki, a najlepiej na całą noc do zastygnięcia wszystkich mas i zwilgotnienia biszkoptów :-). Ciasto Górę lodową bez pieczenia przechowuję na dużej blaszce w chłodnym miejscu do 3 dni. Szczerze wątpię by tak pyszne ciasto postało dłużej niż 1 dzień 🙂
Ciasto pięknie wygląda szczególnie po przekrojeniu i uwidocznieniu wszystkich warstw. Smakuje narkotycznie, prawdopodobnie za sprawą mleka w proszku.

PS. Górę lodową możesz także przygotować w wersji z biszkoptem zamiast herbatników. Zdecydowałam się jednak na szybszą i prostszą wersję bez pieczenia na herbatnikach.

Zobacz także pozostałe ciasta:

Puszysty sernik królewski

Malinowa chmurka na dużą blachę

Sernik na zimno z mascarpone

Ciasto leśny mech na dużą blachę

Idź do oryginalnego materiału