Ciasna pochwa – co zrobić, gdy jest za ciasno?

ohme.pl 1 rok temu

Ciasna pochwa może być wywołana różnymi czynnikami. Bywa, iż występuje u kobiet, u których po porodzie nieprawidłowo zszyto krocze, ale też u kobiet, u których podczas karmienia piersią zaszły zmiany hormonalne. Ciasna pochwa pojawia się też przed miesiączką, kiedy błony śluzowe są suche.

Ciasna pochwa – to w ogóle możliwe?

Okazuje się, iż tak. Zbyt ciasna pochwa nie jest wcale bardzo rzadką przypadłością. Choć z anatomicznego punktu widzenia, natura skonstruowała nas tak, by wszystko grało i „pasowało” to niektóre kobiety z powodu zbyt ciasnej pochwy mają problem z uprawianiem seksu.

Ciasna pochwa – objawy

Pochwica, bo to właśnie o niej mowa, często jest tematem tabu. To jedna z częstszych dysfunkcji psychoseksualnych, które występują u kobiet. Charakteryzuje się skurczami mięśni pochwy, które utrudniają a czasami wręcz uniemożliwiają współżycie seksualne. U kobiet zmagających się z ciasną pochwą pojawia się bolesność głównie przy stosunku, ale także np. podczas siedzenia. Podczas próby wprowadzenia członka do pochwy dochodzi do mimowolnego zaciskania wejścia do pochwy, a czasami choćby do silnego skurczu. Zdarza się, iż ciasność przyczynia się do powstania zrostów i grudek.

Zbyt ciasna pochwa – przyczyny

Przyczyny zbyt ciasnej pochwy należą w większości przypadków do strefy psychicznej. Kobiety zmagające się ze wspomnianą dolegliwością mogą zaciskać mięśnie pochwy w związku z przykrymi, wręcz traumatycznymi doświadczeniami w przeszłości np. wykorzystaniem seksualnym, gwałtem. Zdarza się, iż kobieta obawia się stosunku, nie chce zajść w ciążę lub nie ma pełnego zaufania do swojego partnera. Choć najczęstszą przyczyną zbyt ciasnej pochwy są lęki mające związek ze strefą seksualną, to zmagają się z nią również młode mamy.

Najczęstszą przyczyną jest utrzymujący się obrzęk tkanek, nieprawidłowe zszycie pochwy po porodzie, czy szereg zmian hormonalnych jakie zachodzą po ciąży. U kobiet karmiących piersią następuje wzrost stężenia prolaktyny i spadek poziomu estrogenów, które zapewniają elastyczność i wilgotność pochwy. Jednym z czynników może być stan zapalny wywołany przez wirusy, bakterie i grzyby. Ciasna pochwa pojawia się u niektórych kobiet tuż przed miesiączką. Wówczas najczęstszą przyczyną jest suchość pochwy będąca wynikiem niskiego poziomu estrogenów we krwi. Zbyt ciasna pochwa przed menstruacją nie jest powodem do niepokoju.

Jak poradzić sobie ze zbyt ciasną pochwą?

Główną istotą leczenia zbyt ciasnej pochwy jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, dzięki stopniowemu oswojeniu kobiety z towarzyszącym jej lękiem. Na początku warto zacząć przełamywać opory psychiczne przed zbliżeniem. Tutaj potrzeba czasu, cierpliwości i delikatności. Zmiany na pewno nie będą widoczne od razu. By zmniejszyć wstyd i lęk, partnerzy powinni dokładnie poznać swoje ciało. Ważne jest by mężczyzna był delikatny i nie robił niczego na siłę. Kobieta powinna zaprzyjaźnić się nie tylko z ciałem partnera, ale i swoim. Można zastosować trening, który polega na nauce kontrolowania kurczliwości mięśni pochwy oraz kontrolowanej penetracji. Pomocne będą na pewno także ćwiczenia mięśni Kegla, a w szczególności moment rozluźniania mięśni pochwy. jeżeli mimo upływu czasu pochwa nie staje się luźniejsza, warto udać się do seksuologa, który zleci szczegółowe badania ginekologiczne, które mają na celu wykluczenie fizycznych przyczyn pochwicy. Niekiedy pomocne okazują się leki rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwlękowe.

Idź do oryginalnego materiału