Osoby starsze wraz z wiekiem mogą mieć coraz większe trudności w samodzielnym poruszaniu się i swobodnym opuszczaniu mieszkania, szczególnie jeżeli w bloku brakuje windy, a mieszkania jest na wyższym piętrze. W takiej sytuacji utrudnione jest wyjście do sklepu, wizyta u lekarza czy też inne codzienne sprawunki. Rozwiązaniem tego ma być najem senioralny.
Jak miałby wyglądać najem senioralny?
Ministra ds.polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiała ten pomysł w rządzie. Rozwiązanie to docelowo miałby być skierowane do seniorów, którzy się właścicielami mieszkania znajdującego się przynajmniej na trzecim piętrze. Co istotne w takim budynku nie mogłoby być windy, aby najem senioralny mógł być zastosowany. Spełniając to kryterium, seniorzy mieliby możliwość wynajęcia od gminy mieszkania, które znajduje się na niższym piętrze lub w budynku z windą. Jednakże poprzednie mieszkania zostałoby włączone do zasobów komunalnych i funkcjonowało jako lokal na wynajem.
To przekłada się na to, iż mieszkanie własnościowe seniorów mogłoby być wtedy wynajmowane oczekującym na przydzielenie lokalu komunalnego. W założeniu jednym warunkiem do przydzielenia innego lokalu miałoby być posiadanie mieszkania, kryterium dochodowe nie byłoby brane pod uwagę.
Sprawdź także: Twoja emerytura może wzrosnąć o ponad 350 zł. Sprawdź, czy przysługuje ci świadczenie
Czy najem senioralny okaże się rozwiązaniem problemu?
Zgodnie z danymi GUS liczba osób starszych w Polsce wrasta — pod koniec 2023 roku seniorów w wieku powyżej 60 lat było 9,9 mln, rok do roku liczba ta wzrosła o 94 tysiące. Badania przeprowadzone przez Ministerstwo do spraw Polityki Senioralnej wskazały, iż ponad 60 proc. osób w wieku emerytalnym ma przewlekłe problemy zdrowotne, wiele z nich wiąże się z trudnościami w poruszaniu. Wprowadzone rozwiązanie mogłoby częściowo rozwiązać problem związany z trudnością w samodzielnym opuszczeniu lokalu mieszkalnego. Niemniej na chwilę obecną przedstawiono jedynie zarys potencjalnej ustawy.
Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązanie może być pomocne w zmniejszeniu wykluczenia społecznego osób starszych, wynikającego z niemożliwości kontaktu z drugim człowiekiem, chociażby w sklepach, klubach seniorach i innych miejscach.
Zobacz też:
Świąteczna sałatka jarzynowa będzie w tym roku wyjątkowo droga. Te warzywa bardzo podrożały
Zawód przyszłości i zaufania publicznego. Dobrze płacą, a chętnych brak
Emerytury pójdą w dół i to już od 1 kwietnia. Sprawdź, o co chodzi