Chybotek i Złoty Widok [Szklarska Poręba]

manawpodrozy.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Chybotek i Złoty Widok


Chybotek to jedna z ciekawszych atrakcji w okolicach Szklarskiej Poręby. To potężny głaz umiejscowiony na granitowym zespole bloków skalnych, który można…. rozkołysać. Sam głaz owiany jest wieloma legendami. W pobliżu skały Chybotek znajduje się wspaniały punkt widokowy – Złoty Widok oraz grób Ducha Gór.

Chybotek

Szukasz krótkiej wycieczki w okolicach Szklarskiej Poręby? Taką, którą będą się zachwycać również Twoje dzieci? Koniecznie wybierz się na Złoty Widok. To niezwykły, tarasowy punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na całe Karkonosze. 15 minut od tego punktu widokowego dotrzemy do Chybotka. To naszym zdaniem najciekawsza formacja skalna w tej części Sudetów. Może Tobie uda się odkryć skarb, który ta skała kryje?

Chybotek można rozbujać! To świetna zabawa dla całej rodziny

Chybotek – dlaczego jest tak wyjątkowy?

Chybotek – miejsce, które zaskakuje i fascynuje. Wyobraź sobie kilkumetrowej wysokości grupę granitowych bloków. Wydawałoby się, iż to tylko kolejna formacja skalna, jakich pełno w górach, ale Chybotek ma w sobie coś wyjątkowego.

Główny bohater tej naturalnej rzeźby, ważący kilkadziesiąt ton siedmiokątny kamień o średnicy mniej więcej czterech metrów, spoczywa na zaledwie dwóch punktach podparcia. A co jest w tym jeszcze bardziej niesamowite? Ten kolos, z pozoru niewzruszony, potrafi się… rozkołysać! Wystarczy odrobina siły i odpowiednie podejście, by poczuć, jak ta gigantyczna skała zaczyna delikatnie drgać. Stąd właśnie jego nazwa – Chybotek, który swoją kapryśną równowagą zadziwia każdego, kto odważy się spróbować go poruszyć. Gwarantujemy Wam, iż możecie tu spędzić długie minuty próbując go najpierw rozkołysać, a później rozwiązując zagadkę – dlaczego nie da się go przewrócić?

Chybotek

Chybotek według legend kryje wejście do jednej z jaskiń, w której ukryty jest skarb. Miał go tam schować sam Duch Gór, którego grób znajduje się nieopodal. W te legendy wierzyli Walończycy (więcej o nich przeczytasz we wpisie Szlak Waloński w Szklarskiej Porębie), którzy poszukiwali skarbów w okolicach Szklarskiej Poręby. Przed każdym wyruszeniem w kolejną wyprawę, meldowali się przy Chybotku prosząc o możliwość odkrycia tajemniczego skarbu. Głaz pozostaje jednak niewzruszony, tylko chwieje się na boki…

Możecie się również spotkać z inną nazwą głazu Chybotek. Do 1945 roku, kiedy te tereny należały do Niemiec nazywano go… misą cukru ( niem. Zuckerschale). Podobno wszystko przez jego kształt. Nam coś wyobraźnia tym razem nie zagrała, bo cukiernicy w Chybotku nie widzieliśmy;)

  • Czytaj także: Złoty Widok w Michałowicach
Chybotek to niezwykły kamień, któy według legendy kryje skarb

Grób Ducha Gór

Nieopodal Chybotka, na niebieskim szlaku prowadzącym na Złoty Widok znajduje się symboliczny grób Ducha Gór. Wskazuje go dość mało turystyczna płyta nagrobna z napisem Rübezahl. Według legendy to właśnie tutaj Duch Gór, zwany Karkonoszem, wygnany przez niegodziwców ze swojego pradawnego domu na Równi pod Śnieżką, patrząc na ukochane góry, umarł z żalu. W tym miejscu znalazł swoje wieczne schronienie, otulony ciszą i majestatem gór, które były mu tak bliskie.

Symboliczny grób Ducha Gór

Złoty Widok – wyjątkowa panorama na Karkonosze

Kilka minut od grobu Ducha Gór ulokowano niezwykły punkt widokowy. Znajduje się on na półce skalnej, która opada stromym zboczem do doliny rzeki Kamienna. Co takiego wyjątkowego jest w Złotym Widoku? Oczywiście panorama, jaka się stąd rozpościera. A widać praktycznie całe Karkonosze. Od Śnieżki poprzez Słoneczniki, Długi Grzbiet, Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt po Szrenicę.

Złoty Widok to punkt widokowy o budowie tarasowej. Na poszczególnych tarasach znajdują się drewniane leżaki, na których można odpocząć podziwiając jednocześnie tak wspaniałe widoki. Oj, to miejsce robi wrażenie!

Złoty Widok – wyjątkowy punkt widokowy w Szklarskiej Porębie
Złoty Widok
Złoty Widok – wyjątkowy punkt widokowy w Szklarskiej Porębie
Złoty Widok – wyjątkowy punkt widokowy w Szklarskiej Porębie
Złoty Widok – wyjątkowy punkt widokowy w Szklarskiej Porębie

Chybotek – jak dotrzeć?

Do skały Chybotek można dojść na kilka różnych sposobów. Najkrótsza opcja wiedzie z parkingu pod Wodospadem Szklarki. Z niego do Chybotka dojdziecie częściowo czarnym szlakiem i nieoznakowaną ścieżką w ok. 15 minut. Podobną ilość czasu musicie zarezerwować, jeżeli wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy ulicy Jana Matejki, tuż obok domu Wlastimila Hofmana. W tej drugiej opcji po drodze macie jednak też Złoty Widok i grób Ducha Gór.

Ostatnia możliwość dotarcia do skały Chybotek to marsz niebieskim szlakiem z dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie Dolnej. Taki spacer zajmie Wam ok. 30 minut. Warto także wspomnieć, iż Chybotek wraz ze Złotym Widokiem znajduje się na tzw. Szlaku Walońskim. Więcej o jego przebiegu i o tym, jakie atrakcje można zobaczyć, gdy zdecydujesz się na jego przebierzanie przeczytasz we wpisie: https://manawpodrozy.pl/szlak-walonski-w-szklarskiej-porebie

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału