ChoreoLAB – nabór uczestników warsztatów dla osób profesjonalnie zajmujących się tańcem

ikm.gda.pl 3 dni temu

W listopadzie w ramach tegorocznego programu Przestrzenie Sztuki – Taniec odbędą się dwa ChoreoLABy, podczas których artystki wybrane w ramach otwartego naboru będą dzielić się swoimi praktykami i kompetencjami z osobami uczestniczącymi w warsztatach.

W dniach 6-8 listopada warsztaty prowadzić będzie Bożna Wydrowska, a w dniach 27-29 listopada Maria Stokłosa.

Czym jest ChoreoLAB?

ChoreoLAB to cykl trzydniowych warsztatów w formule laboratorium dla osób profesjonalnie zajmujących się choreografią, tańcem i sztukami performatywnymi.

Formuła zakłada trzy 6-godzinne dni pracy z godzinną przerwą.
Jej celem jest umożliwienie pogłębionej praktyki twórczej, poszerzanie kompetencji zawodowych oraz stworzenie przestrzeni na wspólne, niespieszne poszukiwania w szerszym gronie profesjonalistek i profesjonalistów sztuki tańca.

Jaki będzie program ChoreoLABów?

6-8 listopada, godz. 10:00-16:00,
sala warsztatowa IKM w Gdańsku

Praktyka choreograficzna Bożny Wydrowskiej wywodzi się z kultury ballroom, która odnosi się do wielu kategorii performatywnych związanych z ciałem, tańcem, modą, performowaniem płci czy artykulacją własnej seksualności. Ich struktura jest bardzo złożona, ale dzięki temu oferują one szansę na szerszą eksplorację i artykulację własnej tożsamości. W trakcie warsztatu Wydrowskiej osoby uczestniczące będą odkrywać przyjemność bycia w ciele, łącząc ruch z ciałopozytywnością. Przybliżone zostaną kategorie takie kategorie jak: Face, Face with Performance, Vogue Fem oraz Ballroom Commentating gdzie oprócz techniki tańca Vogue odkrywany będzie odkryjemy emancypacyjny wymiar gestu, mimiki, kontaktu wzrokowego czy głosu. Warsztat będzie się składał z rozgrzewki ruchowo-głosowej, części teoretycznej na temat danej kategorii ballroomowej oraz praktyki, zakończonej improwizacją ruchową i performatywną z użyciem zdobytej wiedzy. Celem warsztatu jest celebracja własnej tożsamości i piękna oraz praca nad pewnością siebie w kontekście odzyskiwania i redefiniowania męskości i kobiecości, niezależnie od płci.

27-29 listopada, godz. 10:00-16:00,
sala warsztatowa IKM w Gdańsku

Maria Stokłosa zaproponuje osobom uczestniczącym zajęcia składające się z części Movement Research oraz sesji choreograficznej. Pierwsza część to studium metod rozwijania indywidualnych poszukiwań ruchowych w oparciu o jej oryginalne uniwersum zadań i obrazów. Druga stanowi zaproszenie do ucieleśnionej kreatywności w formie improwizacji obejmującej studium zaproponowanego tematu i pracę w grupie. Każdego dnia osoby uczestniczące skupią się na odmiennej strukturze choreograficznej i potraktują ją jako punkt wyjścia do refleksji i krytycznej analizy tego, co będą odkrywać. Proponowane zadania będą inspiracją do indywidualnej interpretacji. Ważnym elementem tych działań będzie ich performatywny charakter – osoby uczestniczące będą dużo występować i oglądać siebie nawzajem, aby skorzystać z wrażliwości odbiorczej zgromadzonych na sali osób, jako twórczego źródła.

Kto może wziąć udział w ChoreoLABie?

Laboratorium skierowane będzie do osób artystycznych, zawodowo zajmujących się sztuką tańca i choreografii, zaangażowanych pasjonatek i pasjonatów tej dziedziny oraz osób artystycznych zainteresowanych włączeniem choreografii w ich praktykę artystyczną.

Proponujemy dwie formuły uczestnictwa w Choreo LABie:

  • Zakup płatnej wejściówki – [kliknij tutaj] w cenie 150 zł za każdy ChoreoLAB lub 60 zł za dzień ChoreoLABu (liczba miejsc jest ograniczona)
  • Bezpłatny udział dla dwóch osób, które otrzymają wsparcie w postaci darmowego uczestnictwa w obu warsztatach lub maksymalnie czterech osób na pojedyncze warsztaty, pokrycie kosztów podróży do/z Gdańska oraz zakwaterowania w Gdańsku w czasie trwania warsztatów.

W jaki sposób można się ubiegać o bezpłatny udział w ChoreoLABie?

Nabór uczestników w tej formule odbywa się przez formularz zgłoszeniowy [LINK], który będzie otwarty do 21 października, do godz. 23:59.

Listę osób zakwalifikowanych do bezpłatnego udziału w LABie ogłosimy 30 października br.



Jak aplikować?

Zgłoszenia należy składać do 21 października do godziny 23:59 przez formularz internetowy dostępny pod linkiem: [LINK].

Regulamin naboru dostępny jest pod linkiem: [LINK].

Wyniki naboru ogłosimy 30 października br.

Kuratorką programu jest Dana Chmielewska.

W razie pytań dotyczących naboru zapraszamy do kontaktu poprzez adres [email protected].

///

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Operatorem programu w Gdańsku w latach 2024-2025 jest Instytut Kultury Miejskiej.

Idź do oryginalnego materiału