​Chodziłeś na wagary na matematyce? Nie dasz rady rozwiązać tej zagadki

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /materiały własne /INTERIA.PL


W czasach szkolnych uczniów można było podzielić na dwa obozy. W pierwszym znajdowali się ci, którzy matematykę lubili, a w drugim ci, których odczucia co do tego przedmiotu były wręcz odwrotne. Zwykle ta druga grupa była większa... jeżeli do niej należałeś i chodziłeś na wagary na matematyce, to rozwiązanie tej zagadki może być dla ciebie za trudne.

Jak skutecznie rozwiązywać działania matematyczne?

Do prawidłowego rozwiązania tej trudnej zagadki matematycznej należy przede wszystkim przypomnieć sobie kolejność działań. Warto pamiętać, iż to wiedza na poziomie szkoły podstawowej. Więc tak: w pierwszej kolejności zawsze wykonujemy działania w nawiasach. Następnie pierwiastkowanie lub potęgowanie, a dalej dzielenie lub mnożenie. Na końcu wykonujemy dodawanie lub odejmowanie. Pamiętajmy, iż w przypadku tych dwóch ostatnich kroków (dzielenia lub mnożenia oraz dodawania lub odejmowania), obliczenia wykonujemy od lewej do prawej strony.

Sprawdź również: Zadanie z podręcznika do matematyki z lat 70. Uda ci się je rozwiązać?

Trudna zagadka matematyczna — jak ją rozwiązać?

Pamiętając o kolejności zadań, widzimy w tym wyrażeniu dwa nawiasy, które trzeba obliczyć. W pierwszym znajduje się dodawanie oraz dzielenie, więc zaczynamy od podzielenia 6 przez 3, co równa się dwa. Następnie dodajemy 12 + 2 = 14. Możemy od razu podnieść tę liczbę do kwadratu. Wynik pierwszego wyrażenia podniesionego do potęgi drugiej to 196.

Sprawdź również: Działanie matematyczne dla ludzi z wysokim IQ. Poniżej 128 choćby nie próbuj

W drugim nawiasie musimy zacząć od nawiasu wewnętrznego, czyli 5 - 3 = 2, a następnie pomnożyć 10 razy 2, co daje wynik 20. Po tych operacjach wyrażenie wygląda następująco: 196 - 20 + 8. Zgodnie z kolejnością działań wykonujemy je od lewej do prawej strony. 196 - 20 = 176, natomiast 176 + 8 = 184. I to jest prawidłowy wynik tej trudnej zagadki matematycznej.

Zobacz też:

4 prezenty są inne niż wszystkie. Ile czasu potrzebujesz, żeby je znaleźć?

​Idealna zagadka na ponury dzień. Pobudź szare komórki do działania

​Działanie matematyczne dla ludzi z wysokim IQ. Poniżej 128 choćby nie próbuj

Idź do oryginalnego materiału