Chleb żytnio owsiany na zakwasie

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Chleb żytnio owsiany na zakwasie to zaskakujące połączenie, w efekcie którego otrzymałam wyśmienite pieczywo. Chleb jest chrupiący, lekki, wilgotny, nie kruszy się i uwaga, smakuje jak pszenny. Oznacza to, iż posmakuje każdemu. Poznaj proporcje i sposób pieczenia chleba.

Jak prawdopodobnie wiecie, raz w tygodniu piekę chleb żytni na zakwasie. Tym razem skończyła mi się mąka żytnia. Z faktu, iż tam gdzie mogę, unikam dodatku pszenicy, do brakującej części użyłam mąki owsianej. Miałam obawy, czy aby na pewno jest to dobre połączenie. Po upieczeniu chleba, byłam zaskoczona jego smakiem. Wszyscy domownicy jednoznacznie oświadczyli, iż smakuje jak typowy chleb pszenny. Zatem całkiem przypadkiem otrzymałam bezglutenowy chleb, który smakuje jak białe pieczywo.

Chleb żytnio owsiany na zakwasie – składniki.

Proporcje mąki: 80 % mąki żytniej oraz 20 % mąki owsianej. Podane składniki są na keksówkę o wymiarach około 11 cm x 20 cm. Na co dzień piekę 2 chleby z podwójnej porcji. Szkoda mi czasu i energii na 1 chleb :-). W piekarniku zmieścisz do 3 keksówek.

  • 475 g mąki żytniej typ 720
  • 125 g mąki owsianej
  • 500 ml wody
  • 150 g zakwasu na chleb – przepis
  • od 1 do 1,5 łyżeczki soli (u mnie gruboziarnista kłodawska)

Sposób wykonania chleba żytnio owsianego.

Do wykonania chleba potrzebować będziemy oczywiście aktywnego zakwasu. Przepis na zakwas do chleba wraz ze szczegółowym opisem wykonania.
Przygotuj także miskę, keksówkę oraz piekarnik.

Z racji, iż wcześniej szczegółowo opisałam metodę pieczenia chleba żytniego na zakwasie, nie będę powielać informacji. Opiszę metodę wykonania bez zagłębiania się w szczegóły. Każdego, kto pierwszy raz piecze taki chleb zapraszam do przeczytania przepisu: chleb żytni na zakwasie.

Krok 1. Zakwas na chleb wyjmuję dzień wcześniej (minimum 4 – 5 godzin) z lodówki i dokarmiam mąką oraz wodą. Całość mieszam łyżką i otrzymuję aktywny zakwas na chleb. Na około 10 minut przed robieniem ciasta, odmierzam 150 g aktywnego zakwasu i umieszczam go do większego kubka. Wlewam część wody ze składników (około 75 ml) i mieszam łyżką. Dzięki temu zakwas będzie rzadszy, aktywniejszy i łatwiej zmiesza się z mąką.

Zakwas na chleb

Krok 2. Do miski wlewam wodę i wsypuję sól. Całość mieszam łyżką lub kołyszę do rozpuszczenia soli. Wsypuję odmierzoną mąkę żytnią oraz mąkę owsianą. U mnie sprawdziła się proporcja 80 % mąki żytniej oraz 20 % mąki owsianej. Wlewam przygotowaną porcję zakwasu.

Krok 3. Wszystkie składniki mieszam łyżką. Nie za długo, tylko do połączenia się składników, gdyż ciasto żytnie nie lubi długie zagniatania. Po około 3 minutach mieszania łyżką otrzymuję jednolitą i dość gęstą masę. Czasami drugą łyżką pomagam sobie w zdejmowaniu przyklejonego ciasta.

Krok 4. Keksówkę wyścielam papierem do pieczenia. Wkładam porcję zagniecionego ciasta. Okrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam w ciepłe miejsce na około 5 – 5,5 godziny w celu wyrośnięcia. Typowy chleb żytni na zakwasie wyrasta przez około 4,5 – 5 godzin. Chleb żytnio owsiany potrzebuje o 30 do 60 minut więcej czasu.

Krok 5. Piekę chleb żytnio owsiany na zakwasie.

Piekarnik nagrzewam do temperatury około 220 stopni C. Wyrośnięty chleb nacinam pod ukos w poprzek na głębokość około 3 – 5 mm dzięki ostrego noża. Robię od 3 do 4 nacięć, które są widoczne na upieczonym chlebie. Dzięki temu niweluję naprężenia i pęknięcia podczas pieczenia.

Keksówkę umieszczam na półce o 1 niższą od środkowej. Dzięki temu spód będzie dobrze dopieczony bez ryzyka zbytniego przypieczenia góry. Piekę początkowo w temperaturze 220 stopni C przez pierwsze 10 minut, a następnie przez pozostałe 50 minut w temperaturze 200 stopni C. Pod koniec pieczenia obserwuję chleb. jeżeli skórka jest już ładnie zarumieniona, to ostrożnie wyjmuję z piekarnika i od razu wyjmuję z keksówki. Usuwam także papier, aby chleb się nie zaparzył. Odstawiam na kratce do całkowitego ostudzenia.

Pokrojone kromki chleba żytnio owsianego.

Nie można kroić gorącego chleba, ani uszkodzić podczas wyjmowania z keksówki, gdyż powstałby zakalec. Chleb oczywiście musi naturalnie ostygnąć. W całym domu podczas pieczenie chleba wydobywa się piękny zapach.

Idź do oryginalnego materiału