Dlaczego chleb zmieniający życie odmieni twoje myślenie o pieczywie?
Ta nietypowa i odważna nazwa chleba brzmi bardzo górnolotnie, jednak po poznaniu adekwatności tego wypieku okazuje się, iż faktycznie nie ma w niej przesady. Chleb zmieniający życie naprawdę można uznać za godny swojej nazwy, a to za sprawą składników, z których jest wyrabiany, czyli ziaren, nasion i orzechów. Nie ma w nim żadnych dodatków i zbędnych substancji, jakie niestety znajdują się w przemysłowych wyrobach piekarskich.
Wszystkie składniki tego chleba mają mnóstwo wartości odżywczych. Dodatkowo nie zawiera mąki, jajek, ani glutenu, mogą go więc spożywać alergicy uczuleni na gluten czy jajka, a także wegetarianie i weganie, nie spożywający produktów odzwierzęcych.
Skład chleba zmieniającego życie znacznie różni się od składu chleba ze sklepu czy choćby z piekarni. „Kupne” pieczywo zwykle robione jest z białej, oczyszczonej z łusek, otrębów i błonnika mąki, która przez ten proces traci wiele wartości odżywczych. Z tego powodu chleb z niej wyrabiany zawiera duże ilości węglowodanów, a pozbawiony jest białka i zdrowych tłuszczów nienasyconych. Natomiast chleb wyrabiany na zakwasie z mąki żytniej posiada więcej wartości odżywczych, ale jest też bardziej ciężkostrawny, przez co nie każdy może go jeść.
Czytaj także: Biblijny chleb Ezechiela to najzdrowsze pieczywo świata. Masz cukrzycę lub się odchudzasz? Koniecznie sięgnij po chleb esseński
Chleb zmieniający życie ma za to bogaty w białko i błonnik skład oraz zawiera mnóstwo zdrowych dla serca, przeciwzapalnych, regulujących poziom cukru we krwi, kontrolujących apetyt i wspomagających trawienie składników.
Jest również łatwiejszy w przygotowaniu niż chleb na zakwasie czy drożdżach. Nie wymaga długiego wyrabiania, ani czekania na wyrośnięcie czy używania wielu naczyń do jego przygotowania. Można go choćby wyrobić w foremce, w której zostanie upieczony. Wystarczy wymieszać w dwóch naczyniach oddzielnie składniki suche i mokre, a następnie połączyć je ze sobą.
Zważywszy na fakt, iż większość Polaków je pieczywo codziennie, a choćby kilka razy dziennie, zastąpienie białego chleba i kajzerek chlebem naładowanym składnikami odżywczymi faktycznie może zmienić życie na lepsze.