Chleb naan — przepis z dalekiej Azji w Twojej kuchni. Potrzebujesz jedynie kilku składników, aby uzyskać smakowity dodatek do domowego curry i nie tylko.
REKLAMA
Zobacz wideo Kapusta po azjatycku
Chlebki naan — przepis na bazie kilku składników
Jak powstają tradycyjne chlebki naan? Przepis na tę smakowitą przekąskę składa się z zaledwie kilku składników, które w połączeniu ze specjalną metodą pieczenia, zapewniają nieziemskie doznania smakowe. Chlebek naan wywodzi się ze Środkowej Azji, ale z czasem zyskał na ogromnej popularności w Indiach. Do przygotowania tradycyjnego chlebka naan wykorzystuje się mąkę pszenną, drożdże, jogurt, wodę oraz sól. Często tradycyjny chlebek naan jest wzbogacany o dodatkowe smaki, takie jak m.in. zioła, przyprawy, czosnek czy masło. Zgodnie z tradycyjną recepturą, chleb naan jest pieczony w specjalnym piecu tandoor, dzięki czemu wypiek ma niepowtarzalny smak i charakterystyczną chrupiącą skórkę.
Jak zrobić chleb naan bez pieca tandoor?
Jak zrobić chleb naan bez pieca tandoor? Jak wiemy, tradycyjnie chlebek naan jest wypiekany w specjalnym naczyniu, jednak nie każdy ma do niego dostęp. o ile chcemy wykonać pyszne chlebki naan w warunkach domowych, to najpopularniejszym sposobem na uzyskanie podobnego efektu smakowego, jest smażenie chlebków naan na suchej lub lekko natłuszczonej patelni. Inna popularna metoda, to pieczenie chlebków naan w piekarniku w jak najwyższej temperaturze oraz z funkcją grill.
Przepis na chlebki naan domowej roboty
o ile interesuje Cię prosty przepis na chlebki naan domowej roboty, koniecznie wypróbuj poniższą propozycję. Będą Ci potrzebne następujące składniki:
500 g mąki pszennej
5 g drożdży świeżych
200 g jogurtu naturalnego
3 łyżki oleju rzepakowego
płaska łyżeczka cukru
łyżeczka soli
100 ml wody
2 łyżki roztopionego masła
łyżeczka ulubionych ziół (np. zioła prowansalskie)
Sposób wykonania:
W szklanej misce umieść mąkę, rozdrobnione drożdże, jogurt naturalny, wodę i łyżeczkę cukru. Połącz dokładnie składniki, zagniatając z nich ciasto. Dodaj sól, a następnie olej i ponownie zagnieć ciasto. Ciasto wyłóż na blat i ugniataj jeszcze przez chwilę. Przełóż z powrotem do miski, a następnie nakryj bawełnianą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie, podziel je na 8 równych części. Z każdej z nich uformuj kulę i odstaw na pół godziny do ponownego wyrośnięcia (pod przykryciem). Każdy kawałek ciasta rozwałkuj na kształt koła na blacie posypanym mąką, a następnie umieść na mocno rozgrzanej patelni. Smaż po 1-2 minuty z każdej strony. Usmażone chlebki posmaruj mieszanką roztopionego masła i ziół.
Przepis na chleb naan z użyciem suchych drożdży
Kolejny przepis na chleb naan bazuje na suchych drożdżach, które występują w kuchni zamiennie. Przygotuj następujące składniki:
300 g mąki pszennej
2 łyżeczki drożdży suchych
85 g jogurtu naturalnego
150 ml wody
łyżeczka soli
łyżeczka cukru
3 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki roztopionego masła
garść posiekanej natki pietruszki
2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
Sposób przygotowania:
W szklanej misce wymieszaj suche drożdże z wodą do połączenia się składników. Do drugiej miski wsyp mąkę, jogurt naturalny, sól, oliwę z oliwek, cukier oraz rozpuszczone drożdże. Wyrabiaj ciasto, a gdy będzie już gotowe, odstaw na 1 godzinę do wyrośnięcia (pod przykryciem). Wyrośnięte ciasto podziel na 8 równych części. Każdą z nich rozwałkuj na blacie na cienki placek i odstaw na kolejne 10 minut do wyrośnięcia, również pod przykryciem. Placki smażymy z obu stron na mocno rozgrzanej patelni do momentu, aż pojawią się charakterystyczne "bąble". Chlebki smarujemy mieszanką masła, czosnku i natki pietruszki.
Placek naan — przepis na indyjski klimat w Twoim domu
Z czym można jeść placek naan? Przepis na ten popularny azjatycki wypiek cieszy się ogromną popularnością, ponieważ daje nam możliwość poznania najlepszych smaków innych kultur. Z czym najczęściej jest spożywany chlebek naan? Wypiek można potraktować po prostu jako przekąskę, jednak najbardziej pasuje do tradycyjnych dań kuchni indyjskiej, wśród których można wymienić m.in. dania curry, masala, tikka masala oraz dal. Chlebki naan idealnie będą pasowały także do grillowanych lub pieczonych mięs. Wypiek dobrze komponuje się ponadto z tradycyjnym hummusem.
Zobacz też: Młoda kapusta z babcinego przepisu się znudziła? Zrób odważną wersję z mleczkiem, a nie pożałujesz