Chemiczka alarmuje. Nie gotuj wody w takim czajniku. Wzbogacisz kawę w mikro syfki

kobieta.gazeta.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: Czajnik elektryczny, Fot. Mikhail Dmitriev / iStock


Czy czajniki elektryczne są zdrowe? Choć używamy ich praktycznie codziennie, mało kto zadaje sobie to pytanie. Na pierwszy plan wysuwa się niewątpliwa zaleta, czyli błyskawiczne zagotowanie wody na poranną kawę lub herbatę. Jednak czy może mieć to negatywny wpływ na organizm?
Wstajesz rano, idziesz do kuchni i automatycznie włączasz czajnik, by przygotować ulubiony napój. Nieważne, czy wybierasz kofeinę, czy teinę, gdyż liczy się szybki zastrzyk energii na start. Codzienna rutyna, prawda? Ekspertka wyjaśniła, czy częste spożywanie wody z czajnika elektrycznego może nam szkodzić.


REKLAMA


Zobacz wideo Sprawdzamy trik na odkamienianie czajnika dzięki coli. Czy to ma sens?


Czy czajniki elektryczne są zdrowe? Ekspertka nie pozostawia żadnych złudzeń
Na rynku znajdziemy wiele modeli czajników elektrycznych, które z założenia mają ułatwiać codzienne życie. Większość tańszych opcji wykonana jest z plastiku, co sprawia, iż są one najczęściej wybierane do wielu domów. Jednak czy powinno się w nich gotować wodę? Sylwia Panek, chemiczka i autorka popularnego konta na Instagramie, wyjaśniła, jakie konsekwencje mogą wynikać z codziennego używania plastikowych czajników. Szczególną uwagę zwróciła na jeden problem.


Podczas gotowania wody w czajniku elektrycznym często uwalnia się mikroplastik, który wraz z wodą trafia do naszych napojów. Co ciekawe, jeżeli używamy twardej wody bogatej w minerały, tworzące się osady mogą wyłapywać szkodliwe drobinki i oblepiać je, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej się ich pozbyć.


o ile taką przegotowaną wodę sobie przefiltrujemy na prostym filtrze (nawet taki, jak jest w czajnikach przy wylocie, już nam trochę odfiltruje) to również pozbędziemy się mikroplastiku.


- czytamy pod postem ekspertki. Kiedy zatem pojawia się problem? Gdy wlewamy do czajnika wodę miękką, która nie posiada minerałów oraz osadów. Maleńkie cząsteczki nie są wtedy wyłapywane przez filtr i zostają przez nas wypijane w kawie czy herbacie. Sylwia Panek wskazała również negatywny wpływ czajników na środowisko, gdyż przefiltrowany mikroplastik trafia do ścieków, powodując jego zanieczyszczenie.
PORADA! jeżeli zależy ci na czajniku elektrycznym, wybierz model, który wykonany jest ze stali nierdzewnej, szkła lub ceramiki. Dzięki temu unikniesz przenikania mikroplastiku do wody.


Jak unikać mikroplastiku w życiu codziennym? Postaw na trzy ważne punktu
Mikroplastik staje się coraz większym problemem, gdyż niewidoczne drobinki plastiku trafiają do naszego organizmu przez żywność, wodę i powietrze oraz pogarszają stan naszego środowiska. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by ograniczyć kontakt z drobinkami.


Kupując odzież, zwróć uwagę na jej skład. Wybieraj te ubrania, które wykonane są z naturalnych materiałów. Tworzywa sztuczne uwalniają mikroplastik podczas prania, a ten wraz z wodą spływa do kanalizacji.
Unikaj plastikowych pojemników do przechowywania żywności. Zamiast tego postaw na szkło czy stal nierdzewną.
Nie kupuj paczkowanych produktów spożywczych. Zamiast tego kupuj wędlinę czy sery na wagę.
Nie spożywaj nadmiernej ilości ryb oraz owoców morza. Mikroplastik często trafia do organizmów morskich, które później spożywamy.


jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału