Chelatowanie włosów – poznaj metodę na lśniące i miękkie włosy!

hair-med.com.pl 2 lat temu

Twoje włosy są matowe i szorstkie w dotyku? Bardzo możliwe, iż woda, którą je myjesz jest znacząco twarda i niekorzystnie wpływa na jakość włosa wysuszając go i pozbawiając go blasku. Chelatowanie włosów to zabieg, który można wykonać samodzielnie i za pomocą którego można odzyskać zdrowo wyglądające włosy, pełne witalności i elastyczności. Czym chelatować wosy i na czym to polega?

Czym jest chelatowanie włosów?

Na wstępie warto się dowiedzieć czym dokładnie jest chelatowanie włosów. Sposobów na zdrowe i witalne włosy jest dziś wiele, także tych domowych, a chelatowanie włosów jest jednym z nich. To sposób pielęgnacji, który pokochały niemal wszystkie włosomaniaczki i kobiety świadome adekwatnej pielęgnacji włosów. Nad tego rodzaju pielęgnacją powinny pochylić się zwłaszcza te panie, które mimo adekwatnej higieny oraz pielęgnacji włosów, wciąż skarżą się na ich matowość, plątanie się, rozdwajające się końcówki oraz problem z układaniem fryzury.

Na czym polega chelatowanie włosów?

Chelatowanie włosów to po krótce nic innego jak ich bardzo dogłębne oczyszczenie. Oczyszczenie to polega na usunięciu z włosów wszelkich osadów w postaci minerałów z twardej wody oraz na oczyszczeniu włosów ze wszelkich pozostałości kosmetyków jakie na nich są. Wszystko, co jest na włosach jakąkolwiek „nadbudową”, musi zostać usunięte, by móc mówić o oczyszczonych włosach, które gotowe będą na dodatkowe odżywienie i nawilżenie.

Twarda woda, a dokładniej jej jony wapnia, magnezu, manganu i żelaza, tworzą na zewnątrz włosa warstwę, która znacząco utrudnia wchłaniane przez włos składników odżywczych zawartych w kosmetykach. Chelatowanie ma więc na celu pozbycie się jej i umożliwienie skutecznego działania kosmetyków pielęgnacyjnych wewnątrz włosa. Chelatowanie włosów to nic innego jak reakcja chemiczna, w wyniku której powstaje chelat. Chelat (związki chelatowe) powstaje na skutek łączenia się związku chelatującego, zwanego ligandem, z kationem metalu jakim może być wspomniany już magnez, wapń czy żelazo. Mówiąc bardziej obrazowo, chelat dzięki odpowiednim wiązaniom chemicznym niejako „łapie w kleszcze” cząsteczki metalu, a te następnie są usuwane z włosów. Chelatowanie włosów można nazwać neutralizacją cząsteczek metalu, które obciążają włosy i sprawiają, iż fryzura prezentuje się mało witalnie.

Chelatowanie włosów – jak zrobić ten popularny zabieg?

Chelatowanie włosów w domu to bardzo prosty zabieg pielęgnacyjny. By wykonać go samodzielnie, warto wyposażyć się w dobrej jakości szampony do chelatowania, które powinny zawierać w swoim składzie substancje o nazwach Disodium EDTA i Tetrasodium EDTA, które to umożliwiają dogłębne oczyszczenie włosa.

Chelatowanie włosów – szampony

Tak jak już wspomniano, to właśnie dzięki odpowiednim składnikom zawartym w produktach myjących możliwe jest chelatowanie włosów. Szampony nadające się do tego celu muszą zawierać związki organiczne jak Disodium EDTA lub Tetrasodium EDTA lub inne o podobnym działaniu. To właśnie one mają adekwatności łączenia się z jonami wapnia lub magnezu i neutalizują je.

Zarówno Disodium EDTA jak i Tetrasodium EDTA to tzw „składniki bazowe” w kosmetykach. Są one sekwestrantami, reagującymi i tworzącymi kompleksy z jonami metali. Aktywnie zmiękczają wodę, a co za tym idzie bardzo dobrze spełniają swoją funkcję chelatującą. By mimo twardej wody w kranie przez cały czas mieć miękkie i lśniące włosy, niezbędnym jest chelatowanie włosów. Szampony z odpowiednimi składnikami zdecydowanie są w stanie pomóc nam w utrzymaniu fryzury w dobrej kondycji, choćby przy najbardziej twardej wodzie.

Jeśli używasz regularnie szamponów do chelatowania, na pewno widzisz efekty na swoich włosach. Szampony do chelatowania ze składnikiem EDTA sprawiają, iż włosy są zdecydowanie lepiej oczyszczone z twardej wody, sebum oraz pozostałości kosmetyków, są miękkie i sprężyste, są wyraźnie uniesione od nasady oraz lepiej wchłaniają składniki odżywcze z kosmetyków stosowanych po zabiegu ich chelatowania.

Jeśli więc jesteś fanką typowo naturalnych kosmetyków, skuś się raz na jakiś czas na szampon z EDTA, by dokładnie oczyścić pasma włosów – niestety typowo naturalne produkty nie zawsze posiadają ten składnik.

Chelatowanie włosów – witamina C

Jeśli potrzebujesz oczyścić włosy, a nie masz akurat dedykowanego temu kosmetyku w łazience wiedz, iż możesz wykonać domowe chelatowanie włosów. Istnieje całkiem sporo przepisów na to jak samodzielnie wykonać ten zabieg przy użyciu produktów, które każdy posiada pod ręką. jeżeli masz więc chwilę na chelatowanie włosów, witamina C pomoże Ci to wykonać.

By wykonać zabieg z użyciem witaminy C przygotuj sobie maskę do włosów, która nie zawiera protein, kwasek cytrynowy oraz jedną tabletkę witaminy C. Tabletkę dokładnie zmiażdż, rozkrusz i dodaj do takiej ilości maseczki jaką zwykle nakładasz na włosy. Do całości dodaj także pół łyżeczki kwasku cytrynowego i bardzo dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną miksturę nałóż na włosy z ominięciem skalpu. Maseczkę trzymaj na włosach do 30 minut, a następnie dokładnie spłucz wodą. Co ważne – takiego chelatowania nie można wykonywać nazbyt często, ponieważ może ono przesuszyć włosy, a tego nie chcemy. Zabieg wystarczy wykonać raz w tygodniu.

Chelatowanie włosów – przepis

Jest wiele domowych sposobów na chelatowanie włosów. Przepis z witaminą C jest jednym z nich, ale istnieją też inne. jeżeli zamierzasz podjąć się chelatowania włosów domowymi sposobami, warto dzień wcześniej nałożyć na włosy wybrany olej, który je nawilży i zapobiegnie ich przesuszeniu.

Czym chelatować włosy? Poza szamponami z EDTA i witaminą C możesz to także zrobić samodzielnie przygotowaną płukanką. Do jej wykonania potrzeba: litr ciepłej wody, 2 łyżki octu, łyżeczkę kwasku cytrynowego lub sody, 2 tabletki sproszkowanej witaminy C. Tak przygotowaną płukanką spłucz włosy. Jest to jeden z delikatniejszych sposobów chelatowania włosów – przepis ten sprawdzi się u osób z delikatniejszymi włosami.

Jak widać, twarda woda jest dla włosów zdecydowanie niekorzystna. Jej negatywne działanie można jednak zneutralizować dzięki zabiegom chelatowania włosów. Domowe sposoby są niezwykle skuteczne i na pewno staną się Twoim rytuałem, gdy zobaczysz jak dobre przynoszą efekty!

Idź do oryginalnego materiału