Chelatowanie włosów – czym jest i kiedy warto je wykonać?

trena.pl 1 rok temu

Co kryje się pod nazwą chelatowanie włosów, jak się je wykonuje i jakie rezultaty gwarantuje? Jest to zabieg przeprowadzany zarówno w profesjonalnych salonach fryzjerskich, jak i w domowym zaciszu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego na jego temat.

Co to jest chelatowanie włosów?

Na włosach podczas pielęgnacji osadzają się zarówno różne kosmetyki, jak i zanieczyszczenia. Głównym celem chelatowania jest usunięcie z pukli wszelkich osadów i zanieczyszczeń, głównie tych powstałych w wyniku stosowania twardej wody. W zabiegu tym chodzi przede wszystkim o zdjęcie zasadowych resztek ze struktury pasm. Do chelatowania wykorzystuje się m.in. specjalne szampony, które przygotowują kosmyki na dalsze etapy pielęgnacji.

Na jakich włosach wykonuje się chelatowanie?

Zabieg chelatowania można wykonywać tak naprawdę na każdego rodzaju włosach. Polecany jest jednak szczególnie dla tych średnio- i wysokoporowatych. Doskonale przygotowuje on bowiem pukle na dalsze etapy pielęgnacji i wchłonięcie składników aktywnych i odżywczych z masek czy odżywek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Air Touch – czym jest?

Stosowanie henny i chelatowanie włosów

Chelatowanie włosów jest szczególnie popularne wśród osób regularnie stosujących hennę na włosy. Podczas koloryzacji tego typu kosmetykami najlepiej jest używać wody zdemineralizowanej, która ułatwia wydobycie głębi koloru i utrzymywanie się odcienia na puklach. jeżeli zaś w kranie mamy wodę twardą, chelatowanie warto wykonać przed hennowaniem, aby oczyścić pasma i przygotować je na działanie ziołowych składników, które mają wówczas szansę rozwinąć się na puklach w pełni. Zabieg ten warto wykonywać także jako jeden z rytuałów pielęgnacyjnych ok. 2 razy w miesiącu. Stosowanie twardej wody, szczególnie podczas zabiegu hennowania, może spowodować uzyskanie nierównomiernych efektów, a także wpływać na finalny kolor – innymi słowy, jeżeli nie pozbędziemy się nadbudowy z pasm efekt farbowania może być inny od zamierzonego. Pukle mogą także gwałtownie stać się matowe i stracić blask.

Jak robić chelatowanie włosów?

Chelatowanie pukli nie jest skomplikowanym zabiegiem. Wystarczy sięgnąć po specjalne szampony przeznaczone do realizacji tego zadania. Można także przygotować domową płukankę, która pomoże zmiękczyć pasma.

Co powinny zawierać profesjonalne produkty do chelatowania? istotny jest szczególnie jeden składnik – EDTA – który znajdziemy głównie w szamponach. Podczas stosowania tego typu produktu należy oczyścić skórę głowy i pasma, a także pozostawić kosmetyk na pasmach na kilka minut. Następnym krokiem jest nałożenie bogatej w składniki aktywne i odżywcze maski lub odżywki, które nadadzą miękkość, elastyczność, sprężystość i blask.

Szampon chelatujący – jaki wybrać?

Aby wybrać produkt do oczyszczania skóry głowy i pasm o adekwatnościach chelatujących, warto przede wszystkim czytać dokładnie składy produktów. Poniżej przedstawiamy trzy kosmetyki, które znajdziesz na stronie hurtowni fryzjerskiej Trena.pl, które stworzą na pasmach kwaśne środowisko.

Milk Shake Color Specifics to produkt, który nie tylko dokładnie oczyszcza skórę głowy i pasma, ale także ułatwia pozbycie się z nich zasadowego środowiska. Kosmetyk zapewnia kosmykom miękkość, wygładzenie i blask. Przygotowuje je także na przyjęcie składników odżywczych w kolejnych etapach pielęgnacji. Można go stosować także po farbowaniu ze względu na to, iż utrwala kolor i wydobywa jego głębię.

Joanna Professional AcidPro Complex to szampon zakwaszający zawierający kompleks kwasów. Kosmetyk zapewnia włosom doskonałą kondycję, a także piękny i zdrowy wygląd. Sprawdza się na każdego rodzaju puklach, którym gwarantuje lekkość, miękkość, blask i dokładne oczyszczenie. Tworzy także kwaśne środowisko, dzięki kombinacji składników zakwaszających – AcidPro. Ułatwia także utrzymanie koloru na włosach po zabiegu farbowania.

L’Oreal Professionnel Inoa Post to szampon zakwaszający, który nie tylko skutecznie oczyszcza pasma i skórę głowy, ale także tworzy na nich kwaśne środowisko. Przeciwdziała także wypłukiwaniu się koloru z kosmyków. Nadaje puklom miękkość, blask i zdrowy wygląd, Zabezpiecza je także przed powstawaniem zniszczeń.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Botoks na włosy – czym jest?

Składniki aktywne o adekwatnościach chelatujących

Wybierając produkt do chelatowania włosów warto w jego składzie szukać w szczególności poniższych składników. Czym się charakteryzują i jakie mają działanie?

  • EDTA – czyli kwas wersenowy – jest najpopularniejszym składnikiem produktów chelatujących pasma. Rozpoznamy go po nazwach: Tetrasodium EDTA i Disodium EDTA – czyli soli wersenianowych. Znajduje się on przede wszystkim w szamponach, ponieważ odpowiada z intensyfikację procesu oczyszczania pasm. Odpowiada także za większe pienienie. Ponadto zmniejsza osadzanie metali ciężkich się zarówno na skórze, jak i pasmach.
  • Witamina C – w składzie kosmetyku znajdziemy ją pod nazwą Ascorbyl Palmitate. Składnik ten wykazuje adekwatności zmiękczające i tworzy na pasmach kwaśne środowisko ułatwiając pozbycie się osadów zasadowych.
  • Chlorofil – wykazuje adekwatności kondycjonujące pasma.
  • Cytryniany – działają na pasma zmiękczająco.
  • L-karnityna – ułatwia pobycie się z pukli zasadowych osadów.
  • Kwas asparaginowy – przywraca zdrowy wygląd i tworzy kwaśne środowisko na pasmach.
Chelatowanie włosów – jakie rezultaty gwarantuje?

Co daje chelatowanie włosów?

Zabieg ten przynosi wiele pozytywnych rezultatów już po pierwszym jego zastosowaniu. Jakie są zalety chelatowania włosów?

  • Nadaje włosom miękkość
  • Zapewnia sprężystość
  • Uelastycznia
  • Ujarzmia kosmyki
  • Przeciwdziała puszeniu
  • Zmniejsza wydzielanie sebum
  • Zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się pasm
  • Ułatwia uniesienie pukli u nasady
  • Zapewnia blask
  • Przygotowuje kosmyki na wchłonięcie składników odżywczych
  • Dokładnie oczyszcza zarówno włosy, jak i skórę głowy

Chelatowanie włosów – kiedy warto wykonać?

Zabieg chelatowania zalecany jest szczególnie wtedy, kiedy włosy mimo stosowania wysokiej jakości produktów pielęgnacyjnych, są matowe, szorstkie i pozbawione blasku. Może to być bowiem oznaką stosowania zbyt twardej wody.

Jak często chelatować włosy?

Zabieg chelatowania warto wykonywać co jakiś czas, zwykle ok. raz w miesiącu, aby poprawić wchłanianie składników odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Wszystko zależy jednak od wody, którą mamy w domu – jeżeli jest ona bardzo twarda, warto chelatować pukle choćby raz w tygodniu.

Podczas stosowania tego zabiegu należy uważnie obserwować włosy, aby im pomoc i nie zaszkodzić. jeżeli kosmyki staną się przesuszone, a bariera hydrolipidowa skóry głowy zostanie naruszona skutkując np. pojawieniem się nadmiernego przetłuszczania – wówczas warto wstrzymać się z chelatowaniem na jakiś czas.

Co nałożyć po chelatowaniu?

Po zabiegu chelatowania warto sięgnąć po produkty, które odżywią nasze kosmyki zapewniając im najwyższej jakości pielęgnację. Sprawdzą się tutaj w szczególności profesjonale produkty znanych i renomowanych światowych marek, których szeroką ofertę znajdziesz w sklepie fryzjerskim Trena.pl: maski, odżywki, olejki i kuracje.

Jak chelatować włosy w domu?

Najpopularniejszym sposobem chelatowania włosów w domowym zaciszu jest przygotowanie specjalnej płukanki octowej. Umożliwia ona stworzenie kwaśnego środowiska na puklach, które niweluje działanie twardej, zasadowej wody. Wystarczą dwie łyżeczki octu jabłkowego, który należy wymieszać w litrze wody. Tak przygotowaną mieszanką należy płukać pasma na ich całej długości. Roztwór pozostawia się na kilka minut, po czym płucze dokładnie włosy.

Maska chelatująca

Aby odżywić pasma można sięgnąć po profesjonalne produkty lub przygotować specjalną maskę chelatującą w domu. Potrzebny będzie do tego kwas cytrynowy (ok. pół łyżeczki – ilość uzależniona jest od długości i gęstości kosmyków), a także jedna sproszkowana tabletka witaminy C. Składniki dodaje się do maseczki, którą należy nanieść na cała długość pasm. Warto zostawić ją na puklach na kilkanaście minut, po czym spłukać dokładnie wodą.

Dlaczego twarda woda nie sprzyja pięknemu wyglądowi pukli?

Nie wszyscy mogą oczyszczać kosmyki miękką wodą. Wiele osób musi niestety korzystać z tej twardej, która może negatywnie wpływać na kondycję pasm. Wszystko przez zawarte w niej minerały, które osadzają się na kosmykach. Utrudniają one wchłanianie składników odżywczych przez pukle, a w efekcie – narażają je na większe zniszczenia, przesuszenie i nieatrakcyjny wygląd.

Dzięki regularnemu chelatowaniu pozbywamy się nadbudowy i bariery, która skutecznie uniemożliwiała dotarcie składników odżywczych do struktury włosów. Ponadto twarda woda może utrudniać także wzrost nowych pasm, a także osłabiać kondycję cebulek i w efekcie – sprzyjać wypadaniu pukli. Z tego powodu pielęgnacja zarówno włosów, jak i skóry głowy powinna być wszechstronna i uwzględniać różne negatywne czynniki, przed którymi warto chronić pasma.

Chelatowanie włosów warto połączyć z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Należy m.in. pamiętać o zachowywaniu równowagi PEH, a także sięgać po najwyższej jakości profesjonalne kosmetyki. Wszystko to sprawi, iż będziemy mogli cieszyć się doskonałym wyglądem włosów przez długi czas.

Idź do oryginalnego materiału