Chcesz zmienić termin wyjazdu do sanatorium? Sprawdź, jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy

top.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Wyjazd do sanatorium na NFZ to świetna okazja, by poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie skorzystać z wcześniej ustalonego terminu. Czy w takim przypadku możemy zmienić datę wyjazdu bez konsekwencji finansowych? Oczywiście, iż tak! Musimy jednak spełnić kilka warunków, które pomogą nam uniknąć utraty pieniędzy. Podpowiadamy, jak zmienić termin wyjazdu do sanatorium na NFZ i jakie zasady warto znać, planując taki wyjazd.

Zmiana terminu wyjazdu do sanatorium NFZ

Nieoczekiwane zmiany w planach mogą się zdarzyć każdemu, dlatego niekiedy może się zdarzyć, iż nie będziemy mogli skorzystać z wyznaczonego terminu wyjazdu do sanatorium. o ile w takim przypadku chcesz uniknąć kosztów związanych z niewykorzystanym skierowaniem, istnieje możliwość zmiany terminu. Zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta, wówczas musisz pamiętać o kilku istotnych krokach:

  • Niezwłocznie zwróć potwierdzone skierowanie do oddziału NFZ

Jeśli nie możesz wyjechać w wyznaczonym terminie, pierwszym krokiem jest zwrócenie skierowania do oddziału NFZ. Ważne, by dokonać tego przed datą rozpoczęcia turnusu.

  • Dołącz pisemne uzasadnienie

Należy przygotować pisemne uzasadnienie, w którym wskażesz powody niezrealizowania skierowania do sanatorium. O ile to możliwe, do uzasadnienia warto również dołączyć dokumenty, potwierdzające opisane okoliczności uniemożliwiające wyjazd.

  • Dokumenty muszą trafić do NFZ przed rozpoczęciem turnusu

Dokumenty (skierowanie wraz z uzasadnieniem) powinny zostać dostarczone do NFZ przed wyjazdem. Po weryfikacji dokumentów, o ile przedstawione powody zostaną uznane za przekonujące, NFZ wyznaczy nowy termin pobytu w sanatorium.

Skierowanie do sanatorium NFZ

Aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego na NFZ, pacjent musi otrzymać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie wystawia lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz potencjalne korzyści płynące z leczenia uzdrowiskowego. Po wystawieniu skierowania, lekarz lub pacjent przekazuje je do odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ. Jest ono ważne przez 30 dni od daty jego wystawienia.

Następnie skierowanie przechodzi weryfikację przez lekarza specjalistę z zakresu balneoklimatologii lub rehabilitacji medycznej. o ile lekarz stwierdzi przeciwwskazania do leczenia w uzdrowisku, skierowanie zostanie odrzucone. Natomiast jeżeli zdaniem lekarza nic nie będzie stało na przeszkodzie, skierowanie zostanie potwierdzone przez NFZ. Pacjent otrzyma wówczas informację o terminie wyjazdu na leczenie, najpóźniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem turnusu.

Zobacz też:

Planujesz narty za granicą? Ta karta ochroni cię przed zbędnymi wydatkami

Zrobić samodzielnie czy kupić? Za które faworki zapłacimy mniej?

Nie masz skierowania do sanatorium? Tyle zapłacisz za turnus prywatnie

Idź do oryginalnego materiału