Chcesz jeść zdrowiej? Szukaj tych oznaczeń na produktach spożywczych

natemat.pl 4 godzin temu
Wszyscy chcemy żyć dłużej i zdrowiej. Do tego ambitnego celu prowadzi co najmniej kilka niezwykle urokliwych dróg: polskie lasy, litewskie pola, łotewskie wybrzeża, estońskie niziny, a choćby - urokliwe, bułgarskie winnice. We wszystkich tych zakątkach Europy codziennie wytwarzane są produkty spożywcze, które możemy, a choćby powinniśmy, włączyć do naszego jadłospisu.


"Jeść zdrowo" w dużej mierze oznacza "jeść lokalnie". Warzywa czy owoce, które wyrosły na naszym, europejskim, podwórku nie muszą podróżować tygodniami, aby dotrzeć na nasze stoły. Nie potrzebują zatem wielu "wspomagaczy", aby takową wyprawę przetrwać. Ponadto, stawiając na lokalne produkty, stawiamy jednocześnie na sezonowość - jemy to, co akurat jest najlepsze i najświeższe o danej porze roku.

Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki podchodzimy do samej uprawy. Stosowanie inwazyjnych nawozów czy pestycydów również nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. W miarę możliwości warto więc korzystać z dobrodziejstwa upraw ekologicznych, których, jak się okazuje, na naszym kontynencie wciąż przybywa.

Aby się o tym przekonać, warto odwiedzić stronę kampanii Choose EU. Znajdziecie tam wskazówki dotyczące zdrowego żywienia, a także sporo informacji na temat produktów rodem z UE, oraz oznaczeń, które pomagają odnajdywać je na naszych lokalnych półkach sklepowych.

Unijne certyfikaty jakości


Jeśli chcemy mieć pewność, iż żywność, którą kupujemy, spełniają rygorystyczne standardy produkcji oraz iż powstała dokładnie w regionie, którego adres znajduje się na etykiecie, wybierajmy te z oznaczeniami ChOG oraz ChNP.

Co kryje się pod tymi skrótami?


ChOG to Certyfikat Chronionego Oznaczenia Geograficznego, a ChNP - Chroniona Nazwa Pochodzenia.

Oba certyfikaty dają pewność, iż produkty spożywcze powstają zgodnie z wytyczonymi standardami jakości oraz przepisami, dokładnie w tym miejscu, w którym pierwotnie było wytwarzane. Założeniem tych oznaczeń jest, aby do konsumentów trafiały produkty autentyczne, wystandaryzowane, ale również bezpieczne do spożycia.

Certyfikaty ChNP i ChOG są niezwykle istotne dla rozwoju lokalnych gospodarek oraz z punktu widzenia zachowania dziedzictwa kulturowego. Równolegle z nimi funkcjonuje dodatkowo certyfikat, który świadczy o jakości danych produktów z punktu widzenia jej ekologiczności.

Mowa o unijnym znaku ekologicznym, który informuje o zgodności z przepisami UE, które traktują priorytetowo środowisko naturalne, różnorodność biologiczną i dobrostan zwierząt. Produkty z tym oznaczeniem to gwarancja, iż produkt powstał przy zastosowaniu naturalnych metod uprawy, bez pestycydów, nawozów i GMO.

Choose UE: spróbuj autentycznych produktów


Strona Choose EU ma pięć wersji językowych: oprócz polskiej i angielskiej, jest również wersja litewska, łotewska, estońska i bułgarska. Można zatem domyślić się - słusznie - iż wśród promowanych produktów znajdą się te, pochodzące z regionu państw basenu Morza Bałtyckiego i Czarnego.

Sery, naturalne soki, oleje, jogurty, ale też zamienniki mięsa, lody czy choćby czekolada - wszytskie te produkty i wiele innych, produkowanych jest tuż za granicami naszego kraju. Czy mieliście już okazję ich spróbować?

Jeśli nie, koniecznie zaglądajcie na stronę Choose EU regularnie. W ramach kampanii organizowane są bowiem rozmaite wydarzenia, wśród których nie brakuje degustacji. Dotarcie do szerokiego grona to przecież klucz do popularyzacji każdego produktu.

Warto wiedzieć, iż wśród produktów ekologicznych i regionalnych znajdziemy również wina. Te, pochodzące z bułgarskiej Niziny Trackiej, od lat przyciągają uwagę smakoszy na całym świecie. Dzięki kampanii Choose EU jest szansa, iż ich walory smakowe zostaną docenione również w Polsce.

Aby spróbować autentycznych, europejskich produktów nie musicie jednak czekać na żadne specjalne wydarzenia. Podczas kolejnej wyprawy do sklepu po prostu nieco uważniej przyjrzyjcie się produktom na półkach. Kto wie, może te, posiadające unijne certyfikaty, są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki?

Idź do oryginalnego materiału