Dziś odwiedziliśmy Certovy hlavy, czyli Diabelskie Głowy, które znajdują się w Czechach 50 kilometrów od Pragi. Bardzo ciekawie by było, gdyby te skały wyglądały tak od samego początku. Stworzył je jednak w XIX wieku rzeźbiarz Václav Levy. Głowy diabła wykuto w skałach piaskowca. Jak tam trafić, żeby zobaczyć je na własne oczy?
- Miejscowość: Želízy,
- To miejsce jest dostępne 24 godziny na dobę,
- Nie ma tam żadnych biletów wstępu,
- Na wycieczkę zarezerwuj sobie 1 godzinę.
Jak dojechać do Diabelskich Głów?
Diabelskie Głowy znajdują się 123 kilometry od granicy z Polską w Jakuszycach. Z Wrocławia dojazd zajmuje około 4 godziny – 275 kilometrów. Po przekroczeniu granicy musisz jechać na: Mimoň, Dubá i Želízy.
UWAGA! jeżeli ustawisz sobie w nawigacji Čertovy hlavy, to dojedziesz na miejsce, ale nie na parking. Tam będzie zakaz wjazdu.
Gdzie zaparkować?
Od razu wbij sobie współrzędne parkingu: 50.4211, 14.4621 lub wpisz w Google – Parkoviště Čertovy hlavy. Tam parking jest obszerny i bezpłatny, ale z drogi głównej nie ma do niego żadnego kierunkowskazu.
Jak dojść na Čertovy hlavy? Najkrótszy szlak do Diabelskich Głów
- Dojście z parkingu zajmuje 15 minut,
- Długość trasy to 530 metrów,
- Pod koniec jest podejście pod same skały.
Z parkingu musisz iść w prawo w kierunku drogi głównej. Później od razu w prawo i po 200 metrach będzie droga z zakazem wjazdu w lewo. Tam pojawi się także szlak niebieski, którym musisz iść. Po minięciu ostatnich domów będzie podejście pod górkę. Nie trwa długo i po chwili dojdziesz na górę.
Można dojść również od drugiej strony. Tam trasa jest dłuższa o 300 metrów. Wtedy z parkingu musisz iść w prawo, a później na drodze głównej w lewo. Koło urzędu drogą w prawo, a później już za znakami niebieskimi. Będą także tabliczki wskazujące drogę.
Jak wyglądają skalne rzeźby?
Gdy dojdziesz na miejsce, to zobaczysz dwie kamienne twarze w skałach sięgające 9 metrów. Możesz wejść na samą górę skał, ale uważaj, żeby nie spaść. Skały to piękny punkt widokowy. Twórca Diabelskich Głów był jednym z najważniejszych rzeźbiarzy XIX wieku. To miejsce kilka razy pojawiło się w czeskich bajkach.
W pobliżu znajdują się inne skalne rzeźby np. wąż wykuty w skale, kobieta z harfą czy pozostałe rzeźby głów. Przy sąsiedniej Jaskini Klácelka znajdują się inne okazy do zobaczenia.
- Współrzędne rzeźb głów: 50.4349, 14.4522,
- Współrzędne jaskini: jaskini Klácelka: 50.4166, 14.4633.