Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu jest uznawana za najpiękniejszą cerkiew w Polsce. Wszystko ze względu na jej idealne proporcje i bardzo bogato zdobione wnętrze. Fakt ten został doceniony w 2013 roku. Wówczas to cerkiew w Kwiatoniu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cerkiew jest udostępniona do zwiedzania, dlatego warto ją wpisać na swoją listę miejsc must see podczas przemierzania Beskidu Niskiego.
Cerkiew w Kwiatoniu – krótka historia
Dokładna data budowy cerkwi w Kwiatoniu nie jest znana. Przypuszcza się jednak, iż została wzniesiona ok. 1700 roku. Na jednej z belek konstrukcyjnych cerkwi umieszczono datę 1743. Prawdopodobnie jest ona związana z budową najwyższej wieży cerkwielnej. Cerkiew była zbudowana przez Łemków, którzy zamieszkiwali okolicę do 1947 roku. Wtedy to w ramach akcji „Wisła” zostali przesiedleni. W Kwiatoniu pozostały jednie 2 rodziny łemkowskie. Cerkiew została przejęta przez katolików. Do dzisiaj jest ona kościołem pomocniczym parafii w Uściu Gorlickim.
Cerkiew w Kwiatoniu – jak dojechać?
Dojazd do cerkwi w Kwiatoniu nie napawa zbyt dużych trudności. Wieś ta znajduje się między Uściem Gorlickim a Wysową-Zdrój. Cerkiew położna jest ok. 100 metrów od głównej drogi. Bez problemu jest ona z niej widoczna, a co więcej prowadzą do niej drogowskazy. Przy samej cerkwi znajduje się mały parking na dosłownie 3 auta osobowe. Więcej miejsc parkingowych można znaleźć przy wspomnianej głównej drodze. Oba parkingi są bezpłatne.
Dlaczego to najpiękniejsza cerkiew w Polsce?
Cerkiew w Kwiatoniu ze względu na swoje idealne proporcje jest uznawana za najpiękniejszą w całym kraju! Składa się ona z trzech części, a każda z nich ma kształt idealnego, równego czworoboku. Najniższą część świątyni stanowi prezbiterium, środkową – nawa, a najwyższa to babiniec. Każda z części cerkwi pokryta jest gontowym dachem, na których znajdują się krzyże.
Świątynię otacza ogrodzenie z bali, a dwie drewniane bramki z gontowymi daszkami i cebulastymi baniami w subtelny sposób nawiązują do stylu dachu cerkwi. W harmonijny sposób łączy ona budowlę z otoczeniem.
- Czytaj także: Diabli Kamień i Wodospad Magurski – ścieżka przyrodnicza
Jeśli już zachwyciliśmy się tym, co na zewnątrz cerkwi to teraz odkryjmy jej niezwykłe wnętrze. Na uwagę zasługują przepiękne, ponad 200-letnie polichromie. Ich charakterystyczną cechą są kontrastujące, bardzo żywe kolory. Tak, jak w każdej cerkwi ogromne wrażenie zrobił na nas ikonostas. Ten, który możemy dzisiaj oglądać został wykonany na początku XX wieku przez Michała Bogdańskiego z Jaślisk. Fragment pierwszego ikonostasu można zobaczyć w ołtarzu głównym. Warto o niego zapytać obecnego w świątyni przewodnika, który z pewnością opowie Wam wyjątkową historię na jego temat.
Nie sposób pominąć polichromii Michała Bogdańskiego z 1904 roku. Zdobi ona ściany, a imitacje marmurowych kolumn i gzymsów wprowadzają wrażenie majestatycznej przestrzeni. Gdy spojrzymy w górę, na kopule nad nawą czeka na nas obraz aniołów, a powyżej – scena Przemienienia Pańskiego oraz przedstawienia ewangelistów. Każdy detal zdaje się być przemyślany, od malowidła Opieki Bogurodzicy na stropie babińca po wizerunki św. Olgi i św. Włodzimierza obok ikonostasu.
Nie sposób przeoczyć chóru muzycznego, który obiega zachodnią część nawy i babiniec. Jego rzeźbiona, arkadowa balustrada z chorągwiami procesyjnymi tworzy niepowtarzalny klimat, podkreślany przez XIX-wieczny, dwustronnie malowany krzyż procesyjny w babińcu.
Kiedy można zwiedzać cerkiew w Kwiatoniu?
Cerkiew w Kwiatoniu jest dostępna do zwiedzania przez cały rok od środy do niedzieli. Wstęp do świątyni jest bezpłatny. We wnętrzu funkcjonuje mały sklepik z pamiątkami. Na zwiedzanie świątyni musicie zarezerwować co najmniej 30 minut. Aktualne informacje na temat zwiedzania cerkwi można znaleźć TUTAJ.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!