Celine Dion zmienia harmonogram i odwołuje osiem ze swoich występów letnich 2023 roku. ️ „Od dłuższego czasu borykałam się z problemami ze zdrowiem i naprawdę trudno było mi stawić czoła tym wyzwaniom i mówić o wszystkim, przez co przechodziłam. To dla mnie bolesne, iż nie będę gotowa na zagranie trasy w Europie w nadchodzącym roku” – napisała na Instagramie gwiazda. Do tych krótkich zdań dołączyła jednak film, w którym dzieli się z fanami wieściami o bardzo poważnym stanie swojego zdrowia. Jest nieuleczalnie chora.
„Bardzo za wami tęsknię i nie mogę się doczekać, kiedy znów pojawię się na scenie. Tęsknię za byciem na scenie, występowaniem dla was. Zawsze daję z siebie 100%, kiedy występuję, ale teraz mój stan na to nie pozwala. Zawsze byłam szczera, jednak ostatnio trudno było mi zebrać się na odwagę, żeby o czymś was poinformować. Od dłuższego czasu borykam się z problemami zdrowotnymi i ciężko było mi się uporać ze wszystkimi przeciwnościami losu” – mówi do fanów w specjalnie nagranym wideo Celine Dion.
„Niedawno zdiagnozowano u mnie niezwykle rzadkie zaburzenie neurologiczne, tzw. zespół sztywnego człowieka, który dotyka jedną osobę na milion. Wciąż kilka o nim wiadomo, ale to przez nie mam te wszystkie skurcze. Ma to wpływ na moje codzienne funkcjonowanie, powoduje trudności w chodzeniu i nie pozwala mi śpiewać tak, jak do tej pory”.
„Dbajcie o siebie. Bądźcie zdrowi. Tak bardzo was kocham i naprawdę mam nadzieję, iż niedługo znów się zobaczymy”
W 2014 roku diva zawiesiła swoją karierę „na czas nieokreślony”, ponieważ jej mąż René Angélil walczył z rakiem. Występy wznowiła rok później, jednakże ponownie zeszła ze sceny już na początku 2016 roku, po tragicznej śmierci męża i jej brata, Daniela Diona. Powróciła z albumem studyjnym „Courage” dopiero w 2019 r.
- ZOBACZ TEŻ: Sharon Stone: nikt mi nie powiedział, jak beznadziejna była moja sytuacja
Co to jest SPS – zespół sztywnego człowieka?
Zespół sztywnego człowieka charakteryzuje się zmienną sztywnością mięśni tułowia i kończyn oraz zwiększoną wrażliwością na bodźce, takie jak hałas, dotyk i stres emocjonalny, które mogą wywołać skurcze mięśni. Charakterystyczne dla tego zaburzenia są garbienie się i usztywnienie. Osoby z SPS mogą stracić zdolność chodzenia. Boją się również wychodzić z domu, ponieważ nadwrażliwość na dźwięki jest tak duża, iż klakson, czy hałas wywołują u nich skurcze i upadki. Upadają, ponieważ upośledzeniu ulegają odruchy obronne.
Na SPS nie ma lekarstwa, ale istnieją metody leczenia – w tym leki przeciwlękowe i zwiotczające mięśnie – które mogą spowolnić jego postęp.