Cefalu to urokliwe miasto położone na północnym wybrzeżu Sycylii, które zachwyca swoją malowniczą scenerią, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Czuliśmy się tam świetnie, a najbardziej interesowała nas skała La Rocca, na której znajdują się ruiny zamku. Trzeba się trochę wysilić, aby tam dotrzeć, jednak warto to zrobić.
To idealne miejsce dla miłośników słońca, morza, historii i włoskiej kuchni. jeżeli planujesz podróż na Sycylię, Cefalu to punkt obowiązkowy. Cieszymy się, iż tam pojechaliśmy, chociaż początkowo nie byliśmy pewni, czy tam trafimy. We wcześniejszych dniach odwiedziliśmy Wulkan Etna, który zrobił na nas ogromne wrażenie.



Cefalu – perła Sycylii
Cefalu jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na Sycylii. Miasto, znajduje się u stóp majestatycznej góry La Rocca (nasz główny cel, o którym zaraz opowiemy). Cefalu oferuje turystom wszystko, czego można szukać w idealnym włoskim miasteczku – kręte uliczki, piękna plaża, zabytki i smakowitą kuchnię.
Miasto podzielone jest na część nowoczesną, gdzie ruch mieszkańców jest największy i część starszą, gdzie spotkamy najwięcej turystów.
Cefalu – parking
Parkingi w Cefalu (najbliżej atrakcji) są płatne. Dostępne są parkingi publiczne oraz prywatne. Początkowo chcieliśmy skorzystać z prywatnego za bramą, ponieważ mieliśmy wszystko w samochodzie, ale był nieczynny. Ostatecznie zostawiliśmy samochód na parkingu publicznym. Blisko zabytkowego centrum było sporo wolnych miejsc. Zaparkowaliśmy pomiędzy niebieskimi liniami. Postój był płatny w parkomacie. Za 4 godziny zapłaciliśmy bodajże 5 euro.
- Współrzędne naszego parkingu: 38.0343, 14.0148.
Mieliśmy taką sytuację – podjeżdżamy na parking przy ulicy. Zatrzymujemy się i idziemy do parkomatu. Wybieram parking dla turystów i pokazuje mi się informacja, iż NO PARKING. I iż samochód może zostać odholowany. Ponawiam próbę i to samo. Idę do samochodu, a tam jakiś facet woła, iż parking jest tutaj bezpłatny. Trochę się zastanawialiśmy, co zrobić, ale przejechaliśmy ulicę dalej i tam normalnie można było zaparkować za opłatą. Być może gdybyśmy zostali, to samochodu już by tutaj nie było.
Zabytki i atrakcje – co warto zobaczyć w Cefalu?
Cefalu jest bardzo przyjemnym miasteczkiem do zwiedzania. Co warto w nim zobaczyć? Oto kilka atrakcji.
Katedra wpisana na listę UNESCO
Cefalu zachwyca swoimi zabytkami, a jednym z najbardziej imponujących jest katedra (Cattedrale di Cefalu), która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 2015 roku. Została zbudowana w XII wieku przez Normanów.

Spiaggia di Cefalu
Miasto Cefalu to również raj dla miłośników plażowania. Piękne, piaszczyste plaże przywciągają turystów, a krystalicznie czysta woda Morza Śródziemnego sprawia, iż to idealne miejsce na relaks. Spiaggia di Cefalu to najpopularniejsza plaża, z widokiem na urokliwe zabudowania miasta. W okolicy można znaleźć również mniej zatłoczone miejsca do kąpieli.
Wąskie uliczki i nadmorska promenada
Oprócz wspomnianych zabytków, warto wybrać się na spacer po wąskich uliczkach starówki, pełnych sklepików z lokalnymi produktami, artystycznymi pracowniami i kawiarniami. Polecamy udać się na spacer wzdłuż nadmorskiej promenady, gdzie można podziwiać widoki na morze i pobliskie góry.
Średniowieczna pralnia – Lavatoio Medievale Fiume Cefalino
Podczas zwiedzania Cefalu zobaczyliśmy również średniowieczną pralnię z 1514 roku. Prowadziły do niej schody. Pierwszy raz widzieliśmy takie miejsce. Trzeba wejść w ulicę Victorio Emanuele. Przy schodach jest tablica, z której dowiadujemy się najważniejszych informacji.

Bastione di Capo Marchiafava i ścieżka po skałach
To jest w ogóle interesujące miejsce w Cefalu. Szliśmy z myślą dotarcia do bastionu. Jest tam punkt widokowy, do którego wchodzi się po schodkach. Po lewej stronie spostrzegliśmy schody w dół, prowadzące do skał tuż nad morzem. Była tam wąska ścieżka, więc nią poszliśmy. Prowadziła nas jakieś 10 minut i ten krajobraz wyglądał ciekawie. Koniecznie warto się tam wybrać.



Spiaggia del Porto Vecchio, Porta Pescara
Wspomnianą ścieżką dotarliśmy na plażę, przy której znjaduje się Porta Pescara (brama). Jednak tutaj całe otoczenie wygląda bardzo malowniczo. Sporo ludzi siedziało na ławeczkach. Trwała tam choćby jakaś sesja zdjęciowa.

Skała La Rocca
I nas koniec zostawiliśmy sobie nasze najpiękniejsze miejsce w Cefalu. Jest nim La Rocca, czyli „ogromna” góra, z której rozciąga się przepiękny widok na miasto i morze. Spacer na szczyt to świetna okazja, aby poczuć górski klimat i podziwiać niezapomniane widoki.
Jak dojść na Skałę La Rocca w Cefalu?
Idziemy przez miasto i docieramy do kasy biletowej (Biglietteria Parco della Rocca), która otwarta jest od godziny 8 rano. Tam jest kasa biletowa, a adekwatnie automat, w którym pani z obsługi kupuje za nas bilety.
Jeden bilet normalny kosztuje 5 euro. 7-letnia Maja wchodziła za darmo. Od kasy biletowej ruszamy po schodach. Idziemy przez 1 kilometr cały czas pod górę. Mamy około 190 metrów w pionie do pokonania. Co jakiś czas są ławeczki i tablice informacyjne. Pięknie odsłaniają nam się także widoki i robi się coraz piękniej.
Stanowiska archeologiczne i zamek
W jednym miejscu mamy rozejście. W lewo do stanowisk archeologicznych, a w prawo do zamku. Tutaj obojętnie, którą opcję wybierzemy, ponieważ można zrobić pętlę. My najpierw poszliśmy w prawo do zamku. Przy stanowiskach archeologicznych jest niesamowity widok na zabytkową część Cefalu. Stoi tam krzyż i jest punkt obserwacyjny.
Idziemy dalej pod górę już bez schodów, ale za to wąską, dobrze wydeptaną ścieżką. Widzimy już ruiny zamkowych murów. Przed nami maszerują dwie dziewczyny i to one docierają na szczyt przed nami.
Szczyt i ruiny zamku
Osiągamy 268 m n.p.m. i jesteśmy na Rocca di Cefalu. Chodzimy po terenie zamku. Widoki są nieco ograniczone, ale można kilka fajnych punktów wyłapać. Potem schodzimy w dół w stronę stanowiska archeologicznego.
Cała trasa nie jest trudna technicznie, ale trzeba pokonać trochę schodów. Nasza 7-letnia Maja świetnie sobie poradziła. Przejścia całej trasy od kasy na zamek i z powrotem zajęło nam około 2 godzin. Poniżej zamieszczam jeszcze mapę naszego szlaku.











Lokalna kuchnia
Cefalu to również doskonałe miejsce, aby spróbować lokalnych sycylijskich przysmaków. Co chwilę mijaliśmy tak jakąś otwartą restaurację.
W tradycyjnych trattoriach i restauracjach można skosztować takich dań jak arancini (kulki ryżowe nadziewane mięsem lub serem), caponata (smażona warzywna potrawa) czy pyszną granitę (mrożony deser z owoców). Sycylijska kuchnia jest pełna intensywnych smaków, które zadowolą każdego smakosza. Do tego wszędzie jest bardzo kolorowo.

